Ieškote psichikos sveikatos specialisto: psichologą ar psichoterapeutą pasirinkti?

Psichologo, psichoterapeuto konsultacija / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-10-16 20:11
Užsiregistruoti pas psichologą ar psichoterapeutą dar patogiau – registracijos pas gydytojus platformoje manodaktaras.lt pradėjo veikti psichologų ir psichoterapeutų erdvė. Svetainės lankytojai gali lengviau išsirinkti specialistą ir iškart užsiregistruoti konsultacijai. Lietuvos psichologų sąjungos (LPS) prezidentė Valija Šap paaiškina, kuo skiriasi psichologas nuo psichoterapeuto.

Pasak Lietuvos psichologų sąjungos (LPS) prezidentės Valijos Šap, psichologas yra psichologijos bakalauro ar magistro studijas baigęs specialistas, įgijęs žinių, reikalingų psichodiagnostikai ir psichologiniam konsultavimui atlikti. Psichologijos magistro studijos, pasak LPS prezidentės V.Šap, paprastai yra specializuotos, suteikia gilesnių tam tikros srities žinių.

„Pavyzdžiui, klinikinės arba sveikatos psichologijos magistrantūros studijas baigę psichologai turi daugiau žinių apie galimus sveikatos sutrikimus, pagalbą tokių sutrikimų atvejais, edukacinė psichologija yra daugiau skirta teikti pagalbą vaikams, tėvams, bendruomenei, kuri prisideda prie vaiko ugdymo. Organizacinė psichologija nagrinėja organizacijose kylančius iššūkius, susijusius su psichikos sveikata. Taip pat yra teisės psichologija ir kitos sritys“, – paaiškina LPS prezidentė V.Šap.

Psichoterapeutas, pasak V.Šap, yra specialistas, baigęs psichoterapijos studijų programą: „Tai gali būti gydytojas psichiatras, psichologas arba kitas specialistas, papildomai baigęs psichoterapijos studijų programą. Neretai sveikatos priežiūros specialistai papildomai mokosi ir įgyja psichoterapeuto kvalifikaciją“.

LPS prezidentė V.Šap sako, kad psichoterapija yra skirtingų krypčių – kognityvinė elgesio, psichodinaminė, egzistencinė. Psichoterapeutas savo darbe konsultuoja remdamasis praktikuojama psichoterapijos kryptimi.

Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap / Asmeninio albumo nuotr.
Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap / Asmeninio albumo nuotr.

Tiek psichologas, tiek psichoterapeutas gydo pokalbiu

Psichologo ir psichoterapeuto darbe gali skirtis taikomi metodai, tačiau abu specialistai gydo pokalbiu. Nėra tokių problemų, kurias spręstų tik psichologas arba tik psichoterapeutas.

„Nėra vieno kriterijaus, pagal kurį būtų galima pasakyti, kad jums reikia tik psichologo arba tik psichoterapeuto. Abu specialistai konsultavimo ir pagalbos tikslus aptaria kartu su klientu. Trukmė taip pat priklauso nuo bendrų išsikeltų tikslų“, – sako V.Šap.

Pasak LPS prezidentės V.Šap, kartais klaidinga manoma, kad psichoterapeutas taiko labai ilgą psichoterapijos kursą. „Žmonės kartais galvoja, kad jei pasirinks psichoterapeutą, reikės lankytis pas jį kokius dvejus metus. Bet iš tiesų taip nėra. Psichologas ir psichoterapeutas gali apibrėžti tam tikrus tikslus, kuriuos galima įgyvendinti ir per 10-15 konsultacijų, gali reikėti ir pusmečio, ir metų, o kartais – ir ilgesnės trukmės“, – sako LPS prezidentė V.Šap.

Surasti tinkamą specialistą ir gauti psichologo ar psichoterapeuto pagalbą galite paspaudę čia.