Ilgos kelionės į darbą daro poveikį sveikatai

Ilgos kelionės į darbą daro poveikį sveikatai / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-07 12:00
Daugumos suaugusiųjų darbotvarkę formuoja jų darbo grafikas ir tai, kiek laiko reikia skirti nuvykti ir grįžti iš darbo. Ilgos darbo valandos siejamos su nesveikais gyvenimo įpročiais – fizinio aktyvumo stoka, rūkymu, nesveika mityba. Tačiau mažiau žinoma apie bendrą darbo laiko ir kelionių į darbą ilgalaikį poveikį. Naujas tyrimas rodo, kad pilnu etatu dirbantys žmonės, kurie kelionėse į darbą ir atgal užtrunka bent valandą per dieną, rizikuoja miego sutrikimais ir fizinio aktyvumo stoka.

Švedijos ir Suomijos universitetų mokslininkai tyrė kelionių į darbą poveikį sveikatai. Šiam tyrimui tyrėjai apklausė daugiau kaip 22 tūkst. darbingo amžiaus suaugusiųjų 2008-2018 metais. Tyrimo pradžioje dalyvių vidutinis amžius buvo 48 metai. Jų buvo klausiama apie darbo grafiką ir kiek laiko praleidžia keliaudami į darbą ir atgal, alkoholio vartojimo įpročius, rūkymą, fizinį aktyvumą ir miegą, įvertintas kūno masės indeksa.

Pilnu etatu dirbantiems žmonėms, į darbą keliaujantiems bent pusvalandį ir tiek pat namo, didesnė rizika būti fiziškai neaktyviems ir patirti miego problemų. Jiems nustatyta 25 proc. didesnė rizika būti nepakankamai fiziškai aktyviems ir 16 proc. didesnė miego problemų rizika, palyginti su tais žmonėmis, kurie kelionėse į darbą ir namo užtrunka iki 5 valandų per savaitę.

Dirbant pilnu etatu ir dar dalį laiko praleidžiant kelionėje namo nebelieka laiko atpalaiduojančioms veikloms, tai blogina miego kokybę. O po ilgos darbo dienos ir kelionės namo dažnai žmonės jau pernelyg pavargę, kad imtųsi aktyvios fizinės veiklos. Kelionių į darbą laikas nedarė įtakos gyvensenos pasirinkimams – alkoholio vartojimui, rūkymui, fiziniam aktyvumui – tiems žmonėms, kurie paprastai dirbo mažiau nei 40 valandų per savaitę.

Svarstant apie darbo vietą, kuri bus toli nuo namų, reikia apgalvoti ir kasdieninių kelionių poveikį gyvenimo kokybei. Jei pasirinktas darbas toli nuo namų, neigiamą ilgų kelionių poveikį galima sumažinti – kartais dirbti iš namų, dalį atstumo eiti ar važiuoti dviračiu, pertraukos metu pasimankštinti. Tačiau ne visi darbuotojai turi galimybę dirbti iš namų ar pasirinkti darbovietės vietą, tai reiškia, kad ir darbdaviai turi atsižvelgti į darbuotojų poreikius ir būti lankstūs.

Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com