Nėščioji; nėštumas; miegas nėštumo metu / Shutterstock nuotr.

Gydytoja pataria: kas nėščiajai padeda lengviau užmigti ir kokios miego pozos yra geriausios

Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-12-27 10:40
Sutrikęs miegas yra vienas dažniausių nėščiųjų nusiskundimų. Atliktų mokslinių studijų duomenimis, ši problema vargina bent tris iš keturių moterų nėštumo metu. Kokybiškai išsimiegoti tampa vis sunkiau ypač paskutiniaisiais nėštumo mėnesiais. Su Northway medicinos centro akušere ginekologe Sigita Neverauskiene portale manodaktaras.lt kalbamės apie tai, kas lemia sutrikusį būsimos mamos miegą ir kokios priemonės gali jai padėti užmigti.

Nėščiųjų miegą trikdo daugelis veiksnių

Nėštumo metu daugelis moterų skundžiasi pablogėjusia miego kokybe dėl daugelio priežasčių. Pasak gydytojos, nėščiųjų miegą trikdo nugaros skausmai, dažnas šlapinimasis, kojų mėšlungis, neramių kojų sindromas, rėmuo, knarkimas, miego apnėja, nerimas, gali pasunkėti jau anksčiau buvusi depresija ar nemiga: „Nėščiąsias taip pat vargina  bendras diskomfortas dėl padidėjusio pilvo, krūtų jautrumas. Užmigti gali neleisti stiprūs vaisiaus judesiai, pykinimas, vėmimas, odos niežulys, atsirandantis, sergant nėščiųjų cholestaze“.

Gydytoja akušerė-ginekologė Sigita Neverauskienė

Gydytoja akušerė-ginekologė Sigita Neverauskienė

  • Nugaros ir raumenų skausmai

Jais skundžiasi dvi iš trijų nėščiųjų. Taip yra dėl padidėjusios kūno ir gimdos masės. Sunkiau užmigti, dažniau atsibundama keičiant padėtį miego metu. 

  • Padažnėjęs šlapinimasis

Pasak akušerės ginekologės S.Neverauskienės, jis labiau moteris vargina pirmame ir trečiame nėštumo trimestre. Pirmame nėštumo trimestre – dėl didėjančios gimdos spaudimo į šlapimo pūslę, trečiame – dėl vaisiaus pirmeigės dalies nusileidimo ir stiprėjančio spaudimo žemyn. 

  • Kojų mėšlungis

Tai dažna nėščiąsias varginanti problema. Taip nutinka dėl nuovargio, dehidratacijos, kalcio ar magnio trūkumo, padidėjusios gimdos spaudimo į nervus ar kraujagysles, sutrikdant kraujotaką kojose. 

  • Neramių kojų sindromas

Jis vargina vieną iš trijų nėščiųjų. „Jis apibūdinamas kaip būtinybė pajudinti kojas, dažnai lydima nemalonaus jausmo, kuris atsiranda ramybės periodu, pavyzdžiui, sėdint ar gulint, ir palengvėjantis ar praeinantis vaikštant ar darant tempimo pratimus. Ši būklė labiausiai vargina nėščiąsias trečiame trimestre. Kodėl šis sindromas vargina nėščiąsias, nėra visiškai aišku, bet prie rizikos faktorių priskiriamas žemas feritino kiekis, šeimyninė anamnezė, vyresnis amžius, daug gimdymų, mieguistumas dieną, naktinis kojų mėšlungis, knarkimas“, – pasakojo gydytoja.

  • Rėmuo

Dėl hormonų pokyčių nėštumo metu sulėtėja virškinimas, maistas ilgiau lieka skrandyje, susilpnėja apatinis stemplės raukas, dalis skrandžio turinio patenka į stemplę ir sukelia deginimo pojūtį. Rėmuo dažniausiai varginti pradeda antroje nėštumo pusėje, kai padidėjusi gimda kelia diafragmą ir spaudžia skrandį, taip skrandžio turinys dar lengviau patenka į stemplę. 

  • Miego apnėja

Tai dar viena priežastis, trikdanti būsimos mamos miegą. Pasak akušerės ginekologės S.Neverauskienės, nėštumo metu padidėja estrogenų kiekis, dėl to paburksta moters nosies gleivinė, pasidaro sunkiau kvėpuoti. 

„Didesnis progesterono kiekis veikia kvėpavime dalyvaujančius raumenis, kvėpavimo takų raumenys atsipalaiduoja. Taip susidaro sąlygos įvykti miego apnėjai. Jos metu iki 10 sekundžių sustoja kvėpavimas. Apnėjos metu žmogus „atsibunda“  tam, kad įkvėptų. Tai reiškia, kad miegas yra paviršutiniškas. Rytą žmogus neprisimena apie apnėjos epizodus“, – paaiškino gydytoja.

  • Nerimas

Nėščiosios dažnai jaučia nerimą dėl nėštumo eigos, būsimo gimdymo, motinystės. Šios mintys neleidžia atsipalaiduoti. Visus neraminančius klausimus rekomenduojama aptarti su nėštumą prižiūrinčiu specialistu. Jei pacientė jau anksčiau sirgo depresija ar turėjo nemigą, nėštumo metu šios problemos gali pasireikšti stipriau. 

Neišsimiegojimas gali sukelti rimtų komplikacijų

Bloga miego kokybė, anot akušerės ginekologės, yra susijusi su nėštumo komplikacijomis. Sunkiausios iš jų – preeklampsija (kai nėščiajai kyla kraujospūdis ir atsiranda kitų organų pakenkimas) ir priešlaikinis gimdymas. Sutrikęs miegas susijęs ir su didesne nėščiųjų diabeto rizika. 

„Tyrimai atskleidžia, kad blogai išsimiegančių nėščiųjų gimdymai būna ilgesni, jie dažniau užbaigiami, atliekant cezario pjūvio operaciją. Neišsimiegančios mamos patiria didelį nuovargį, dažniau serga pogimdymine depresija, joms sunkiau sekasi žindyti, didėja vaikų miego sutrikimų rizika, silpnėja mamos-vaiko ryšys“, – teigė gydytoja S.Neverauskienė.

Tinkamiausios miego pozos nėštumo metu

Nėštumo metu rekomenduojama miegoti ant šono. Didėjant nėštumui ir augant vaisiui gimdoje, gulint ant nugaros, nėščiosios dažnai jaučia silpnumą. Taip, pasak gydytojos, nutinka, nes gimda spaudžia apatinę tuščiąją veną, kuria kraujas grįžta į širdį. Mažiau kraujo pritekant į širdį, atsiranda silpnumas, pradeda reaguoti ir vaisiaus širdis. Pasisukus ant šono, būklė greitai pagerėja. 

„Dažniausiai išgirsite rekomendaciją gulėti ant kairiojo šono. Tada gimda nespaudžia apatinės tuščiosios venos, kepenų ir dešiniojo inksto, kuris yra žemiau nei kairysis. Organai geriau funkcionuoja ir vaisius geriau aprūpinamas krauju. Tačiau ar reikia vengti gulėjimo ant dešinio šono? 2019 metais atlikta mokslinė studija nurodo, kad tikrai ne. Studijos išvadose teigiama, kad miegojimas ant kairio ar dešinio šono yra vienodai saugus, todėl nėščiosios trečiajame nėštumo trimestre gali miegoti ant abiejų pusių, jei tokia padėtis joms pačioms nekelia diskomforto“, – patarė akušerė ginekologė S.Neverauskienė.

Toms nėščiosioms, kurios įpratusios miegoti ant nugaros, gali būti sunku miegoti ant šono. Padėti išlaikyti padėtį gali pagalvė tarp kojų, apsikamšymas keliomis jų ar speciali nėščiųjų pagalvė.

Patarimai: kaip pagerinti miegą nėštumo metu

Jei miego sutrikimus sukelia specifinės, su nėštumu susijusios problemos, rekomenduojama pirmiausia spręsti jas. Pavyzdžiui, kojų mėšlungio atvejais skiriami mikroelementų  preparatai, prieš miegą rekomenduojami lengvi tempimo pratimai. Varginant neramių kojų sindromui, skiriama vartoti geležies ir folio rūgšties preparatų, rekomenduojami jogos pratimai, masažai, elgesio terapija. 

Rėmens graužimą gali sumažinti gydytojo rekomenduoti vaistiniai preparatai, miegojimas ant kairio šono, valgymas mažomis porcijomis, riebaus ir aštraus maisto vengimas. Rekomenduojama šiek tiek pakelti lovos galvūgalį. 

Nerimui mažinti gydytoja pataria moterims lankyti nėščiųjų pamokėles, jogos klasę. Dažnai keliantis šlapintis, rekomenduojama tualete įsirengti naktinį apšvietimą, kad blyški šviesa neišblaškytų, lengviau būtų vėl užmigti. Nėščiųjų pagalvė padėtų rasti patogesnę padėtį miegojimui. Rekomenduojama išbandyti levandų eterinį aliejų, „baltą triukšmą“ skleidžiančius prietaisus, meditacijos programėles.

Norint pagerinti miego kokybę, akušerė ginekologė S.Neverauskienė pataria laikytis bendrų miego higienos patarimų:    

  • stengtis gultis ir keltis tokiu pačiu laiku;
  • prieš miegą pasivaikščioti lauke, paklausyti ramios muzikos, pamedituoti, paskaityti knygą ar žurnalą;
  • nepatartina žiūrėti blogas emocijas keliančių televizijos laidų ar filmų;
  • galbūt verta išvis nesinaudoti kompiuteriu, nežaisti kompiuterinių žaidimų, nežiūrėti televizoriaus prieš pat miegą;
  • keletą valandų iki miego nerekomenduojama valgyti ar gerti daug skysčių; 
  • reikėtų pasirūpinti, kad miegamajame būtų vėsu;
  • dėvėti natūralaus pluošto, gerai prakaitą sugeriančius ir orą praleidžiančius naktinius drabužius, vengti sintetinių audinių. 

„Kai kurios nėščiosios, kompensuodamos miego trūkumą nakties metu, stengiasi pamiegoti dieną. Tačiau tai gali būti geras sprendimas ne visoms, nes užmigti naktį gali būti dar sunkiau. Jei vis dėlto užmigti nepavyksta, reikalinga specialisto konsultacija. Vaistų gerti nerekomenduojama, nebent juos paskirtų gydytojas“, – teigė gydytoja.