Indonezija / „Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr.

Iš kelionės po Indoneziją parsivežė vidurių šiltinę

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-02-13 13:00
Šiemet mūsų šalyje užregistruotas pirmas vidurių šiltinės atvejis. Manoma, kad ligonis šia retai Lietuvoje nustatoma liga užsikrėsti galėjo Indonezijoje.
Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, paskutinius keletą metų vidurių šiltinė Lietuvoje registruojama labai retai, 2016 m. užregistruotas vienas atvejis, 2017 m. ir 2018 m. – po du atvejus. Visi atvejai buvo įvežti iš endeminių šalių.

Pasak ULAC gydytojos Galinos Zagrebnevienės, vidurių šiltinė, kurią sukelia  bakterija Salmonella Typhi, paplitusi šilto klimato šalyse – Azijoje, Afrikoje, Lotynų Amerikoje. Pasaulyje kasmet registruojama apie 17 mln. vidurių šiltinės atvejų, apie 600 tūkst. mirties nuo šios infekcijos atvejų.

Gydytoja G.Zagrebnevienė atkreipia dėmesį, kad vidurių šiltinės infekcijos šaltinis yra sergantis šia liga žmogus ar vidurių šiltinės bakterijų nešiotojas, kuris ligos simptomų neturi, tačiau su išmatomis sukėlėjus išskiria į aplinką. Užsikrečiama suvalgius užteršto bakterijos maisto, išgėrus užkrėsto vandens, per užterštas rankas ir aplinkos daiktus. Užsikrėtus ligos simptomai dažniausiai atsiranda po dviejų savaičių.

Liga pasireiškia ilgai trunkančiu karščiavimu, stipriais galvos skausmais, bendru silpnumu, apetito stoka, vidurių užkietėjimu arba viduriavimu. Negydomiems ligoniams po kelių savaičių žarnyne gali atsirasti opos, dėl kurių gali kilti komplikacijų.Vidurių šiltinės sukėlėjai gali ilgai išbūti gyvybingi ant aplinkos daiktų, vandenyje, pasidauginti maiste, todėl užsikrėsti keliaujant šalyse, kur ši liga paplitusi, nėra sunku.

Norėdami išvengti užsikrėtimo, nepamirškite medikų patarimų:

  • Pasiskiepyti prieš keliaujant į endemines šalis. Šalių sąrašą ir daugiau naudingos informacijos apie skiepus keliautojams rasite čia.
  • Poilsio metu šalyse, kuriose paplitusi ši infekcija, rekomenduojama gerti fasuotą geriamąjį vandenį, nepirkti ir nevartoti maisto iš gatvės prekeivių.
  • Nuolat kruopščiai plauti rankas su muilu prieš valgį, prieš maisto gaminimą, pasinaudojus tualetu.
  • Atsiradus vidurių šiltinei būdingų simptomų, ypač užtrukus karščiavimui, rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Nuo kokių infekcijų dažniausiai rekomenduojama skiepytis keliautojams, vykstantiems į užsienio šalis?

Dažniausiai vykstant į užsienio šalį rekomenduojama skiepytis nuo hepatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, difterijos, stabligės. Jei yra tikimybė, kad kelionės metu galimai turėsite kontaktų su gyvūnais, rekomenduojama pasiskiepyti nuo pasiutligės.

Ar visiems keliautojams reikalingas Tarptautinis skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimas?

Pažymėjimas nėra reikalingas kiekvienam keliautojui. PSO kiekvienais metais atnaujina rekomendacijas keliaujantiems į visas pasaulio šalis. Yra šalių, kurios iš atvykstančių keliautojų iš infekuotų teritorijų ar per tokias teritorijas vykusių tranzitu – reikalauja pažymėjimo, nes tai kaip įrodymas, kad esate pasiskiepiję nuo konkrečios ligos. Neturint šio pažymėjimo galite būti tiesiog neįleisti į šalį, pavyzdžiui, vykstant į Dramblio Kaulo Krantą, Centrinę Afrikos Respubliką pažymėjimas yra privalomas.

Šaltinis: www.ulac.lt