Kasdienė medikų kova su COVID-19 infekcija / Vidmanto Balkūno (VUL Santaros klinikos) nuotr.

Gydymo įstaigos dar negavo lėšų priedams už darbą su COVID-19 pacientais

Autorius: Manodaktaras.lt | Publikuota: 2020-06-03 15:51
Sveikatos priežiūros įstaigos iš Valstybinės ligonių kasos (VLK) dar nėra gavusios lėšų sumokėti priedams už darbą su COVID-19 pacientais.

Valstybinės ligonių kasos atstovė trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komiteto narius informavo, kad pirmieji priedai už kovo mėnesį jau paskaičiuoti, bet dar nepervesti.

„Ministro įsakymas dėl lėšų skyrimo, tikimės, turi būti priimtas jau šią savaitę, ir vėliausiai per keturias darbo dienas lėšos bus pervestos gydymo įstaigoms“, – sakė VLK Ekonomikos departamento direktorė Simona Adamkevičiūtė.

 Iš viso žadama pervesti 2,6 mln. eurų.

S.Adamkevičiūtės teigimu, už kovo mėnesį priedai koronaviruso židiniuose dirbusiems medikams skaičiuoti pagal du teisės aktus.

Nuo kovo 1-osios iki kovo 15-osios skaičiuotas 15 proc. priedas pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą, o nuo karantino pradžios, kovo 16-osios, iki kovo 31-osios – pagal Seimo priimtas Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, numatančias priedus nuo 60 iki 100 procentų.

Sumokėti 15 proc. priedą iš viso reikia 300 tūkst. eurų, jį gaus beveik 4 tūkst. asmenų. Vienam darbuotojui vidutiniškai teks 68 eurai.

60–100 proc. priedams priskaičiuota 2,3 mln. eurų, juos gaus 6 tūkst. medikų. Vidutinis priedas – 374 eurai.

Pasak S.Adamkevičiūtės, už kovą daugiausia priedų gaus greitųjų medicinos pagalbos stočių darbuotojai.

Sveikatos reikalų komiteto narys konservatorius Antanas Matulas stebėjosi, kad gegužę dar nepervesti priedai už kovą. „Ar normalu, kad priedai už kovą dar nesumokėti?“ – klausė jis.

Kad situacija netenkina, pripažino ir Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė „valstietė“ Asta Kubilienė. 

„Aišku, situacija yra nenormali, ir nenormali ne tik dėl COVID-19, bet ir dėl susitarimo su profesinėmis sąjungomis (dėl atlyginimų didinimo – BNS). Jeigu buvo numatyti pinigai, jie ir turi būti skirti“, – teigė ji.

Trečiadienį Lietuvos gydytojų sąjunga parlamentarams pateikė savo darytą analizę, kaip laikomasi susitarimo su profsąjungomis, kad gydytojų darbo užmokestis 2020 metais turi siekti 3250 eurų, slaugytojų – 1650 eurų neatskaičius mokesčių.

Gydytojų sąjungos prezidento Liutauro Labanausko teigimu, 55 proc. arba 6100 gydytojų atlyginimai siekia sutartą vidurkį, 28 proc. arba 3120 gydytojų darbo užmokestis sudaro nuo 80 iki 100 proc. vidurkio, likę 17 proc. arba 1900 gydytojai uždirba 50–80 proc. nurodytos sumos.

Jo teigimu, sveikatos priežiūros įstaigų vadovai ne visas darbo užmokesčiui didinti skirtas lėšas panaudojo gydytojų atlyginimams didinti. Profsąjungos duomenimis, pavyzdžiui, Jonavos ligoninė šiomis lėšomis dengė finansinius nuostolius. Kiti esą tiesiog nepanaudojo visų pinigų, laiko juos sąskaitoje, treti didino atlyginimus ne tik gydytojams, bet ir kitiems darbuotojams.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.