Gydytojas urologas – apie inkstų akmenligę: „Vien akmens pašalinimas problemos neišspręs“

Inkstų ligos; inkstų akmenligė / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-11-14 10:55
Stiprus, pasikartojantis skausmas šonuose, pilvo srityje, dažnas noras šlapintis ir diskomfortas – tai tik keli signalai, įspėjantis apie galimą inkstų akmenligę. Nors vis dažniau ši liga nustatoma jos pradžioje, visgi, pasak dešimt metų įvairias akmenligės gydymo procedūras atliekančio gydytojo urologo Mariaus Snicoriaus, kasmet susergančiųjų skaičius nemažėja. Kas lemia inkstų akmenligę ir ką daryti, kad išgydžius ji nesikartotų? 

Inkstų akmenligė gali pasireikšti tiek vaikams, tiek vyresnio amžiaus žmonėms. Šios ligos gydytojas urologas pataria neignoruoti, ypač jei diagnozuoti bet kokio dydžio akmenys.

„Negydant arba per vėlai gydant gali pablogėti inkstų veikla, gali atsirasti įvairaus intensyvumo skausmai, o kartais ir tokie stiprūs, prilygstantys gimdymui. Jei akmenys užkemša šlapimo takus, gali būt negrįžtamų pakitimų, stiprių infekcijų, kurios gali baigtis rimtomis komplikacijomis“, – portalui manodaktaras.lt sakė „Gerovės klinikos“ gydytojas urologas M.Snicorius.

Gydytojas urologas Marius Snicorius
Gydytojas urologas Marius Snicorius

Šlapimo takų akmenlige serga apie 5–10 proc. populiacijos, Lietuvoje – apie 150–300 tūkst. žmonių. Akmenligė dažniau pasireiškia vyresniame amžiuje ir, kaip pastebėta – vyrams dažniau nei moterims. 

Per mažas vandens suvartojimas didina ligos riziką

Yra nustatyti šlapimo takų akmenligės rizikos faktoriai: 

Ypač nemažą įtaką akmenų susidarymui, anot gydytojo, turi skysčių vartojimas, nepilnavertė ir nesubalansuota mityba, sumažėjęs fizinis aktyvumas bei viršsvoris. 

„Šlapimo takų akmenligei būdinga, jog pacientai patiria daugiau nei vieną ligos epizodą, t.y. liga linkusi kartotis. Remiantis įvairių studijų duomenimis, per 5 metus akmenligė pasikartoja iki 40–50 proc. pacientų. Atkryčių rizika itin didelė, todėl labai svarbus aspektas – prevencijos priemonės, nukreiptos mažinti ligos pasikartojimo riziką“, – teigė gydytojas urologas M.Snicorius.

Simptomus gali atpažinti kiekvienas

Akmenligės simptomai yra gana paprasti ir juos atpažinti gali kiekvienas. Paprastai pirmieji simptomai: įvairaus stiprumo skausmai šonuose, pilvo srityje ir kraujas šlapime. Kraujas nebūtinai bus matomas šlapinantis, o bus nustatomas tik laboratorijoje atlikus šlapimo tyrimą. Taip pat asmuo gali jausti norą dažnai šlapintis bei diskomfortą šlapinantis. 

Jei jums kurį laiką tęsiasi šono skausmai, pykina, pakilo temperatūra, jaučiate šaltkrėtį – reikėtų kuo skubiau kreiptis pagalbos į medikus. Uždelsus gali prisidėti infekcija, pablogėti sveikatos būklė, gali net išsivystyti gyvybei grėsminga būklė – urosepsis. 

Pasak gydytojo urologo, jei turite ligą sunkinančių veiksnių, tokių kaip viršsvoris, nusilpęs imunitetas, cukrinis diabetas, turite vienintelį inkstą, būtina nedelsiant kreiptis į medikus. 

„Net jei ir nėra infekcijos, ilgai šlapimo takuose gulintis akmuo gali sukelti nebylų „bloką“ ir sukelti negrįžtamus pakitimus inkstuose, pablogėti jų veikla. Pastebėta, jog ilgai įstrigęs akmuo šlapimtakyje didina kanalo susiaurėjimo riziką“, – paaiškino specialistas.

Pašalinus akmenis – svarbi profilaktika

Ši liga, anot gydytojo urologo, vis dažniau nustatoma jos pradžioje, mat itin pagerėjo sveikatos priežiūra: „Žmonės nevengia atlikti šlapimo tyrimus, ultragarsinius tyrimus, kurie padeda anksti nustatyti akmenligę. Šlapimo takų akmenų gydymas turi būti modernus ir novatoriškas. Vien akmens pašalinimas neišspręs Jūsų problemos, būtina įsigilinti į akmenų susidarymo priežastis ir jas koreguoti“.

Inkstų akmenis, anot gydytojo urologo M.Snicoriaus, galima mėginti suskaldyti be operacijos išoriniu litotriptoriumi arba, kaip dabar dažniausiai daroma – atliekamos minimaliai invazyvios endoskopinės operacijos. Operacinė technika ir metodai yra labai pažengę į priekį, tausoja paciento sveikatą ir pasižymi žema komplikacijų riziką profesionalų rankose. 

Tobulėjantys lazeriai medicinoje, mažėjantys instrumentai, anot gydytojo, leidžia vis lengviau pašalinti akmenis ir greitai grįžti į normalų gyvenimo ritmą. Pašalinus akmenis, labai svarbi profilaktika, prevencinės priemonės kurios gali būti nespecifinės ir specifinės. Svarbu ne tik pašalinti, bet ir nustatyti tikslią akmens sudėtį. Tik tuomet bus galima skirti specifines akmenligės prevencijos priemones.

Patarimai: kaip išvengti šios ligos

Šlapimo takų akmenų išvengti nėra lengva, bet stengtis būtina. Jei norite išvengti akmenligės arba sumažinti jos pasikartojimo riziką, svarbiausia:

  1. Vartokite daug skysčių (bent 2 litrus per dieną). O jei yra galimybė – net ir daugiau. Skysčiai turėtų būti neutralūs, tinkamiausias – geriamasis vanduo. Reikia stengtis skysčius vartoti ne tik ryte ar vakare po darbo, bet visos dienos eigoje palaipsniui, todėl pacientams rekomenduoju visada su savimi turėti buteliuką ar gertuvę su vandeniu. Vartodami daugiau skysčių sumažinsite ne tik akmenligės riziką, bet ir pagerinsite viso organizmo veiklą.
  2. Apribokite druskos vartojimą, gaukite normalų kiekį kalcio su maistu, venkite oksalatų savo dietoje.
  3. Adekvatus fizinis krūvis ir tinkamas kūno svoris taip pat pasižymi apsauginiu poveikiu.
  4. Siekite visavertės ir suderintos mitybos. 

Jei jums buvo nustatyti inkstų akmenys – būtinai apsilankykite pas gydytoją specialistą urologą, kuris padės suprasti ligą ir priderins individualų gydymo ir prevencijos planą.