Gerybinis auglys – ar po operacijos deformuosis krūtis?

Reguliarus krūtų tikrinimas yra itin svarbus norint kuo anksčiau aptikti vėžį / Shutterstock nuotr.
Autorius: Pranešimas žiniasklaidai
Publikuota: 2022-04-05 11:42
Išgirdusi diagnozę gerybinis krūties auglys, dažna moteris dvejoja, ką daryti. Tikimybė, kad auglys supiktybės, nėra didelė, bet rizikuoti irgi nesinori. Garsiai apie tai nekalbama, tačiau viena operacijos atidėliojimo priežasčių – baimė, kad operacijos metu krūtis bus deformuota.

Į klausimus apie fibroadenomų šalinimo operacijas atsako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akušeris-ginekologas med. dr. Gediminas Mečėjus.

Akušeris-ginekologas med. dr. Gediminas Mečėjus.
Akušeris-ginekologas med. dr. Gediminas Mečėjus.

Kodėl operuojami gerybiniai augliai?

„Pagrindinė priežastis – užkirsti kelią onkologinei ligai. Kol kas medicina dar negali atsakyti į klausimą, kuri fibroadenoma iš gerybinio auglio virs vėžiu ir kada tai įvyks. Jei krūtyje yra fibroadenomų, moteriai rekomenduojama kas šešis mėnesius tikrintis, ar neatsirado pokyčių. Kartais moterys dėl įvairių gyvenimo aplinkybių atideda vizitą pas mamologą.

Svarbu suprasti, kad kokių nors įspėjamųjų priešvėžinių pakitimų negalime identifikuoti. Kai randame pakitimų, pacientę siunčiame pas onkologus. Paprastai tuomet reikia ne tik operacijos, bet ir spindulinės terapijos ar / ir chemoterapijos. Žinoma, gerai, kad liga aptinkama ankstyvoje stadijoje. Bet tai jau vėžys. Tuo tarpu jei fibroadenomą išoperuojame laiku, rizika, kad ji pavirs vėžiu, sumažėja iki nulio“, – sako akušeris-ginekologas med. dr. Gediminas Mečėjus.

Gerybinių krūtų navikų operacijas atlieka chirurgai ginekologai. Lietuvoje yra keletas medicinos įstaigų, kur atliekamos tokios operacijos.

Krūties vėžys / „Shutterstock“ nuotr.
Krūties vėžys / „Shutterstock“ nuotr.

Ar po fibroadenomos šalinimo prireiks plastikos chirurgų?

Krūtys – moteriškumo simbolis, todėl prieš ryždamasi operacijai ne viena moteris jaudinasi dėl būsimų išvaizdos pokyčių.

„Sau kaip chirurgui keliu dvi užduotis. Pirmoji – pašalinti auglį, o antroji daugiau estetinė – išsaugoti krūties anatomiją, nes tai svarbu mano pacientėms. Paprastai pjūvis lokalizuojamas ties augliu, bet parinkdami jo vietą visuomet įvertiname kūno tempimo linijas, atsižvelgiame į spenelį, aureolę. Pašalinus didesnį auglį, kad neliktų lokalaus įdubimo, kiek įmanoma rekonstruojame ir sujungiame aplinkinius audinius.“

Ar po operacijos krūtys liks vienodos? O ar jos buvo vienodos prieš operaciją? Jei vienoje krūtyje susiformavo auglys, krūtys jau nebuvo simetriškos, nes auglys didina vienos jų tūrį. Apskritai gamtoje nėra simetrijos, natūraliai viena krūtis paprastai yra šiek tiek didesnė už kitą, tad dėl to pergyventi nereikėtų“, – sako akušeris-ginekologas med. dr. Gediminas Mečėjus.

Anot gydytojo, krūtų audinys santykinai neblogai gyja, o kruopščiai atlikus operaciją ir esant gerai priežiūrai gijimo metu, randas lieka labai siauras, po metų dažnai ir nepastebimas, nes susilieja su kitais fiziologiniais krūtų odos nelygumais. Jei fibroadenoma nebuvo labai didelė, plastikos chirurgų paslaugų paprastai neprireikia.

Jei fibroadenomų yra ne viena

Pasitaiko, kad krūtyje susiformuoja ne viena, bet keletas fibroadenomų, jos gali būti ir skirtingose krūtyse. Ar tokiu atveju geriau vienu kartu pašalinti visas fibroadenomas?

„Viskas priklauso nuo individualaus atvejo, gydytojos mamologės įvertinimo, galiausiai nuo pacientės apsisprendimo.

Čia vienoje svarstyklių pusėje yra kelių fibroadenomų pašalinimas vienos narkozės metu, o kitoje – lengvesnis gijimas, nes kiekvienas gijimas vyksta per uždegiminę reakciją. Jei operacijos metu pažeidžiame didesnį plotą, natūralu, kad uždegiminė reakcija bus didesnė, o gijimas – sunkesnis“, – sakė akušeris-ginekologas med. dr. Gediminas Mečėjus. 

Fibroadenomos, kurių dydis nesiekia 2 mm, neoperuojamos. Pašalintos fibroadenomos neatauga, tačiau jei organizmas yra linkęs į šių auglių susidarymą, laikui bėgant gali atsirasti naujų. Todėl moteris, kuriai buvo operuota fibroadenoma, turi reguliariai tikrintis krūtis pas gydytoją mamologą. Paprastai fibroadenomos formuojasi 15–35 metų moterims.

Krūtų priežiūra po operacijos

Kol vyksta aktyvus gijimas po operacijos, kad nesivystytų uždegiminė reakcija, reikėtų stengtis, kad krūtys kuo mažiau judėtų – vengti bėgioti, šokinėti ant batuto, taip pat ir krūtų glamonėjimo.

Pirmas dienas po operacijos gali būti jaučiamas fizinis nepatogumas, todėl geriausia dar keletą dienų skirti poilsiui ir gijimui.

Operacijos prieinamos daugeliui moterų

Fibroadenomų šalinimo operacijas iš dalies kompensuoja valstybinės ligonių kasos, todėl tokios operacijos prieinamos faktiškai kiekvienai.

Profilaktinė krūtų patikra turėtų būti įrašyta į kiekvienos moters kasmetinį medicininį kalendorių.

Surasti akušerį-ginekologą savo mieste ir užsiregistruoti konsultacijai patogu manodaktaras.lt platformoje.