Gydytoja paaiškina: kaip išvengti tonzilių akmenų susidarymo

Blogas burnos kvapas; tonzilių akmenų susidarymas; burnos higiena / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-05-05 10:48
Ryklės skausmingumas, varginantis kosulys, blogas skonis ir kvapas burnoje, apsunkintas rijimas – tai tik keli simptomai, kurie gali byloti apie tai, jog turite tonzilių akmenų. Kaip portalui manodaktaras.lt teigė gydytoja otorinolaringologė Gabrielė Černytė, dažniausiai jais skundžiasi jauno amžiaus pacientai. Gydytoja pataria, kaip tinkamai rūpintis burnos higiena ir išvengti galimo tonzilito.

„Tonzilių akmenys yra kieti, balti arba gelsvi. Tai iš bakterijų, seilių, maisto likučių, negyvų ląstelių susiformuojantys dariniai tonzilių kriptose (angutėse)“, – paaiškino „Sveikatos klinika“ gydytoja otorinolaringologė G.Černytė.

Gydytoja otorinolaringologė Gabrielė Černytė
Gydytoja otorinolaringologė Gabrielė Černytė

Dažniausi pacientai – jaunimas

Tonzilių akmenys susiformuoja, kai dalelės, tokios kaip seilės, maisto likučiai, negyvos ląstelės, bakterijos sukietėja. Anot gydytojos, paprastai tonzilių akmenys būdingi asmenims, kuriems dažnai kartojasi tonzilių uždegimai, taip vadinami tonzilitai. Tačiau gali būti būdingi ir kitiems pacientams, kurių tonzilės turi kriptas.  

Tonzilių akmenys gali susiformuoti įvairaus amžiaus pacientams, dažniausiai, kaip pastebi otorinolaringologė, jais skundžiasi 20–30 metų amžiaus asmenys.

Vargina įvairūs simptomai

„Vienas pagrindinių simptomų, kuris vargina dėl susiformavusių tonzilių akmenų, yra blogas kvapas iš burnos, kitaip dar vadinama halitozė. Pacientai taip pat dažnai kreipiasi į gydytojus, pastebėję pavienius, baltus, darinius tonzilėse“, – pasakojo G.Černytė.

Tonzilių akmenys / Shutterstock nuotr.
Tonzilių akmenys / Shutterstock nuotr.

Dažniausiai tonzilių akmenys nėra pavojingi sveikatai, jei jie nesukelia jokių simptomų. Be blogo burnos kvapo kartais gali varginti kosulys, ryklės skausmingumas, atkosėjimas nedidelių baltų/gelsvų darinių, blogas skonis burnoje, apsunkintas rijimas. 

Simptomams kartojantis – gali prireikti ir operacijos

Jei tonzilių akmenys nesukelia simptomų, anot gydytojos otorinolaringologės, gydymas nėra reikalingas. Būtina laikytis burnos higienos taisyklių, reguliariai valytis dantis, susiformavus tonzilių akmenims, skalauti ryklę šiltu druskos tirpalu. 

Jei įtariamas bakterinis tonzilių uždegimas – tonzilitas, tuomet liga gydoma antibiotikais. Kartojantis simptomams, dažniems tonzilitams gali būti rekomenduojama atlikti operacinį tonzilių pašalinimą – tonzilektomiją. 

Gydytojos patarimai, norint išvengti tonzilių akmenų arba ką daryti, jiems susidarius:

  1. Tonzilių akmenų prevencija – gera burnos higiena;
  2. Dažnai formuojantis tonzilių akmenims – ryklės skalavimai;
  3. Susiformavusius akmenis galima būtų pašalinti savarankiškai, pavyzdžiui, su kosmetiniu ausų krapštuku arba praplauti šiltu druskos tirpalu ir švirkštu be adatos, nukreipiant srovę į tonzilės nišą. Kitos priemonės gali pažeisti tonzilės audinį ir taip sukelti uždegimą. 

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją otorinolaringologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.