Gerklės skausmas / Shutterstock nuotr.

Gumulas gerklėje – ar tai pavojinga?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2021-06-22 13:46
Gumulo (svetimkūnio) jausmas gerklėje (lot. globus pharyngeus) yra dažnas simptomas, kurį bent kartą gyvenime yra patyrę trečdalis žmonių. Gydytoja otorinolaringologė Austėja Pečeliūnienė portalui manodaktaras.lt sako, kad jos ausų nosies gerklės ligų gydytojo praktikoje apie 4 proc. visų pacientų kreipiasi būtent dėl šio simptomo. Ar gumulas gerklėje yra pavojingas ir kaip jis gydomas?
Gydytoja otorinolaringologė Austėja Pečeliūnienė.

Gydytoja otorinolaringologė Austėja Pečeliūnienė.

Daugelis turbūt žino jausmą, kai dėl kilusių emocijų ar kitų priežasčių gerklėje atsiranda tarsi gumulas, kuris trukdo kvėpuoti ir praryti seiles. Kaip galima tai paaiškinti mediciniškai? Ar tai rimtas sveikatos sutrikimas?

Nors kartu su šiuo simptomu žmogus subjektyviai gali jausti apsunkintą rijimą ar net dusulį dažniausiai šiuo atveju rijimo ir kvėpavimo funkcijos būna nepakitusios, o pati būklė nepavojinga. Istoriškai šis simptomas buvo siejamas su psichogeniniais faktoriais net vadintas „globus hystericus“, tačiau šiuo metu jau žinoma kad šio sutrikimo priežastys gali būti įvairios, o sąsaja tarp jaučiamo gumulo gerklėje simptomo ir asmenybės tipo nebuvo patvirtinta moksliniais tyrimais.

Kokios to „gumulo“ susidarymo priežastys? Apie kokias sveikatai pavojingas ligas gali įspėti šis simptomas: LOR ligos, onkologija, o gal skydliaukės sutrikimai?

Simptomu atsiradimui įtakos turi tiek organiniai tiek funkciniai veiksniai, o tyrimai siekiant iki galo paaiškinti šio simptomo atsiradimo priežastis vykdomi iki šiol.

Šiuo metu pagrindinė teorija, paaiškinanti šį simptomą yra didesnis stemplės jautrumas, kuris atsiranda dėl netikslaus stemplės pojūčių apdorojimo centrinėje nervų sistemoje, tačiau ši teorija nepaaiškina kitos dalies gumulo jausmo simptomo atvejų.

Skirtingų tyrimų duomenimis refliuksas, stemplės ligos (ypač viršutinės stemplės dalies sfinkterio problemos) siejama su daugiau nei trečdaliu atvejų. Taip pat panašūs simptomai gali atsirasti dėl užsitęsusio ryklės dirginimo, pvz. dėl uždegimo (faringitas, tonzilitas), užnosinio varvėjimo (sinusitas, lėtinė sloga, nosies polipozė). Aprašyta atvejų kai simptomą sukėlė antgerklio anatominės problemos ar cistos, liežuvio šaknies padidėjimas, seilių liaukų problemos. Taip pat priežastimi gali būti refleksinis ryklės raumenų spazmas, kaklo slankstelių problemos. Retais atvejais jis gali atsirasti dėl burnos, ryklės ar kaklo navikų.

Skydliaukės problemos taip pat yra neretai lydimos gumulo jausmo gerklėje. Šiuo atveju simptomo atsiradimo mechanizmas iki galo nėra aiškus, nes kai kada simptomas ryškiai jaučiamas net kai skydliaukės dydis yra normos ribose, ir atvirkščiai – nejaučia gumulo jausmo esant reikšmingam skydliaukės padidėjimui. Tyrimų duomenimis daliai pacientų gumulo jausmas išnyksta po atliktos skydliaukės operacijos.

Ar gali būti „kaltas“ stresas ir neigiamos emocijos?

Be abejonės, psichologiniai faktoriai taip pat yra reikšmingi. Pacientai neretai pastebi, kad simptomas atsirado ar tapo intensyvesnis būtent po stresą sukėlusios situacijos. Klausimai apie gumulo gerklėje simptomą neretai užduodami pacientams patiriantiems panikos atakas, nerimo sutrikimus, nes tai gali būti ir šių sutrikimų somatinė išraiška.

Kada jau reikėtų kreiptis į medikus? Kokie tyrimai atliekami?

Dažniausiai gumulas gerklėje nėra grėsmingos ligos požymis, ypač jei jis nenuolatinis, neskausmingas, nesusijęs su apsunkintu rijimu. Verta sunerimti, jei simptomas pasireiškė po realaus springimo epizodo ar kartu su gumulo jausmu gerklėje žmogui pasireiškė balso pokyčiai, užkimimas, nepaaiškinamas svorio kritimas, rijimo sutrikimai – šie simptomai laikomi pavojaus ženklais. Taip pat greta minėtų simptomų čiuopiami padidėję kaklo limfmazgiai, gumbelis kakle ar burnos ertmėje, turėtų būti išsamiai įvertinti.

Pirmiausia konsultacijos metu visada surenkama detali anamnezė, įvertinami greta esantys simptomai, rizikos veiksniai, taip pat svarbu išsiaiškinti kokią įtaką simptomas turi žmogaus gyvenimo kokybei. Rutiniškai otorinolaringologo praktikoje atliekamas endoskopinis nosies, nosiaryklės, burnos ertmės ir gerklų ištyrimas, kaklo struktūrų ir limfmazgių apčiuopa. Esant reikalui skiriami ir papildomi, sudėtingesni tyrimai detaliam kaklo struktūrų vertinimui. Taip pat neretai reikalingas kitų specialistų konsultacijos, tarpdisciplininis aptarimas.

Kaip gydoma?

Dėl labai skirtingo ligų spektro lemiančio simptomo atsiradimą vieno gydymo, kuris tiktų visais atvejais nėra. Gydymas priklausys nuo simptomą sukėlusios priežasties. Jei priežastis yra gastroezofaginis refliuksas, tuomet taikoma mitybos korekcija ar skiriamas medikamentinis gydymas. Rekomenduojama vengti žalingų veiksnių, galinčių dirginti kvėpavimo takus: nebūti dulkėtose, prirūkytose patalpose, nerūkyti, nevartoti alkoholio.

Taip pat rekomenduojama vartoti daugiau skysčių, laikytis balso higienos principų. Esant kaklo priekinės dalies raumenų įtampai gali būti rekomenduojama balso terapija, specialūs kvėpavimo pratimai. Tais atvejais, kai atlikus išsamų ištyrimą organinės priežasties neaptinkama, o simptomas susijęs su emociniais veiksniais galėtų padėti pažintinė elgesio terapija ar kiti nerimo valdymo metodai.