COVID-19 infekcija, kosulys
COVID-19 infekcija, kosulys / Shutterstock nuotr.

„Ilgasis Covid-19“: nuovargis ir kiti simptomai gali varginti kelis mėnesius

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-05-14 18:39
Daugeliui žmonių Covid-19 liga praeina lengvai, tačiau dalis šios ligos simptomus – dažniausiai nuovargį, dusulį, skausmą – jaučia net kelis mėnesius po susirgimo. Ši būklė vadinama „ilguoju Covid-19“. Šis reiškinys dar mažai tyrinėtas, tačiau manoma, kad nebūtinai sunkia forma sergantieji pasmerkti „ilgajam Covid-19“. Yra duomenų, kad ir sergant švelnia forma, gali pasireikšti ilgai varginantys koronavirusinės infekcijos simptomai, rašo „BBC Health“.

Kas yra „ilgasis Covid-19“?

Medicininio apibrėžimo ar simptomų sąrašo apibūdinti „ilgajam COVID-19“ nėra. Dviejų žmonių, sergančių „ilguoju COVID-19“ patirtis gali būti labai skirtinga. Tačiau dažniausias simptomas yra sekinantis nuovargis. Kiti simptomai: dusulys, nesibaigiantis kosulys, sąnarių, raumenų skausmas, klausos ir regos sutrikimai, galvos skausmas, uoslės ir skonio praradimas, širdies, plaučių, inkstų ir žarnyno pažeidimai.

Pranešama ir apie psichikos sutrikimus – depresiją, nerimą, negalėjimą aiškiai mąstyti. Net ir tie žmonės, kuriems COVID-19 infekcija praėjo gana lengvai, gali patirti ilgai trunkančius, sunkius sveikatos sutrikimus.

„Ilgasis COVID-19“ labai kenkia gyvenimo kokybei. Daugėja COVID-19 prasirgusių žmonių istorijų, kaip praėjus keliems mėnesiams nuo užsikrėtimo, net ir trumpas pasivaikščiojimas sukelia didelį nuovargį.

Kiek žmonių serga „ilguoju Covid-19“?

Didžiausioje Romos ligoninėje atliktas 143 žmonių tyrimas parodė, kad 87 proc. pacientų, sirgusių COVID-19, praėjus dviem mėnesiams dar jautė bent vieną simptomą. Daugiau kaip pusė tyrimo dalyvių vis dar jautė nuovargį.

Tiesa, tokiuose tyrimuose tiriama tik maža dalis sergančiųjų COVID-19 – tie, kuriems prireikia gydymo ligoninėje.

COVID-19 simptomų sekimo programėlė, naudojama maždaug 4 mln. žmonių Jungtinėje Karalystėje, parodė, kad 12 proc. žmonių vis dar jaučia simptomus praėjus 30 dienų po susirgimo. Praėjus 90 dienų „ilgojo COVID-19“ simptomus jaučia 2 proc. užsikrėtusiųjų.

Ar tik sunki ligos forma lemia „ilgąjį Covid-19“?

Panašu, kad ne. Pusė žmonių, dalyvavusių Dubline vykdytame tyrime, vis dar jautė nuovargį praėjus 10 savaičių po užsikrėtimo. Trečdalis dėl to negalėjo grįžti į darbą. Medikai nenustatė ryšio tarp infekcijos stiprumo ir pasireiškiančio ilgalaikio nuovargio. Tiesa, sekinantis nuovargis yra tik vienas „ilgojo COVID-19“ simptomas.

Projekto, tiriančio COVID-19 pacientų sveikimą, vyriausiasis tyrėjas, Lesterio universiteto profesorius Chris Brightling mano, kad rizika patirti sveikatos problemų didesnė tiems COVID-19 pacientams, kuriems išsivystė plaučių uždegimas.

Kaip virusas sukelia „ilgąjį Covid-19“?

Yra daug galimų paaiškinimų, bet ne konkrečių atsakymų. Virusas gali likti kur nors organizme. „Jei ilgai viduriuojama, virusas gali būti žarnyne. Jei prarasta uoslė, virusas pažeidė nervus – tai gali būti problemos priežastis“, – sako Londono Karališkojo koledžo profesorius Tim Spector.

Koronavirusas gali tiesiogiai patekti į daugybę įvairių ląstelių kūne ir sukelti pernelyg aktyvų imuninį atsaką, o tai taip pat sukelia įvairių pažeidimų visame organizme. Manoma, kad imuninė sistema po COVID-19 ligos nebegrįžta į normalią būseną ir tai pasireiškia sveikatos problemomis.

COVID-19 infekcija taip pat gali paveikti organų funkciją. Tai labiausiai akivaizdu, kai COVID-19 pažeidžia plaučius – vystosi fibrozė, atsiranda randai. Šios ilgalaikės pasekmės taip pat pasireikšdavo ir po SARS ar MERS infekcijų, abu šias infekcijas sukeliantys virusai taip pat yra koronavirusai.

COVID-19 taip pat gali paveikti medžiagų apykaitą. Yra atvejų, kai žmonėms po COVID-19 išsivystė diabetas. O SARS infekcija lėmė lipidų metabolizmo pokyčius bent 12 metų po infekcijos.

Manoma, kad COVID-19 lemia pokyčius smegenų struktūroje, tačiau šiuos teiginius dar reikia ištirti. COVID-19 taip pat paveikia kraujotaką – pasireiškia nenormalus krešėjimas, kraujagyslių sistemos pažeidimai.

Ar tai neįprasta?

Nuovargis ar kosulys persirgus virusine infekcija yra dažnas – tikriausiai kiekvienas buvome susirgę tokia infekcija, po kurios labai ilgai užtruko visiškai pasveikti.

Pavyzdžiui, dešimtadalis susirgusiųjų Epštein-Bar viruso infekcija (dar vadinama liaukų uždegimu, infekcine mononukleoze) nuovargį jaučia dar kelis mėnesius.

„Tačiau COVID-19 atveju atrodo, kad simptomai gali būti ilgalaikiai ir paveikiantys daugiau žmonių“, – sako Lesterio universiteto profesorius Chris Brightling. Tačiau, pasak jo, kol nežinome, kiek iš tikrųjų žmonių užsikrėtė šiuo virusu, tol nežinosime tiksliai, kaip dažnai gali pasireikšti ilgalaikiai simptomai.

Parengė Monika Kairienė pagal bbc.com