Gelinio manikiūro UV lempos gali sukelti ląstelių mutacijas: pabrėžia ekspertai

Nagų džiovinimo lempos; gelinis manikiūras / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-02-02 12:40
Daugelyje grožio salonų naudojamų nagų džiovinimo lempų spinduliuotė gali pažeisti DNR ir sukelti vėžį sukeliančias mutacijas žmogaus ląstelėse, skelbia CNN naujame tyrime.

Pasak dermatologų, sausio mėnesio žurnale „Nature Communications“ paskelbto tyrimo išvados nėra naujiena, kalbant apie bet kokį ultravioletinės arba UV šviesos šaltinį. Tačiau šio tyrimo rezultatai dar kartą patvirtino kai kurių dermatologų raginimą pakeisti gelinio nagų lakavimo džiovinimo būdą alternatyviomis priemonėmis.

UV nagų lempos – mini soliariumai

„Tyrimo išvados tik patvirtina anksčiau gautus duomenis apie žalingą ultravioletinės spinduliuotės poveikį ir rodo tiesioginę ląstelių mirtį bei audinių pažeidimus, kurie gali sukelti odos vėžį“, – sakė Jutos universiteto dermatologijos docentė dr. Julia Curtis.

Anot jos, soliariumai turi kancerogeninį poveikį, o UV nagų lempos yra tarsi mini soliariumai.

Remiantis UCAR gamtos mokslų švietimo centro duomenimis, ultravioletinės šviesos bangos ilgis svyruoja nuo 10 iki 400 nanometrų. Ultravioletinė A šviesa (315–400 nanometrų), esanti saulės spinduliuose, giliau įsiskverbia į odą, todėl dažniausiai naudojama UV nagų džiovintuvuose, kurie išpopuliarėjo per pastarąjį dešimtmetį. Soliariumuose naudojama 280–400 nanometrų šviesa, o nagų džiovintuvuose šviesos spektras siekia apie 340–395 nanometrus, teigiama tyrimo pranešime.

„Žinoma, šie prietaisai parduodami kaip saugūs ir nėra dėl ko nerimauti. Tačiau, kiek mums žinoma, niekas iki šiol netyrė šių prietaisų poveikio žmogaus ląstelėms molekuliniu ir ląstelių lygiu“, – sakė tyrimo autorius Ludmil’as Aleksandrov’as, bioinžinerijos ir ląstelių bei molekulinės medicinos docentas Kalifornijos universitete.

Tyrimo eiga 

Mokslininkai paveikė žmonių ir pelių ląsteles UV spinduliais ir nustatė, kad 20 minučių trukmės seansas lėmė 20–30 proc. ląstelių mirtį. Trys iš eilės 20 minučių trukmės ekspozicijos sukėlė 65–70 proc. paveiktų ląstelių mirtį. Likusios ląstelės patyrė mitochondrijų ir DNR pažeidimus, sukėlusius mutacijas, kurių modeliai buvo pastebėti odos vėžiu sergantiems žmonėms.

Didžiausias tyrimo ribotumas yra tas, jog poveikis ląstelėms UV šviesoje skiriasi nuo tyrimo su gyvais žmonėmis ir gyvūnais, sakė dermatologė dr. Julie Russak, dermatologijos klinikos Niujorke įkūrėja.

„Kai mes švitiname gyvo žmogaus odą, didžiąją dalį UV spindulių sugeria viršutinis odos sluoksnis. Kai tiesiogiai apšvitiname ląsteles petri lėkštelėje, tai visai kas kita – nuo korneocitų jų neapsaugo viršutinis odos sluoksnis“, – paaiškino dermatologė.

Tačiau šis tyrimas, kartu su ankstesniais pranešimais (keliems žmonėms išsivystė plokščialąstelinė karcinoma, antra pagal dažnumą odos vėžio forma, ilgą laiką naudojantis UVA lempomis), reiškia, kad „turėtume neabejotinai labiau pagalvoti apie galimas pasekmes, prieš dėdami savo plaštakas į UV lempas be jokios apsaugos“, sakė dr. Shari Lipner, klinikinės dermatologijos docentė ir Niujorko Presbiterijono ligoninės/Weilo Kornelio medicinos centro nagų skyriaus vadovė.

Kaip sumažinti riziką?

Jei nenorite ar negalite atsisakyti gelinio manikiūro, patariama tuomet imtis tam tikrų atsargumo priemonių, kad sumažintumėte riziką.

„Aplink nagus tepkite plataus spektro apsaugos nuo saulės priemones, kurių sudėtyje yra cinko ir titano, bei dėvėkite UV pirštines su prakirptais pirštų galiukais, kai reikia džiovinti nagus“, – patarė dermatologijos doc. dr. J.Curtis. Kaip alternatyvą geliniam lakavimui ji rekomenduoja išbandyti internete siūlomas specialias gelines juosteles, kurios klijuojamos ant nago ir kurių džiovinimui nereikia naudoti UV lempų.

Pasak dr. Sh.Lipner, kai kurie grožio salonai naudoja LED lemputes, kurios, kaip manoma, neskleidžia UV šviesos arba skleidžia daug mažiau.

Jei reguliariai atliekate gelinį manikiūrą, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją dermatologą, kuris ištirs jūsų odą dėl galimų odos vėžio indikacijų (beje, ultravioletinė šviesa sendina odą, tai parodo atsiradusios raukšlės bei saulės dėmės).

Visgi, pasak ekspertų, nėra pakankamai duomenų, kad būtų galima įvertinti, kaip dažnai galima atlikti gelinį manikiūrą, nekeliant pavojaus sveikatai. Dermatologė dr. J.Russak prisipažino kartais ir pati mėgstanti gelinį manikiūrą, tačiau prieš tai ant rankų, sako, užsitepanti serumą, praturtintą antioksidantais, bei apsauginį kremą nuo saulės, o proceso metu užsimauna pirštines (su skylėmis pirštams).

„Gelinis manikiūras daug patogesnis ir ilgiau išlieka nei įpratas nagų lakavimas, bet ar tikrai verta rizikuoti fotosenėjimu ir odos vėžio išsivystymu? Greičiausiai –  ne“, – teigė specialistė.

Pasak ekspertų, žmonės, kurie anksčiau yra sirgę odos vėžiu arba yra jautresni saulės spinduliams dėl šviesesnės odos ar albinizmo, vaistų ar imunosupresijos, turėtų būti gerokai atsargesni. „Deja, visiška apsauga nuo UV neįmanoma, todėl rekomenduojame vengti šių UV lempų“, – pabrėžė specialistai.

Parengta pagal: edition.cnn.com

Užsiregistruoti konsultacijai pas dermatologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.