Ignoruojamas kelio skausmas gali lemti negrįžtamus pakitimus

Kelio skausmas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-12-01 17:28
Kelio skausmas – vienas dažniausių nusiskundimų, dėl kurio pacientai kreipiasi į ortopedus-traumatologus. Dalis pacientų kenčia kelio skausmus ne vienerius metus, kol pagaliau kreipiasi į gydytoją. Ortopedijos centro „Idemus“ gydytojas ortopedas-traumatologas Kęstutis Bliznikas paaiškina, kodėl kelio sąnarys toks svarbus visai judėjimo sistemai ir kodėl kelio skausmo negalima ignoruoti.

Ortopedijos centro „Idemus“ gydytojas ortopedas-traumatologas Kęstutis Bliznikas sako, kad kelio skausmą lydi ir kiti simptomai – patinimas, judesių sumažėjimas, pavyzdžiui, žmogus pastebi, kad nebegali pritūpti, ištiesti kojos, vienas iš simptomų gali būti kelio nestabilumas.

Pasak gydytojo K.Blizniko, kelio skausmų priežastis galima suskirstyti į dvi grupes: „Viena grupė – skausmai, atsiradę po traumos, kita – skausmai dėl degeneracijos, susidėvėjimo. Trauminės kilmės skausmai daugiau pasireiškia jauniems, aktyviems žmonėms. Nors ne išimtis ir aktyvūs vyresnio amžiaus žmonės. Degeneracinių skausmų priežastis yra amžius, skundai neatsiranda staiga.“

Kelio skausmo nereikia ignoruoti

Pasak ortopedo-traumatologo K.Blizniko, būna atvejų, kai žmonės nepakankamai rimtai įvertina traumą ir po jos atsiradusį kelio skausmą. „Kartais po traumų, kaip, pavyzdžiui, po kryžminių raiščių sužalojimo, gali įvykti negrįžtami pakitimai, kai net ir jaunam žmogui tenka pasiūlyti vienintelę išeitį – operaciją, sąnario endoprotezavimą, tai reiškia, kad sąnarys keičiamas dirbtiniu. Ir tai nėra geriausia išeitis. Jeigu organizmas signalizuoja, reikėtų bent nueiti pas specialistą į konsultaciją“, – sako gydytojas K.Bliznikas.

Ortopedas-traumatologas K.Bliznikas pasakoja, kodėl nereikia ignoruoti ir lėtinių kelio skausmų: „Kelio sąnarys nėra atskiras nuo kūno. Jeigu kelio sąnarys prarado judesius, pradedama šlubuoti, gali pradėti skaudėti kitą kelį. Tai veikia visą eiseną, gali pradėti skaudėti stuburą, klubo sąnarį. Tai nėra tik vieno sąnario problema, kurią galima ignoruoti. Gali būti, kad problema atsiras visai kitose srityse, pavyzdžiui, jei žmogus turėjo išvaržų, jos gali paūmėti. Jeigu atsirado skundai, kurie keičia gyvenimo aktyvumo lygį, reikėtų susirūpinti ir išsitirti“, – sako K.Bliznikas.

Gydymas

Pasak ortopedo-traumatologo K.Blizniko, kelio skausmai gali būti gydomi konservatyviai (neoperaciniu būdu) – nuskausminamaisiais vaistais, fizioterapija, ramybės režimu, elastiniu bintavimu, įtvarais ir pan. Kita kryptis – operacinis gydymas.

Tačiau, pasak ortopedo-traumatologo, operaciją nebūtinai reikia vertinti kaip kraštutinę priemonę: „Kelio sąnario artroskopinės operacijos yra mažai traumuojančios, efektyvios, daromos taip, kad žmogui kuo geriau ir kuo greičiau būtų atstatyta sąnario funkcija. Artroskopinės operacijos yra minimaliai invazyvios. Naudojama videooptinė sistema, per mažus pjūvelius kamera apžiūrimas sąnarys, specialių instrumentų pagalba atliekamos manipuliacijos, galima ne tik nustatyti problemą, bet iškart ir gydyti“, – sako ortopedas-traumatologas K.Bliznikas.

Užsiregistruoti pas gydytoją ortopedą-traumatologą Kęstutį Blizniką galima ČIA