Giliųjų venų tromboze suserga ir jauni, ir vyresnio amžiaus žmonės

Trombozė
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2019-10-28 16:00
Giliųjų venų trombozė nėra itin reta liga. Kasmet ji diagnozuojama 70-110 atvejų 100 000 gyventojų per metus. Liga ypatinga tuo, kad ja susirgti gali tiek jauni, tiek vyresnio amžiaus žmonės, turintys kelias gretutines ligas, nors iš pažiūros atrodantys visiškai sveiki. Apie trombozę ir kuo ji pavojinga pasakoja kraujagyslių chirurgas doc. dr. Donatas Inčiūra.

Kas yra trombai? Kaip ir kur jų atsiranda? Kodėl jie yra pavojingi?

Trombas – tai kraujo krešulys, susidarantis kraujagyslės viduje, dažniausiai susiaurinantis ar užkemšantis kraujagyslės spindį. Trombui susidaryti didžiausią įtaką turi trys priežastys, kurias 1856 m. jau įvardino vokiečių gydytojas Rudolfas Virchovas, tai yra kraujo tėkmės sulėtėjimas (nejudrumas, traumos), kraujagyslės sienelės pažeidimas (po operacijų, traumų, atsiradus augliams, į kraujagyslę patekus toksinams) ir kraujo krešėjimo sutrikimai (dažniausiai įtaką daro kontraceptinės tabletės ir kiti vaistai, rūkymas, nutukimas, dehidratacija, cukrinis diabetas bei genetiškai paveldimos ligos).

Trombai gali susidaryti kraujagyslėse: tiek arterijose, tiek venose. Jei trombas susidaro arterijose maitinančiose širdį, įvyksta miokardo infarktas, jei smegenų ar kaklo arterijose – įvyksta insultas.

Kalbant apie venas (tai kraujagyslės kuriomis kraujas grįžta į širdį), trombai dažniausiai susidaro kojų giliosiose venose ir įvyksta giliųjų venų trombozė (GVT). Atitrūkę kojų venų trombai gali nukeliauti į plaučių arterijas ir sukelti plaučių arterijos trombemboliją (PATE), o tai gali būti mirtina liga.

Kokio amžiaus žmones šis sutrikimas kamuoja dažniausiai?

Dažniau suserga vyresni žmonės, bet esant rizikos faktoriams (pvz. po operacijos), GVT gali įvykti ir jauniems. Dėl fiziologinių ir gyvenimo būdo ypatumų moterys GVT serga 10 kartų dažniau negu vyrai. Moterims venų trombozės riziką didina:  nėštumas, geriamųjų hormoninių kontraceptikų vartojimas (ypač vyresnėms nei 35 metų ir rūkančioms moterims) ir kt.

Kokie yra pagrindiniai galūnių venų trombozės požymiai?

Giliųjų venų trombozės (GVT) požymiai yra ryškus kojos sutinimas, skausmas, paraudimas, paryškėjęs venų tinklas.

Kokie plaučių embolijos simptomai?

Sergantiems plaučių arterijos trombembolija dažniausiai pasireiškia dusulys, krūtinės skausmas, kosulys, karkalai, dažna širdies veikla, rečiau dažnas kvėpavimas, atkosėjimas krauju.  

Ar tiesa, kad kelio ar klubo sąnario keitimo operacijos padidėja tikimybė atsirasti trombozei? Kaip jos išvengti?

Po šių operacijų GVT rizika yra labai didelė (gali siekti net 50 -70 proc.), todėl visi pacientai, kuriems buvo atlikta minėta ortopedinė operacija turi vartoti vaistus, kurie yra skiriami po operacijos dažniausiai ne mažiau kaip mėnesį laiko.

Kaip gydoma venų trombozė?

Daugelis pacientų, sergančių GVT, gali būti saugiai gydomi namuose. Dažniausiai yra skiriami vaistai veikiantys krešėjimo sistemą, t.y. antikoaguliantai. Šie vaistai gali būti leidžiami po oda (mažos molekulinės masės heparinai pvz. Bemiprin) ar skiriami gerti (tiesioginiai antikoaguliantai pvz. Rivaroxoban) arba kelių vaistų kombinacija. Dažnai papildomai skiriamos dėvėti specialios kompresinės kojinės.

Kas gali sumažinti trombų susidarymo riziką?

Pirmiausiai būtina koreguoti tuos rizikos faktorius, kurie priklauso nuo mūsų: fizinį aktyvumą, kūno svorį. Reikia gerti pakankamai skysčių, ypač karštuoju metų laiku ir skrendant lėktuvu – ne mažiau kaip 1,5 l per dieną. Jeigu yra galimybė, ilsintis kojas reikia pakelti aukščiau.

Kraujotaka labai apsunkinama ilgų kelionių metu, kai reikia ilgą laiką nepatogiai sėdėti. Tokiu atveju reiktų pajudėti, atsistoti, atsisėsti. Sėdint reikia mankštinti pėdas ir kojas. Asmenims, kuriems būdingi trombozės rizikos veiksniai, dažnai rekomenduojamos specialios kompresinės kojinės. Vertėtų pasitarti su kraujagyslių chirurgu, kokias ir kokios kompresinės klasės kojines rinktis. Rekomenduojama dėvėti specialias kompresines kojines ir nėštumo metu.

Po operacijų profilaktikos priemones paskiria gydytojas. Dažniausiai taikomos šios nemedikamentinės priemonės: kojūgalio pakėlimas kampu, elastinės kompresinės kojinės arba elastinis tvarstis, protarpinė kompresija (uždėtos ant blauzdų manžetės pripučiamos oro iki 40 mm Hg, palaikoma 10–12 s ir atleidžiama), ankstyvas ligonio vaikščiojimas po operacijos, adekvatus skysčių kiekis. Jei reikalingi medikamentai, dažniausiai vartojami šie vaistai: mažos molekulinės masės heparinai, tiesioginio ar netiesioginio veikimo antikoaguliantai.

Pas gydytoją registruokitės internetu www.manodaktaras.lt 

Kraujagyslių chirurgas doc. dr. Donatas Inčiūra
Kraujagyslių chirurgas doc. dr. Donatas Inčiūra

Naujausi straipsniai