Ilgalaikis skausmas – kaip jo atsikratyti?

Nugaros skausmas / Vida Press nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-05-01 14:09
Visi patyrę skausmą žino, kaip jis blogina gyvenimo kokybę, kaip stipriai paveikia žmogaus psichiką ir savijautą. Kiekvieną dieną jaučiamas skausmas savaime nėra liga, tai gali būti ligos požymis, kuris lieka net ir pasveikus. Ką daryti, jeigu skausmas neleidžia ramiai gyventi? Kaip jį numalšinti bei kokie galimi skausmo gydymo būdai, papasakojo ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Skausmo medicinos centro vedėjas gydytojas anesteziologas-reanimatologas Alfredas Vaitkus.

Pasak gydytojo, pacientai patenka į Skausmo medicinos centrą ar kitas panašias skausmo klinikas, kai nepavyksta nustatyti ilgalaikio skausmo priežasčių. Visgi, pirmiausiai reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris nusiųs pas specialistus. Jeigu jiems nepavyksta padėti pacientui, tuomet galima tikėtis siuntimo į specializuotą skausmo centrą. „Mes esame trečioje pakopoje ir reikia nueiti tam tikrą kelią, kad pacientas būtų nukreiptas į tokias klinikas“, – sako gydytojas anesteziologas-reanimatologas A.Vaitkus.  

Gydytojas anesteziologas-reanimatologas Alfredas Vaitkus.
Gydytojas anesteziologas-reanimatologas Alfredas Vaitkus.

Ką reikia žinoti?

Gydytojas sako, kad pacientai nėra guldomi į ligoninę, tą pačią dieną po konsultacijos išleidžiami namo. Svarbiausia pasiruošti išsamiai papasakoti gydytojui apie savo skausmą, kadangi jis subjektyvus dalykas, jo niekaip nepamatuosi ir neištirsi, todėl svarbiausias įrankis – paciento apklausa. Naudojami specialūs klausimynai, kuriuos pacientui tenka užpildyti.

Skausmo medicinos centre pirmiausiai aptariami paciento skundai, ligos istorija, bandoma atrasti skausmo priežastis ir nustatyti jo mechanizmus, išsiaiškinti, kaip tas skausmas trukdo žmogui ir tokiu būdu išrinkti tinkamą gydymo būdą.

Kaip gydomas skausmas?

Pasak A.Vaitkaus, pagrindinis gydymas, kuris yra taikomas, vadinasi intervenciniu gydymu. Tai mažai invazinės procedūros, kurios skirtos skausmo kontrolės pagerinimui. Tam naudojami įprasti medicinoje, niekuo neypatingi kelių grupių medikamentai – vietiniai anestetikai ir priešuždegiminiai hormoniniai vaistai.

Medikas pasakoja, kad dažniausias pacientų klausimas,  kiek laiko po procedūros neskaudės. „Labai sudėtinga atsakyti, nes kiekvienas paciento patiriamas skausmas yra individualus, ir pakitimai, kurie lemia skausmą, individualūs, todėl sunku nuspėti ir reakciją į gydymą. Tik gydymo eigoje yra matomas efektas“, – tvirtina  gydytojas anesteziologas-reanimatologas A.Vaitkus.  Jis džiaugiasi, kad neretai pasitaiko, kad pacientai iš Skausmo medicinos centro išeina pamiršę savo lazdeles, kuriomis pasiremdami atkeliavo ieškoti pagalbos.

Visgi specialistai visada pataria po procedūrų save pasaugoti – nerekomenduojama atlikti kokių nors fizinių veiksmų. „Procedūros dieną nerekomenduojama atlikti fizinių darbų, kurie apkrautų stuburą ar kitas vietas, kuriose buvo atlikta procedūra. Išlaukus tą vieną dieną galima grįžti prie įprastinės kasdieninės veiklos“, – rekomenduoja medikas.

Mitai apie skausmą

Gydytojas pasakoja, jog neretai pacientai paduoda savo ligos istoriją, įvairių tyrimų išrašus ir tiki, jog ten ir slypi skausmo priežastis. „Mitas, kad skausmas lygus pažeidimui audinių lygyje. Būna ir taip, kad matomi pakitimai, o žmogui neskauda. Ir atvirkščiai – pakitimų rasti nepavyksta, bet žmogui skauda“, – sako A.Vaitkus.

Kitas mitas, kurį dažnas girdi nuo pat vaikystės: „Pakentėk ir praeis“. Pasak mediko, galima pakentėti, jeigu yra aiški skausmo priežastis ir akivaizdu, kad ji laikina, tarkime, susitrenkus galvą ar pasitempus raiščius. „Kai priežastis neaiški ir skausmas progresuoja, tokie palinkėjimai netinka. Skausmas gali būti ir pavojingos ligos išraiška, ypač jeigu jis stiprėja, kai žmogus neranda vietos, kurioje tas skausmas būtų mažesnis, atsiranda ir kitų simptomų. Tuomet kentėti nereikia, o būtina laiku kreiptis į gydytoją“, – patarė gydytojas.

Pasak jo, vieniems pacientams pavyksta patiems susitvarkyti su skausmo pasekmėmis, kitiems prireikia psichologo pagalbos.

Parengta pagal Santaros klinikų facebook’o puslapyje vykusią nuotolinę konferenciją.