Griežtinamas karantinas: nuo trečiadienio uždaromos parduotuvės, ribojamas judėjimas

Karantinas, koronavirusas, pandemija, COVID-19 / Irmanto Gelūno nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-12-13 18:23
Griežtinant karantiną, Lietuvoje nuo trečiadienio bus uždaryta dauguma parduotuvių, išskyrus maisto prekių, apribojamas žmonių išvykimas iš namų be svarbios priežasties, tačiau šeimoms bus leidžiama palikti namus pasivaikščioti atvirose vietovėse savivaldybės ribose, nesusitinkant su kitais žmonėmis.

Tokį sprendimą sekmadienio vakarą priėmė į pirmąjį posėdį susirinkusi Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė.

„Man atrodo, kad reikia labai atviromis akimis žiūrėti į tai, kas vyksta ir ne veltui šiandien girdėjome, kad ir kitos valstybės, konkrečiai Vokietija, taip pat įveda labai griežtus apribojimus, kurie taip pat įsigalioja nuo trečiadienio“, – posėdyje sakė I.Šimonytė.

„Matyt, kad iššūkiai mums visiems yra labai panašūs: galėjome turbūt kažką padaryti gerokai anksčiau negu yra šiandien ir galbūt šiandien jau būtume toje situacijoje, kada galėtume naudoti tradicines kontrolės priemones ir truputį ramiau laukti Kalėdų“, – kalbėjo ji.

Pasak jos, šiuo metu sunku pasakyti, kur yra blogiausia padėtis ar didžiausia rizika, todėl įvesti griežti ribojimai reikalingi, kad būtų galima grįžti prie situacijos, kai rizikas valdyti galima ribojant tik konkrečius sektorius.

„Lietuvoje nėra saugios vietos“, – konstatavo premjerė.

Be maisto parduotuvių, toliau dirbti galės vaistinės, veterinarijos, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių parduotuvės. Jose vienam asmeniui turi būti suteikiamas 10 kvadratinių metrų plotas.

Veikti taip pat galės internetinės prekybos prekių atsiėmimo vietos.

„Čia vėl gi siūloma pasinaudoti patirtimi, kuri buvo pavasario karantino metu, kai veikė iš esmės tos prekybos ar paslaugų įstaigos, kurios teikė būtinąsias, labai reikalingas prekes ir paslaugas, kur nėra rizikos dėl artimo kontakto“, – kalbėjo I.Šimonytė.

Švietimo įstaigos dirbs nuotoliniu būdu, tačiau darželiai turės priimti vaikus, jei jų tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

Nuo trečiadienio bus draudžiama išvykti už savo savivaldybės ribų, nebent vykstama į darbą, laidotuves, dėl būtinosios medicinos pagalbos ar į sau priklausančius namus kitoje savivaldybėje. Šis draudimas galios iki sausio 3 dienos.

„Siūlome remtis ta patirtimi, kuri buvo pavasarį, velykiniu laikotarpiu, kai buvo ribojamas judėjimas tarp skirtingų savivaldybių, išskyrus jeigu ten yra turimas nekilnojamasis turtas, bet bendras principas, kurį siūlome nustatyti – nutarėme, kad šeimos laikytųsi savo gyvenamosios vietos, nebent išvykti yra būtina“, – sakė premjerė.

Taip pat įvedamas draudimas išvykti iš namų, nebent tai susiję su darbu, apsipirkimu parduotuvėje, vykstama į laidotuves, gydymo įstaigą. Vienos šeimos nariams bus galima išvykti pasivaikščioti atviroje vietoje.

Pasak I.Šimonytės, išimtis leisti išvykti pasivaikščioti padaryta siekiant, kad pernelyg nenukentėtų žmonių emocinė būklė.

Uždrausta bendrauti ne su savo namų ūkio gyventojais, išskyrus neatidėliotinus atvejus. 

„Yra siekiama sumažinti kontaktų skaičių, todėl ir buvęs sprendimas Vyriausybės dėl dviejų šeimų ar dviejų namų ūkių tarpusavio kontaktų yra keičiamas ir siūlomas principas, kad bendravimas liktų vienos šeimos ribose“, – kalbėjo I.Šimonytė.

Uždraustos bet kokios kontaktinio pobūdžio paslaugos, o apgyvendinimo paslaugos gali būti teikiamos tik izoliacijai.

Taip pat nebebus leidžiami individualūs fizinio aktyvumo užsiėmimai, tačiau toliau galės vykti aukšto meistriškumo sporto pratybos.

„Yra siūloma atsisakyti išimties dėl individualių fizinio aktyvumo užsiėmimų, kaip turinčių artimą kontaktą ir keliančių tam tikrą papildomą riziką“, – sakė I.Šimonytė.

Šios sąlygos galios iki sausio 31 dienos.

Pasak I.Šimonytės, jeigu situacija pagerėtų anksčiau, galėtų būti svarstomas karantino sąlygų peržiūrėjimas jas sušvelninant.

„Dėl tikrumo ir mažesnio blaškymosi yra siūloma patvirtinti šiuos apribojimus iki sausio 31 dienos. Nors tai atrodo gana ilgas laikotarpis, bet ekspertų siūlymu, laikotarpis nuo penkių iki septynių savaičių yra pageidautinas ir mano pačios vertinimu, vis dėlto geriau yra turėti iš karto maksimalų laikotarpį, jeigu taip galima pasakyti tokiomis netikromis sąlygomis, ir vėliau netikėtai situacijai galbūt klostantis geriau arba atsiradus kitoms kontrolės priemonėms ir įrankiams, tiesiog persvarstyti apribojimų atšaukimą negu nuolat laikyti visuomenę įtampoje, kas kažkiek laiko pratęsinėjant iš esmės tas pačias priemones“, – kalbėjo ji.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė sakė, jog biudžete bus numatomos priemonės suteikti paramą darbuotojams ir verslui, nukentėsiantiems nuo apribojimų.

Pasak jos, konkrečios priemonės bus pristatytos artimiausią savaitę. Ji tikino, jog žmonės ir verslas nebus palikti nuošalyje. Tai, kad biudžete bus numatytos lėšos kompensuoti už įvedamus suvaržymus, patvirtino ir I.Šimonytė.

A.Dulkys: Karantino sugriežtinimų efektas bus vertinamas po trijų-keturių savaičių 

„Matyt, po gerų trijų-keturių savaičių mes galėsime pasimatuoti tą situaciją, kurioje esame, pasižiūrėti, ką mes pasiekėme, ar yra kažkokių tai pokyčių ir tada atitinkamai spręsti“, – sekmadienį žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministras.

Pasak jo, ekspertai neprognozuoja, kad rodikliai galėtų pradėti gerėti anksčiau, nes rekordinių užsikrėtimų skaičių pasekmės pasimato pavėluotai.

A.Dulkys sakė suprantantis, jog iki pat sausio 31 dienos įvestas griežtas karantinas nebus lengvas, bet ragino visuomenę solidarizuotis.

Prireiks mažiausiai 500 papildomų lovų ligoninėse

Sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys sako, kad ir toliau blogėjant situacijai dėl koronaviruso artimiausiu metu prireiks mažiausiai 500 papildomų lovų ligoninėse, tačiau didžiausias klausimas bus dėl medikų personalo.

„Artimiausiu metu pagal tai, kaip dėliojasi dinamika, mums, panašu, reikės galvoti dar apie mažiausiai 500 papildomų lovų. Lovos – gerai skamba, bet už jų stovi mūsų medikų bendruomenė, specialistai ir čia bus didysis klausimas“, – žurnalistams sekmadienį po Vyriausybės posėdžio sakė ministras.

Sekmadienio duomenimis, šalies ligoninėse gydoma per 2,2 tūkst. COVID-19 pacientų, 191 iš jų – reanimacijoje.

Pasak A. Dulkio, pokyčių ketinama imtis ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), atsakingo už atvejų epidemiologinius tyrimus, veikloje.

„Mes ruošiamės diskutuoti ir labai stipriai peržiūrėti NVSC veiklą ir pakeisti tam tikrą paradigmą, pakeisti kai kuriuos darbo principus, kurie mums padėtų greičiau identifikuoti ir izoliuoti tam, kad mes sustabdytume tą grandinę“, – teigė A.Dulkys.

Jis sakė, kad NVSC ketinama atsisakyti „beprasmio darbo“ vykdant epidemiologinius tyrimus.

„Viena iš minčių, kurią ruošiamės aptarti – pakeisti patį principą, kad mes nebedarytume darbo, kuris yra beprasmis. Jeigu vyksta kontaktų paieška tada, kai tie žmonės pilnai visus apkrėtė ir mes kalbame apie trečią, ketvirtą, penktą dieną, tai toks darbas yra beprasmis“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.

„Mes turime pasiekti tokius darbo metodus, kad būtume proaktyvūs pirmąsias 36-48 valandas“, – pridūrė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.