Gydytoja patvirtina: gripo vakcina dera su skiepais nuo Covid-19

Vakcinacija
Autorius: Pranešimas žiniasklaidai
Publikuota: 2021-11-08 14:52
Nors šiuo metu daugiausiai dėmesio skiriama skiepams nuo Covid-19 infekcijos, medikai skatina nepamiršti, jog prasidėjęs šaltasis metų sezonas kelia grėsmę susirgti gripu. Veiksmingiausia priemonė prieš šią ligą ir sunkias jos komplikacijas – taip pat skiepai. Nerimaujančius, ar abi vakcinos dera tarpusavyje, specialistai ramina: baimintis nėra jokio pagrindo. Bet kuris asmuo, pasiskiepijęs nuo Covid-19, gali drąsiai skiepytis ir nuo gripo.

Mitai ir baimės – nepagrįsti

„Affidea“ įmonių grupės medicinos klinikos „Endemik“ šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė primena, jog gripas yra sunki infekcinė liga. „Jis pasižymi staigiu sveikatos būklės pablogėjimu – aukšta temperatūra, atsiradusiu sausu kosuliu, visų kaulų ir raumenų skausmais bei jaučiamu bendru silpnumu ir nuovargiu“, – aiškina gydytoja, pridurdama, jog gripas, kaip infekcija, yra pavojingiausias mažiems vaikams, seniems žmonėms, nėščioms moterims bei lėtinių ligų turintiems asmenims.

Šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė.
Šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė.

Medikės teigimu, negydant gripo, sergančiajam gali pasireikšti sunkios formos komplikacijos, galinčios vesti link plaučių uždegimo su kvėpavimo funkcijos nepakankamumu, širdies raumens ar kitų organų pažeidimų. Taip pat sinusito, ausies uždegimo ar net sepsio. Anot jos, imunitetui susidaryti reikia laiko, tad siekiant efektyviai apsisaugoti nuo gripo infekcijos dar ankstyvą rudenį svarbu imtis tinkamų prevencinių priemonių, tokių kaip vakcinacija.

Pasak K.Lebedevaitės, nors pastaruoju metu skiepijimo nuo gripo procesas įgauna pagreitį, jį dar vis supa įvairūs mitai ir žmonių baimės. Pastarosios susijusios su nežinomybe dėl vakcinų suderinamumo su kita, aktyviai šiuo metu skatinama, koronaviruso vakcina. Specialistė ramina teigdama, jog baimintis neverta, kadangi šios dvi vakcinos yra atliekamos su tam tikru laiko tarpu.

„Šiai dienai pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus tarp COVID-19 ir bet kurios kitos vakcinos būtina išlaikyti 14 dienų tarpą. Ši praktika yra taikoma siekiant aktyviai sekti pašalinius COVID-19 vakcinų reiškinius. Tad žmonėms nėra ko baimintis, bet kuris asmuo, pasiskiepijęs nuo COVID-19, praėjus minėtam laikotarpiui, gali drąsiai skiepytis nuo gripo“, – tvirtina ji.

Ar gali sirgti gripu ir „kovidu“?

K.Lebedevaitė akcentuoja ir tai, jog nemažai gyventojų dar vis galvoja, kad COVID-19 vakcinos apsaugo ir nuo gripo. Pasak gydytojos, tai dar vienas mitas, kurį privalu sugriauti, siekiant apsaugoti gyventojus, nuo galinčių grėsti sunkių, su gripo infekcija susijusių sveikatos komplikacijų. Tiek gripas, tiek COVID-19 yra užkrečiamos kvėpavimo takų ligos, tačiau jas sukelia skirtingi virusai, todėl ir skiepai nuo jų yra individualūs, skirti apsaugai nuo konkrečios ligos, o ne kelių“, – akcentuoja specialistė.

Šeimos gydytoja pastebi ir kitą tarp gyventojų paplitusį mitą, esą siekiant apsisaugoti nuo rizikos užsikrėsti gripu pakanka pavienių prevencijos priemonių. Deja, tačiau efektyvią apsaugą užtikrinti gali tik kompleksinis priemonių taikymas – kaukių dėvėjimo, rankų plovimo, dezinfekcijos ir imunoprofilaktikos derinimas tarpusavyje.

Ar įmanoma situacija, kuomet pacientas vienu metu sirgtų ir COVID-19, ir gripu? Gydytojos K.Lebedevaitės žodžiais, tokių koinfekcijų yra užfiksuota, bet labai nedaug. Užsikrėtus šiais dvejais pavojingais virusais tikėtina sunkesnė ligos eiga, ryškesni simptomai, galimi sunkesni šalutiniai reiškiniai bei ilgesnis pats sveikimo procesas.

„Skiepijimas nuo COVID-19 infekcijos vyksta valstybės numatyta tvarka, todėl daugybei šalies gyventojų per daug rūpintis vakcinacija patiems nereikia: srautai reguliuojami, pranešama apie galimus šalutinius reiškinius, plačiai aptariami visi vakcinacijos procesai. Visgi, derėtų nepamiršti, kad žengiame į gripo sezoną, o tai irgi labai sunki liga, galinti iššaukti netgi tragiškas pasekmes. Tad skiepytis nuo gripo irgi verta, nes skiepai ženkliai sumažina visą gyvenimą lydėsiančių sunkių komplikacijų bei mirties riziką“, – teigia K.Lebedevaitė

Pas šeimos gydytoją Kristiną Lebedevaitę patogu registruotis manodaktaras.lt platformoje.