Mėnesinių ciklas / Shutterstock nuotr.

Išsamiai apie moters lytinius hormonus: kaip jie veikia mėnesinių metu, kaip išnaudoti jų poveikį kasdienybėje?

Monika Kairiene
Publikuota: 2021-03-31 13:53
Moters vadovas, palydovas, draugas, malonumų planuotojas, o kartais – nesukalbamas priešas... Daug veidų turi moteriškieji hormonai, portalui manodaktaras.lt sako klinikos „Unomeda“ gydytoja akušerė-ginekologė Kristina Ramonaitienė.

Pagrindiniai moters lytiniai hormonai – estrogenas ir progesteronas – veikia moters savijautą viso gyvenimo ir kiekvieno menstruacinio ciklo metu. Žinodamos lytinių hormonų veikimą ciklo metu, moterys gali geriau suprasti ir priimti savo savijautą, prisitaikyti. Pavyzdžiui, reikšmingus darbus planuoti pirmoje mėnesinių ciklo pusėje, kai jaučiasi energingesnės, o, tarkime, sėkmingo darbo pokalbio tikimybė didesnė, jei dalyvausite jame maždaug ovuliacijos metu.

Estrogeno ir progesterono funkcijos

Pagrindinė estrogeno funkcija yra reguliuoti mėnesinių ciklą. „Estrogenai kiekvieną mėnesį diriguoja moters kūnui, reguliuodami mėnesinių cikliškumą, kartu su kitais hormonais inicijuoja ovuliacijos atsiradimą. Estrogenai paruošia organizmą nėštumui, o kai įvyksta apvaisinimas, padeda vaisiui augti ir vystytis, dalyvauja pieno gamybos procese žindant kūdikį. Be to, estrogenai prisideda prie moterų širdies ir kraujagyslių, odos, šlapimo takų bei kaulinės sistemos geros būklės palaikymo. Estrogenai lemia moterų gerą psichoemocinę būseną, dalyvauja atminties, pažinimo, mokymosi procesuose“, – sako klinikos „Unomeda“ gydytoja akušerė-ginekologė Kristina Ramonaitienė.

Pasak ginekologės, progesteronas taip pat dalyvauja mėnesinių ciklo reguliavime, šis hormonas atsakingas už sėkmingą pastojimą ir gemalo įsitvirtinimą gimdoje. Atsiradus nėštumui ir susiformavus placentai, apie dvyliktą nėštumo savaitę progesteroną pradeda gaminti ir placenta.

Estrogeno ir progesterono kaita mėnesinių ciklo metu

Pasak gydytojos ginekologės K.Ramonaitienės, estrogeno ir progestrono kiekis nuolat kinta mėnesinių ciklo metu: „Mėnesinių pradžios hormonas yra estrogenas, o antroje ciklo pusėje karaliauja progesteronas. Mėnesinių naujas ciklas pradedamas skaičiuoti pirmąją kraujavimo dieną.“

  • Pirmoji menstruacijų ciklo fazė vadinama folikuline. „Kiaušidė yra tarsi vaisingų ląstelių, kiaušinėlių saugykla, talpinanti nemažą jų kiekį. Kiekvieno mėnesinių ciklo pradžioje iš rezervo paimamos kelios ląstelės, kiekviena ląstelė yra saugioje atskiroje pakuotėje – folikule. Folikulai, veikiami lytinių hormonų, bręsta, tačiau atranką laimi vienas geriausias ir stipriausias folikulas. Ši fazė trunka apie dvi savaites“, – sako K.Ramonaitienė.

  • Antroji fazė yra ovuliacinė. „Apie tryliktą mėnesinių ciklo dieną estrogeno kiekis labai padidėja ir paskatina staigų smegenyse gaminamo liuteinizuojančio hormono pakilimą. Šio hormono staigus šuolis sukelia folikulo plyšimą kiaušidėje, tuomet kiaušinėlis išlaisvinamas iš folikulo pakuotės ir keliauja į kiaušintakį. Jei tuo metu būna lytiniai santykiai, kiaušinėlis susitinka su spermatozoidu, įvyksta apvaisinimas ir užsimezga nauja gyvybė“, – paaiškina ginekologė.

  • Trečioji mėnesinių ciklo fazė yra liuteininė. Pasak gydytojos K.Ramonaitienės, šiuo laikotarpiu didėja progesterono gamyba: „Dėl to storėja gimdos vidinis sluoksnis, gimdos gleivinė. Jei įvyksta apvaisinimas, ši sustorėjusi gleivinė yra kaip patalėlis apvaisintam kiaušinėliui. Jis gali įsitvirtinti ir sėkmingai augti ir vystytis. Jei apvaisinimas neįvyksta, estrogeno ir progesterono kiekis sumažėja. Sustorėjusi gimdos gleivinė atsisluoksniuoja nuo gimdos sienelės ir prasideda mėnesinės.“

Gydytoja akušerė-ginekologė Kristina Ramonaitienė. Klinikos „Unomeda“ nuotr.

Gydytoja akušerė-ginekologė Kristina Ramonaitienė. Klinikos „Unomeda“ nuotr.

Hormonų įtaka kasdienei veiklai

Hormonų svyravimai daro įtaką mūsų savijautai, taigi moterys, žinodamos, kokie hormonai vyrauja tam tikru ciklo metu, gali prisitaikyti.

„Vyraujant estrogenui mėnesinių ciklo pradžioje, jaučiamas didesnis energijos pliūpsnis, pasitenkinimas savimi, lengviau įveikiamos problemos. Estrogenas keliais mechanizmais veikia moterų nervinę sistemą: didina seratonino receptorių kiekį smegenyse, didina endorfinų, vadinamų laimės hormonų, kiekį smegenyse. Manoma, kad estrogeno veikimo cikle nervinės ląstelės labiau apsaugomos nuo aplinkos pažeidimų ir netgi skatinamas nervinių ląstelių atsinaujinimas ir augimas. Todėl šitas dienas reikia išnaudoti kalnams nuversti, stengtis atlikti pačius svarbiausius darbus, reikalaujančius didžiausio susikaupimo ir energijos“, – sako gydytoja akušerė-ginekologė K.Ramonaitienė.

Pasak gydytojos, laikotarpis prieš ir per ovuliaciją (10-15 mėnesinių ciklo diena) vadinamas moters grožio, patrauklumo ir seksualumo laikotarpiu.

„Šiuo metu moterys daugiau dėmesio skiria savo išvaizdai, jaučiasi labiausiai patrauklios, gražios sau ir aplinkiniams. Kai kurių tyrimų duomenimis, netgi pasikeičia balso intonacija ir tembras, pagražėja oda, pakinta moters kvapas, tampa patrauklesnis priešingos lyties atstovams. Padidėja moters libido. Visa tai – nesąmoningas noras padaryti didesnį įspūdį, suvilioti, pastoti ir taip pratęsti giminę. Taigi šiuo laikotarpiu laikas aplankyti grožio salonus, pasinerti į malonumus ar paskirti laiką pasimatymams, o galbūt ir naujiems darbo pokalbiams. Sėkmės koeficientas didžiausias“, – sako ginekologė K.Ramonaitienė.

Pasibaigus ovuliacijai, prasideda kita ciklo fazė, pradeda vyrauti progesteronas, atsiranda priešmenstruacinio sindromo simptomai.

„Atsiranda slopinimas, didesnis nuovargis, didėja apetitas, nuotaikos nekontroliuojamos, dirglumas, kartais nepaaiškinamas liūdesys ar net depresinės nuotaikos, blogėja miegas, sunkiau sutelkti dėmesį. Keičiasi kūnas – gali atsirasti pabrinkimai, pilvo pūtimas, padidėja, tampa skausmingos krūtys, dažnesni galvos skausmai. Įrodyta, kad šiuo laikotarpiu poros daugiau pykstasi, netgi didžioji dalis skyrybų įvyksta šiuo laikotarpiu. Leiskite sau šiuo laikotarpiu pailsėti, ilgiau pamiegoti, pasilepinti šiltoje vonioje, suvalgyti mėgstamą skanėstą, nepriimti lemtingų sprendimų“, – teigia gydytoja akušerė-ginekologė.

Užsiregistruoti pas gydytoją akušerę-ginekologę Kristiną Ramonaitienę galima ČIA