Gyvenimas su „ežiuku dubenyje“ – diagnozuoti endometriozę užtrunka net dešimtmečius

Endometriozė / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-09-11 08:30
Sergančiųjų endometrioze savitarpio pagalbos grupėje moterys dalijasi savo ligos istorijomis. Dalis jų panašios – moterys pas skirtingus specialistus vaikšto metų metais, kol diagnozuojama endometriozė, o į nusiskundimus dėl skausmo medikai ne visada reaguoja jautriai: „visoms skauda, pagimdysi – praeis“. Endometriozė – vaisingo amžiaus moterų liga, kai gimdos gleivinės ląstelės išveša už gimdos ribų.

Šios ligos sukeliamas skausmas apibūdinamas kaip „ežiukas dubenyje“. Apie endometriozę pasakoja gydytojas akušeris ginekologas, docentas, medicinos mokslų daktaras Jonas Ališauskas.

Moterų istorijos – skausmo priežasties ieško metų metais

Lietuvos endometrioze sergančių moterų savitarpio pagalbos grupėje yra apie 2,5 tūkst. narių, tačiau sergančių šia liga moterų yra kur kas daugiau – skaičiuojama, kad šia liga serga 5-10 proc. bendrosios populiacijos moterų. Dalis jų gali nežinoti, kad serga endometrioze. Savitarpio pagalbos grupėje esančios moterys pasakoja, kad skausmo priežasčių ieškojo ne vienerius metus.

Vienai moteriai išgirsti endometriozės diagnozę užtruko 20 metų.

„Per mėnesines alpau nuo skausmų. Negaliu pasakyti, kiek apėjau ginekologų, jau nebeskaičiavau. Visi aiškino, kad išsigalvoju, perdedu, kad man nieko nėra, skauda tik šiaip sau, ir kad kai pagimdysiu, praeis. Kartą buvau išprašyta iš ligoninės priimamojo, nes neva man reikia pas psichiatrą, o ne ginekologą (mane ten atvežė be sąmonės, kraujo klane nuo eilinių stipresnių mėnesinių). Tikrinant echoskopu viskas buvo gražu, visi kaip susitarę kartojo, kad jokių bėdų pas mane būti negali ir aš viską dramatizuoju. Galiausiai po 20 metų tuščio beldimosi pas gydytojus, užaugo „keista“ cista. Taip ją man ir apibūdino. Teko operuoti. Pasirodo – endometriozė, 3 stadija“, – pasakoja moteris.

Kita moteris endometriozės diagnozę išgirdo po 6 metų vaikščiojimo pas įvairius specialistus.

„Numyniau šeimos gydytojo, ginekologo, gastroenterologo, psichiatro, neurologo, reumatologo, endokrinologo, onkologo ir kitų gydytojų kabinetų slenksčius Marijampolėje, Kaune bei Vilniuje, gėriau begalę stipriausių vaistų nuo įvairiausių ligų, prisidariau n tyrimų. Skaudėdavo nugarą taip, kad negalėdavau vaikščioti savaitėmis, skaudėjo viską – kojas, liemenį, šonus, pilvą, skrandį, galvą, kankino nuotaikų kaita ir kiti simptomai. Buvau nurašyta kaip psichologinių problemų turintis žmogus, kad pati nežinau ko ieškau, nes esu visiškai sveika.

Buvau visiškai praradau viltį ir laukiau tik blogiausio. Šeimos gydytoja pasakė: „jeigu vėžys, nepergyvenkite, anksčiau ar vėliau jis kažkur išlįs, kad būtų galima jį nustatyti”. Visiškai atsitiktinai skaitinėjant internete aptikau informaciją apie viso kūno magnetinį rezonansą. Kitą vakarą atlikau jį privačioje klinikoje Kaune. Tyrimo atsakyme buvo nurodyta, kad kiaušidėse matomos galimai endometriozinės cistos. Vėliau laparoskopijos metu nustatyta 3 stadijos endometriozė, trūkusi kiaušidė, sąaugos visame žarnyne, šlapimo pūslė, pilvaplėvė – vien endometriozės židiniai“, – pasakoja moteris.

Dar kita pacientė pilvo skausmų priežasčių ieškojo 3 metus.

„Skausmai su metais vis stiprėjo, nepadėjo net nuskausminamieji, verkdavau iš skausmo. Teko pakeisti dvi šeimos gydytojas ir dvi ginekologes, kurios sakė, kad man nieko nėra ir aš savo skausmą išsigalvoju, ir išvis – gal man su galva negerai. Buvau ir pas urologą, ir kolonoskopiją dariausi, nes sutriko tuštinimasis. Paprašiau šeimos gydytojos siuntimo į klinikas ir atsitiktinai užsiregistravau pas jauną gydytoją. Ji paskyrė laparoskopiją. Diagnozė – 4 stadijos endometriozė. Kaip gydytoja sakė, viskas sulipę į vieną guzą, kiaušidės sąaugose, žarnos pritrauktos prie pilvaplėvės, didžiausias židinys tarp žarnų – neoperuojamas“, – pasakoja moteris.

Kas yra endometriozė

Endometriozė yra liga, kai gimdos gleivinės ląstelės išveša už gimdos ribų. Gydytojas akušeris ginekologas, doc. med. dr. Jonas Ališauskas sako, kad  endometriozę  galima laikyti autoimunine liga.

„Gimdos gleivinės ląstelė, patekusi į ne savo vietą, turėtų būti atpažinta esančių aplink ląstelių ir sunaikinta. Tokia normali fiziologija. Šiuo atveju tos endometriozės ląstelės nesunaikinamos, jos dauginasi, nes šitame etape kažkas yra sutrikę. Dėl to nėra paprasta endometriozę gydyti“, – sako gydytojas J.Ališauskas.

Pasak gydytojo, formuojantis endometriozės židiniui apie gimdos gleivinės ląsteles formuojasi naujos kraujagyslės, užtikrinančios šių ląstelių mitybą ir funkcionavimą. Taip pat formuojasi naujos nervinės ląstelės, užtikrinančios nervinę reguliaciją.

„Pagal ciklą šios ląstelės elgiasi taip pat kaip gimdos gleivinė. Tam tikru metu pradeda atsidalinti, formuojasi tarsi menstruacinis turinys. Dirginama nervinė ląstelė sukelia nepaprastai didelį skausmą. Ką jaučia pacientės? „Ežiukas dubenyje“  – taip apibūdinamas skausmas, kurį jaučia moterys“, – sako gydytojas akušeris ginekologas Jonas Ališauskas.

Skausmo priežasčių – daug

Skausmas – vienas pagrindinių endometriozės simptomų. Gydytojas akušeris ginekologas Jonas Ališauskas sako, kad endometriozę diagnozuoti sudėtinga dėl to, kad skausmo priežasčių yra daugybė.

„Yra tokia diagnozė pelviopatija – neapibrėžtas skausmas dubenyje. Nustatyta 146 priežastys, dėl ko gali moteriai skaudėti pilvo apačioje. Tam tikra dalis yra ginekologinės kilmės, kita dalis nieko bendro neturi su ginekologija. Tačiau iš ginekologinės kilmės tikrai gana ženklą dalį sudaro endometriozė“, – sako gydytojas J.Ališauskas.

Gydytojas akušeris ginekologas J.Ališauskas sako, kad endometriozė kartais vadinama „liga beždžione“.

„Simptomai priklauso nuo to, kur yra endometriozės židiniai. Jei endometriozė perauga gimdą, raumuo keičiasi,  mėnesinių metu gimda blogai traukiasi, vienas labai svarbių simptomų – labai gausios mėnesinės, moterys kraujuoja iki mažakraujystės. Jei endometriozė pažeidžia šlapimo pūslę ir žarnyną, moteris antroje mėnesinių ciklo pusėje jaus simptomus, susijusius su šlapimo pūslės, žarnyno funkcijomis. Yra toks posakis, kad endometriozė yra liga beždžionė, gali pamėgdžioti įvairių organų simptomus“, – sako gydytojas J.Ališauskas.

Nuvilia nejautrumas

Endometrioze sergančios moterys pasakoja, kad medikai nejautriai vertina jų nusiskundimus dėl skausmo, moterys sulaukė tokių komentarų, kad „skauda visoms“, kaltina jas išsigalvojant skausmus, vadina tokius nusiskundimus „poezija“, sako „neieškoti ligų“.

Akušeris ginekologas J.Ališauskas iš dalies sutinka, kad medikai kartais nejautriai vertina moterų skundus dėl skausmo.

„Medikai susiduria su hipochondrikais, kurie sureikšmina vieną simptomą, bet tai yra išimtys. Mediko misija ir tikslas – ne apsistoti ties tuo, o reikia viską absoliučiai paneigti, kad nėra tos ligos, kad būtų galima drąsiai sakyti, kad tas žmogus per jautriai reaguoja. Sutinku, kad medikai kartais nueina tuo neteisingu keliu, – sako gydytojas J. Ališauskas, – kai gydytojas pasižiūri ultragarsu, panaudoja tuos pirmuosius tyrimo metodus ir nieko neranda, tai jei pacientei vis tiek yra skundai, nereiškia, kad nėra ligos, galima naudoti kitus metodus.“

Endometriozės diagnozė – atmetimo būdu

Endometrioze sergančioms moterims skausmo priežasčių tenka ieškoti lankantis pas įvairius specialistus. Akušeris ginekologas J.Ališauskas sako, kad įvairių sričių specialistams nėra paprasta atpažinti endometriozę.

„Urologas žiūri, ar normaliai funkcionuoja inkstai, šlapimo pūslė. Tačiau net jei ant šlapimo pūslės bus endometriozės židiniai, jam nebus lengva pasakyti, kad skausmas yra dėl endometriozės. Jei konsultuoja neurologas, jis vertina įvairius skausmus, susijusius su stuburu ir pan., – pasakoja gydytojas J.Ališauskas, – Tas simptomas, kuris labiausiai vargina pacientes – „ežiukas dubenyje“ – yra labai nekonkretus. Kiekvienas savo srities specialistas pirmiausia nori atmesti skausmo priežastį, susijusia su jo srities patologija. Deja, neretai tenka diagnozę patikslinti ar nustatyti atmetimo keliu. Nėra viskas labai paprasta, skausmas yra simptomas, o ne liga.“

Endometriozės diagnostika

Gydytojas J.Ališauskas sako, kad endometriozę ne visada galima nustatyti iš tyrimo ultragarsu: „Jeigu kiaušidėse yra susiformavusios endometriozės cistos, echoskopijos metu jos puikiai matosi, net matosi už gimdos esantys didesni židiniai, bet jeigu tie židinukai yra milimetriniai, tai echoskopija nieko neparodys. Jeigu endometriozės židiniai prie tiesiosios žarnos, pilvaplėvėje, tada jau reikia papildomų tyrimo metodų“, – sako akušeris ginekologas J. Ališauskas.

Pasak gydytojo J.Ališausko, endometriozei nustatyti gali būti skiriamas magnetinio rezonanso arba kompiuterinės tomografijos tyrimas: „Jei jauno amžiaus moteris, geriau daryti magnetinį rezonansą, tai yra ne radiologinis tyrimas, antra, jis duoda daugiau informacijos“, – sako gydytojas J.Ališauskas.

Tačiau kad pacientė būtų nusiųsta magnetinio rezonanso tyrimui, reikia pagrįsti jo reikalingumą: „Ligonių kasos apmoka už magnetinio rezonanso tyrimus, kai yra tam tikros indikacijos – didelis skausmas, kurio priežastis kitais metodais nenustatoma. Gydytojai nedalina siuntimų į kairę ir į dešinę, turime pagrįsti, kad panaudoti kiti tyrimo metodai, kurie nedavė pakankamai informacijos, o simptomai išlieka stiprūs“, – sako gydytojas.

Tiksliausias metodas endometriozei nustatyti, pasak J.Ališausko, yra laparoskopija.

„Tai yra invazinė diagnostinė procedūra. Užmigdome moterį, įvedame optiką į pilvo ertmę ir viską detaliai apžiūrime – pilvo organus, dubens organus ir tada detaliai matome visus endometriozės židinius – tiek ant gimdos, kiaušidėse, pilvaplėvėje. Galima nustatyti ir stadiją – matome židinius ir diafragmoje, ir žarnų kilpose, tokiu atveju yra 4 stadija, o jokiais kitais tyrimo metodais to nenustatysi. Jei norime endometriozę visiškai patvirtinti, jos išplitimo laipsnį, lokalizaciją, tam atliekama tik laparoskopija. Bet nuo jos nepradedame, ji lieka paskutinis metodas“, – sako akušeris ginekologas J.Ališauskas.

 Svarbu diagnozuoti anksti

Diagnozuoti endometriozę neretai užtrunka ne vienerius metus, tačiau šią ligą labai svarbu diagnozuoti kuo anksčiau, siekiant išsaugoti moters vaisingumą. Labai dažnai endometriozė diagnozuojama tada, kai moterims nepavyksta pastoti ir jos pradeda vaikščioti pas vaisingumo specialistus.

„Labai svarbu jauno amžiaus moterims ankstyva diagnostika. Jei endometriozė išplinta į 4 stadiją, atsiranda suaugiminiai pokyčiai dubenyje, nukenčia kiaušidės, kiaušintakiai, nekalbu apie kitus funkcinius dalykus“, – sako  gydytojas J.Ališauskas.