Inkstų akmenligė – kaip gydoma ir ar galima išvengti?

Inkstų akmenligė, inkstų ligos, echoskopija / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2022-01-29 13:26
Akmenligės priepuoliai tris kartus dažniau ištinka darbingus 35–50 m. amžiaus vyrus, kurie dirba sėdimą darbą, ne per daugiausia juda, nors ir maitinasi sveikai, mėgsta špinatus ir pomidorus. Žmonės paprastai net nenujaučia, kad inkstuose formuojasi akmenys, kol nepajunta ūmaus ir stipraus skausmo.

Užsikimšusio akmeniu inksto skausmas užima trečią vietą skausmų kvalifikacijoje po gimdymo ir užsikimšusių kraujagyslių sukelto skausmo. Kodėl žmogaus organizme pradeda formuotis inkstų akmenys, kaip akmenligė yra gydoma bei kokie yra šios ligos prevencija, manodaktaras.lt kalbasi su Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytoju urologu Arūnu Jaškevičiumi.

Gydytojas urologas Arūnas Jaškevičius.
Gydytojas urologas Arūnas Jaškevičius.

Kas yra inkstų akmenligė?

Akmenys – tai medžiagų apykaitos sutrikimas, kai inkstuose pradeda kauptis druskų kristalai, kurių organizmas nesugeba natūraliai pašalinti. Būdami inkstuose jie nesukelia jokių nemalonių simptomų, todėl tyliai gali augti ne vienerius metus. Kol akmuo nedidelis, iki 5 mm, gali natūraliai pasišalinti su šlapimu. Pradėję leistis didesni akmenys užstringa šlapimtakyje ir sukelia labai stiprius, nepraeinančius skausmus. Tokius akmenis būtina skubiai šalinti. Priklausomai nuo individualaus atvejo, kartais užtenka sumažinti šlapimtakio uždegimą, kad akmuo natūraliai išeitų, o kartais reikia ir chirurginės intervencijos.

Paprastai inkstų akmenys ima formuotis, kai padidėja medžiagų apykaitos produktų koncentracija šlapime. Tuomet įvairios kristalus formuojančios medžiagos (kalcis, oksalatai, šlapimo rūgštis ir kt.) jungiasi tarpusavyje. Yra išskiriama keletas inkstų akmenų rūšių: oksalatai, šlapimo rūgšties, infekciniai, fosfatiniai ir keletas retesnių formų. Nustačius jų kilmę, galima įtarti įvairius susirgimus, kurie galėjo sukelti akmenų formavimąsi. Labiausiai paplitę, apie 85 proc. akmenų yra kalcio oksalatai. Apie 5 proc. sudaro uratiniai (iš šlapimo rūgšties) susidarę akmenys, likusių kilmės priežastis – infekcijos.

Jei akmuo yra nedidelis, mes paliekame jį stebėti. Taip pat svarbu išsiaiškinti jo susidarymo priežastis – ar tai įprastas kalcio oksalatas, ar dėl šlapimo rūgšties susidaręs uratinis akmuo. Kol akmuo neišėjęs, jo sudėties nustatyti negalime, bet būna, kad žmogus atsineša  anksčiau su šlapimu pasišalinusį akmenį, kurį  galima ištirti laboratorijoje. Paprastai tam pačiam žmogui auga vienos rūšies akmenys.

Kodėl susidaro akmenys?

Per daug kalcio organizme gali būti dėl skirtingų priežasčių: sutrikusios inkstų veiklos, per intensyviai iš žarnyno pasisavinamo kalcio, taip pat dėl sutrikusių hormoninių liaukų veiklos, kai kauluose esantį kalcį eikvoja pats organizmas. Inkstai reguliuoja medžiagų pusiausvyrą organizme. Kai jie nebespėja pašalinti kalcio pertekliaus, šis sudaro junginius su oksalatais, ir pradeda formuotis akmenys.

Dar viena inkstų akmenų rūšis – uratiniai akmenys, susidarantys sutrikus medžiagų apykaitai, kai žymiai padidėja šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje ir šlapime. Dėl to inkstuose pradeda kauptis šlapimo rūgšties kristalai, o organizmas nesugeba jų natūraliai pašalinti.

Kokius simptomus jaučia žmogus?

Žmogus gali jausti skausmą, maudimą šone, jis siekia 1-2 balus pagal skausmo skalę. Akmenligę gali parodyti atliktas šlapimo tyrimas, kuris gali parodyti kraują. Kur kas didesnius skausmus pajunta žmogus, kai akmuo pajuda iš vietos ir pradeda keliauti šlapimtakiu. Tada atsiranda ūmūs skausmai, nes akmuo užkemša šlapimtakį. Jis slenka žemyn, braižo sieneles, susiformuoja šlapimtakio sienelių uždegimas, akmuo užstringa. Tada yra ūmi būklė, kada būtina inkstą „nudrenuoti“. Skausmas siekia 7-8 balus. Pagal skausmo kvalifikaciją tai trečias pagal stiprumą skausmas po gimdymo ir užsikimšusių kraujagyslių. Šį skausmą labai dažnai lydi pykinimas be vėmimo. Tai vienas faktorius, leidžiantis atskirti simptomus nuo virškinamojo trakto sutrikimų.

Ir dar būdinga, kad žmogus neranda sau vietos, kūno padėties, kad neskaudėtų. Kai skauda nugarą, kai būna stuburo nervų šaknelių uždegimas, žmogui pakeitus padėtį, skausmas šiek tiek atlėgsta, o kai būna inkstų dieglys, keisk nekeitęs – skausmas nesumažės.

Ar operacija neišvengiama?

Yra keletas gydymo būdų, nebūtinai operacija. Jeigu akmuo užstringa viršutiniame šlapimtakio trečdalyje, šlapimas visgi gali pratekėti, o žmogus nejaučia didelio skausmo, inkstas nėra užsikimšęs, akmenį galima suskaldyti elektromechaninėmis bangomis. Ekstrakorporinė litotripsija – neinvazinis būdas, kai akmuo nustatomas rentgenu ar echoskopu, jis suskaldomas žmogaus organizme į mažus gabalėlius, kurie natūraliai pasišalina su šlapimu. Jeigu ši procedūra neduoda efekto, tada atliekama intervencija per natūralius takus.

Priklausomai nuo kurioje šlapimtakio vietoje yra akmuo, jeigu viduriniame trečdalyje, kada sunku pamatyti ir echoskopu, ir rentgeno nuotraukoje, tada jau daroma intervencija. Jeigu akmuo yra apatiniame šlapimtakio trečdalyje, galima intervencijos ir nedaryti, žinoma, atsižvelgiant į akmens dydį. 30-40 tikimybė, kad akmuo pasišalins savaime taikant konservatyvų gydymą, tai būtų vaistai nuo skausmo ir lygiuosius raumenis atpalaiduojantys vaistai. Kartais skiriami antibiotikai, atsižvelgiant į kraujo ir šlapimo tyrimų rezultatus.

Mūsų ligoninėje taikomos visos minimaliai invazinės procedūros, kurios tik egzistuoja visame pasaulyje. Priklausomai nuo akmens dydžio, jeigu akmuo yra 1 cm. dydžio, galima taikyti 3 procedūras: galima eiti per natūralius takus tiesiai į inkstą, per šlapimtakį, kuris yra 8 mm skersmens, įvedant vamzdelį, prie kurio lanksčios viršūnės yra pritvirtinta kamera. Ji padeda surasti akmenį, kurį jau galima suskaldyti lazeriu. Taip pat akmenį galima suskaldyti ekstrakorporine litotripsija. Trečiasis būdas –  perkutaninė nefroskopija – kai per 0,5 cm skylutę šone pasiekiama inksto kolektorinė sistema, kurioje surandamas ir suskaldomas akmuo.

Ar galima išvengti akmenų formavimosi?

Dėl akmenų formavimosi kalti:

 • Mažas judėjimas;
 • Baltyminės dietos;
 • Vegetariškos dietos;
 • Per mažas skysčių vartojimas. Jų būtina suvartoti 2-2,5 litro per parą.

Kliniškai įrodyta, kad pagrindinis veiksnys akmenų prevencijai – gausus vandens vartojimas.

Buvo atlikti tyrimai, kaip skysčius geria žmonės po akmens pašalinimo. Tie kurie gėrė mažiau skysčių, pakartotinis inkstų akmenligės priepuolis ištikdavo 30 proc. dažniau.

Yra dietų, papildų, tačiau norint taikyti tam tikrus būdus, šlapimo PH reguliavimą, kas nulemia akmenų formavimąsi, reikia žinoti akmenų sudėtį. Ją galima sužinoti ištyrus organizme užaugusį akmenį.   

Nerekomenduojama

Žmonėms, kuriems padidėjusi šlapimo rūgštis ir inkstuose susidaro uratinių akmenų, nerekomenduojama valgyti:

 • riebią žuvį;
 • špinatus;
 • lęšius;
 • morkas;
 • šparagines pupeles
 • pomidorus;
 • svogūnus;

Visiems asmenims, kuriems yra didelė rizika susirgti akmenlige, patariama vengti kavos ir šokolado, riboti druskos vartojimą.