Ginekologė A. Bartaškienė: „Susiradus diagnozę „Google“, visgi patarčiau nesigydyti pačiam“

Daktaras „Google“ – simptomų paieška internete gali sukelti nerimą / 123RF.com nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-05-17 12:29
Neretai gydytojai juokauja: susiradai diagnozę „Google“, tegul „googlas“ tau ir receptą išrašo! Deja, karštligiškas ligos simptomų ieškojimas internete, vadinamoji hipochondrija ir savigyda yra didžiulė šių laikų pacientų rykštė. Daugelis medikų teigia, kad mėginimai internete ieškoti savo ligos simptomų atneša tikrai daugiau žalos nei naudos. Pacientas nesugeba įvertinti simptomų, jis pritaiko sau viską iš eilės, o medicina yra menas ir mokslas – simptomus reikia interpretuoti.

Hipochondrija – tai sutrikimas, kurį turintys žmonės atlieka jų pačių kriterijus atitinkančią paiešką internete ir patys sau nustato dažnai itin sunkių ligų diagnozes. Dėl to jie ima dar labiau nerimauti, o gydytojams pasidaro sunkiau dirbti.

„Žmonės domisi savo sveikata, bando ieškoti atsakymų internete – šito nepakeisi šiuolaikinėje informacijos pertekliaus eroje. Visgi, reikėtų prisiminti, kad kiekvienas žmogus yra tam tikros srities specialistas“, – sako gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė. Medikė juokauja, juk niekam nešauna į galvą veržtis į piloto kabiną ir mokyti, kaip skraidinti ar nutupdyti lėktuvą, bet daugelis mėgsta patarinėti ir nurodinėti, kaip vairuoti automobilį, mesti tritaškį ar gydyti.

Gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė
Gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė

„Esu susidūrusi su pacientėmis, kurios bando vadovauti diagnozės nustatymui, tyrimų parinkimui, gydymui. Nieko nepadarysi. Tai žmogiška. Nieko bloga, jei pacientė  „nurodinėja“ mandagiai, klausinėja, ar nereikėtų papildomų tyrimų. Toks pokalbis naudingas abiem. Viena kitos išklausome ir suderiname taktiką“, – sako gydytoja.

Visgi jos praktikoje yra pasitaikę situacijų, kai pacientė nesiklausė, kas jai sakoma arba dar blogiau, kai ateina jau su neigiama nuomone apie gydytoją ir visą sveikatos sistemą. Tada visos pastangos profesionaliai pacientę pakonsultuoti, padėti, dažniausiai, lieka bevaisės.

„Belieka atsidusti ir bandyti atkalbėti bent jau nuo pacientės pasirinktų kenksmingų sprendimų. Jei moters pasirinktas gydymas jai nepakenks, tebūnie – gal suveiks placebo efektas. Visgi, geriau būtų, radus numanomą diagnozę internete, nepulti gydytis pačiam, bet kreiptis į specialistą“, – sako A.Bartaškienė.

Reikia, kad žmogus būtų įsigilinęs į save, o ne internetinius šaltinius. Kartais žmonės labai skubėdami atvyksta pas specialistą ir negali pasakyti, kas jiems blogai – gal jie su kažkuo susipyko, jaučia emocinį šoką ir negali konkretizuoti skundų.

Medikė primena, kad gydytojai mokosi gydyti žmones 10-12 metų, o po to – visą likusį savo gyvenimą.

Naujausi straipsniai