Ką reikėtų žinoti apie vakciną nuo koronaviruso sukeliamos ligos COVID-19?

Vakcina nuo COVID-19 / Scanpix nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-01-08 18:50
Lietuvą kol kas yra pasiekusios bendrovių „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 siuntos. Ką reikėtų žinoti apie šią vakciną?

Kas yra Comirnaty ir kam jis vartojamas?

Comirnaty yra vakcina nuo koronaviruso sukeliamos ligos (COVID-19), skirta 16 metų ir vyresniems žmonėms. Comirnaty sudėtyje yra molekulė, vadinama informacine RNR (mRNR) kuriai pavesta iš COVID-19 sukeliančio viruso SARS-CoV-2 pagaminti baltymą. Comirnaty sudėtyje viruso nėra, todėl vakcina negali sukelti COVID-19.

Kaip vartoti Comirnaty?

Skiriamos dvi Comirnaty injekcijos, kurios paprastai švirkščiamos į žasto raumenį ne mažiau kaip 21dienos intervalu. Vakcinos tiekimo tvarką nustato nacionalinės vaistų reguliavimo institucijos. Daugiau informacijos apie Comirnaty vartojimą ieškokite pakuotės lapelyje arba kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.

Kaip veikia Comirnaty?

Comirnaty „išmoko“ organizmą apsisaugoti nuo COVID-19. Vakcinos sudėtyje yra molekulė, vadinama mRNR, kuriai pavesta gaminti smaigalio baltymą. Šis baltymas yra SARS-CoV-2 viruso paviršiuje. Jo pagalba virusas patenka į organizmo ląsteles.

Kai kurios vakcina paskiepyto žmogaus organizmo ląstelės, gavusios mRNR informaciją, laikinai ima gaminti smaigalio baltymą. Todėl žmogaus imuninė sistema į šį baltymą reaguos kaip į svetimkūnį ir ims gaminti antikūnus ir aktyvuos su juo kovojančias T ląsteles (baltąsias kraujo ląsteles).

Jei vėliau asmuo užsikrės SARS-CoV-2 virusu, jo imuninė sistema jį atpažins ir bus pasirengusi organizmą nuo jo apsaugoti. Vakcinos mRNR neišlieka organizme ir suskaidoma netrukus po vakcinacijos.

Kokia Comirnaty nauda nustatyta tyrimų metu?

Labai didelės apimties klinikinis tyrimas parodė, kad Comirnaty veiksmingai apsaugo nuo COVID-19 16 metų ir vyresnius žmones. Iš viso tyrime dalyvavo maždaug 44 000 žmonių. Pusei buvo sušvirkšta vakcinos, o pusei – vaisto be veikliosios medžiagos. Žmonės nežinojo, ar jiems sušvirkšta šios vakcinos ar netikro vaisto.

Vakcinos veiksmingumas buvo įvertintas ištyrus daugiau kaip 36 000 žmonių nuo 16 metų (įskaitant vyresnius nei 75 metų žmones), kuriems anksčiau infekcijos požymių nenustatyta. Tyrimas parodė, kad tarp žmonių, kuriems sušvirkšta vakcinos, simptominės COVID-19 infekcijos atvejų sumažėjo 95 proc. (COVID-19 simptomai pasireiškė 8 atvejais iš 18 198), palyginti su žmonėmis, kuriems buvo sušvirkšta netikro vaisto (COVID-19 simptomai pasireiškė 162 atvejais iš 18 325). Tai reiškia, kad tyrime įrodytas 95 proc. vakcinos veiksmingumas.

Tyrimo metu taip pat nustatytas maždaug 95 proc. vakcinos veiksmingumas tyrimo dalyviams, kuriems yra rizika susirgti sunkios formos COVID-19, įskaitant pacientus, sergančius astma, lėtine plaučių liga, diabetu, kuriems nustatytas aukštas kraujospūdis arba kurių kūno masės indeksas ≥ 30 kg/m2.

Ar Comirnaty galima skiepyti COVID-19 jau persirgusius žmones?

COVID-19 jau sirgusiems 545 žmonėms, kurie tyrimo metu paskiepyti Comirnaty, papildomo šalutinio poveikio nenustatyta. Tyrimo metu surinktų duomenų nepakako, kad būtų galima nustatyti, ar Comirnaty veiksmingas žmonėms, kurie jau sirgo COVID-19.

Ar Comirnaty gali sumažinti viruso perdavimą iš vieno asmens kitam?

Vakcinacijos Comirnaty poveikis SARS-CoV-2 viruso plitimui bendruomenėje dar nėra žinomas. Dar nežinoma, kiek vakcinuotų žmonių vis dar gali nešioti ir platinti virusą.

Kiek laiko trunka Comirnaty teikiama apsauga?

Šiuo metu nežinoma, kiek laiko trunka Comirnaty teikiama apsauga. Klinikiniame tyrime paskiepyti žmonės ir toliau bus stebimi 2 metus, kad būtų surinkta daugiau informacijos apie apsaugos trukmę.

Ar Comirnaty galima skiepyti vaikus?

Šiuo metu Comirnaty nerekomenduojama skiepyti jaunesnius nei 16 metų vaikus. EMA su bendrove suderino planą, pagal kurį vakcinacijos tyrimai su vaikais bus atlikti vėliau.

Ar Comirnaty galima skiepyti susilpnėjusį imunitetą turinčius žmones?

Duomenų apie žmones, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, nepakanka. Nors žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs, vakcina gali būti mažiau veiksminga, ypatingo susirūpinimo dėl jos saugumo nekyla. Žmones, kurių imunitetas susilpnėjęs, vis tiek galima skiepyti, nes jiems gali kilti didesnė COVID-19 rizika.

Ar Comirnaty galima skiepyti nėščias ir žindančias moteris?

Tyrimuose su gyvūnais kenksmingo poveikio nėštumui nenustatyta, tačiau duomenų apie Comirnaty vartojimą nėštumo metu yra labai nedaug. Nors jokių tyrimų su žindančiomis moterimis neatlikta, manoma, kad žindyvėms jokia rizika nekyla.

Sprendimą, ar šia vakcina skiepyti nėščiąsias, reikėtų priimti glaudžiai pasikonsultavus su sveikatos priežiūros specialistu, įvertinus vakcinavimo naudą ir keliamą riziką.

Ar Comirnaty galima skiepyti alergijų turinčius žmones?

Žmonių, kurie jau žino, kad yra alergiški bent vienam iš pakuotės lapelio 6 skyriuje išvardytų vakcinos komponentų, vakcina skiepyti negalima. Šia vakcina paskiepytiems žmonėms pasireiškė alerginės reakcijos (padidėjęs jautrumas). Nuo to laiko, kai vakcina buvo pradėta naudoti vakcinacijos kampanijose, užregistruota labai nedaug anafilaksijos (sunkios alerginės reakcijos) atvejų. Todėl, kaip ir švirkščiant kitas vakcinas, Comirnaty turi būti skiriamas atidžiai prižiūrint gydytojui, ir turi būti pasirengta taikyti atitinkamą medicininį gydymą.

Žmonėms, kuriems sušvirkštus pirmąją Comirnaty dozę, pasireiškia sunki alerginė reakcija, antrosios skirti negalima.

Ar Comirnaty vienodai veiksminga skirtingų etninių grupių ir lyčių žmonėms?

Pagrindiniame tyrime dalyvavo skirtingų etninių grupių ir lyčių žmonės. Maždaug 95 proc. vakcinos veiksmingumas nustatytas visų lyčių, rasių ir etninių grupių žmonėms.

Kokia rizika susijusi su Comirnaty vartojimu?

Tyrimo metu dažniausiai pastebėtas Comirnaty šalutinis poveikis paprastai buvo lengvas arba vidutinio sunkumo ir išnyko per kelias dienas po vakcinacijos. Dažniausiai pasireiškė skausmas ir patinimas injekcijos vietoje, nuovargis, galvos skausmas, raumenų ir sąnarių skausmas, šaltkrėtis ir karščiavimas. Toks poveikis pasireiškė daugiau kaip 1 žmogui iš 10.

Mažiau nei 1 žmogui iš 10 pasireiškė paraudimas injekcijos vietoje ir pykinimas. Nedažnas šalutinis poveikis (pasireiškęs mažiau nei 1 žmogui iš 100) buvo niežulys injekcijos vietoje, galūnės skausmas, padidėję limfmazgiai, negalėjimas užmigti ir prasta savijauta. Retai (mažiau nei 1 žmogui iš 1 000) pasireiškė raumenų silpnumas vienoje veido pusėje (ūmus periferinis veido paralyžius).

Pasitaikė Comirnaty sukeliamų alerginių reakcijų, įskaitant labai nedaug sunkių alerginių reakcijų (anafilaksijos) atvejų, kurie pasireiškė Comirnaty skiriant per vakcinacijos kampanijas. Comirnaty, kaip ir visos vakcinos, turi būti švirkščiamos atidžiai prižiūrint ir pasirengus skirti atitinkamą medicininį gydymą.

Parengta pagal European Medicines Agency informaciją.