Ką reikia žinoti apie kalio jodido vartojimą Astravo AE avarijos atveju?

Kalio jodidas, tabletės
Autorius: BNS, Monika Kairienė
Publikuota: 2021-01-16 18:16
Vilniaus miesto savivaldybė dar kartą pratęsė jodo tablečių dalybas. Vilniečiai iki sausio 31 dienos daugelyje vaistinių gali nemokamai atsiimti kalio jodido tabletes, skirtas apsaugoti skydliaukei Baltarusijos Astravo atominės elektrinės avarijos atveju. Kaip kalio jodidas apsaugo skydliaukę nuo radioaktyvaus jodo, paaiškina gydytojas endokrinologas Saulius Grigonis.

„Atsižvelgus į esamą situaciją dėl judėjimo apribojimų, taip pat besitęsiantį karantiną, e. receptų galiojimas bendradarbiaujant su Registrų centru gyventojams pratęstas iki sausio 31 dienos“, – BNS informavo sostinės mero patarėja Ieva Dirmaitė.

Anot patarėjos, svarstoma galimybė šį terminą dar pratęsti iki vasario 28 dienos, kad tie vilniečiai, kurie dėl objektyvių priežasčių negalėjo atsiimti kalio jodido tablečių iki dabar, turėtų tam laiko ir galėtų saugiai jas atsiimti artimiausioje vaistinėje.

I.Dirmaitės teigimu, tai būtų jau paskutinis pratęsimas. „Svarbu pažymėti, kad elektroniniai receptai išrašyti automatiškai, todėl į gydymo įstaigas eiti nereikia“, – sakė ji.

Šiuo metu apie 62 proc. vilniečių nemokamai vaistinėse atsiėmė kalio jodido tabletes.

Kalio jodido tabletės vaistinėse nemokamai išduodamos visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems žmonėms, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Šios tabletės gyventojams dalijamos kaip prevencinė priemonė dėl pradedančios veikti Astravo atominės elektrinės (AE) Baltarusijoje. Jos skirtos apsaugoti skydliaukę nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio.

Pabrėžiama, kad vilniečiams kalio jodido tabletes reikėtų vartoti tik įvykus branduolinei avarijai kaimyninėje šalyje ir tik tuo atveju, jei tokias rekomendacijas pateiktų kompetentingos valstybės institucijos.  

Anksčiau skelbta, kad jei Astravo atominėje jėgainėje įvyktų nelaimė, per kurią į aplinką patektų radioaktyviųjų medžiagų, Lietuvos institucijos gyventojus apie tai nedelsiant informuotų garsinėmis sirenomis, trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus ir per radiją, televiziją bei kitas visuomenės informavimo priemones.

Tokios nelaimės atveju rekomenduojama užsidaryti patalpoje ir laukti valstybės institucijų pranešimų, kokių veiksmų ir priemonių imtis siekiant sumažinti pavojų. Šiame etape gyventojai taip pat būtų informuoti, ar reikia vartoti kalio jodido tabletes.  

Išvengti skydliaukės vėžio

„InMedica“ gydytojas endokrinologas Saulius Grigonis paaiškina, kaip kalio jodido tabletės apsaugotų skydliaukę nuo radioaktyvaus jodo.

„Jeigu skydliaukė gauna didelę jodo dozę, prisisotina jo ir daugiau jodo nebekaupia. Įvykus avarijai ir pasklidus radioaktyviam jodui, skydliaukė tą jodą sukaups ir bus apšvitinta. O jeigu prieš tai bus išgerta kalio jodido, tas jodas pateks į skydliaukę, ją užblokuos, tada radioaktyvus jodas jau nebepateks, jam nebus vietos. Tuo ir pagrįstas gydymas“, – sako gydytojas endokrinologas S.Grigonis.

Pasak gydytojo, išgerti kalio jodido tabletes reikėtų kuo greičiau sužinojus apie avariją Baltarusijos atominėje elektrinėje. „Jeigu sužinoma, kad įvyko avarija, ir tas radioaktyvus jodas dar nėra atkeliavęs iki tos vietovės, reikėtų greitai išgerti kalio jodido, jis susikaupia ir tiek. Tai aktualu avarijos atveju, kol radioaktyvus jodas nėra patekęs žmogui. Jeigu radioaktyvus jodas patenka į skydliaukę, kitas jodas nebegydo jau“, – sako S.Grigonis.

Vilniečiams dalijamų kalio jodido tablečių informaciniame lapelyje rašoma, kad tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 valandoms iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo į organizmą su maistu. Vartoti kalio jodido tabletes veiksminga ir praėjus 2-8 valandoms nuo radioaktyviojo jodo patekimo į organizmą. Kitu laiku šias tabletes vartoti žalinga.

Endokrinologas S.Grigonis sako, kad profilaktiškai vartoti kalio jodido negalima: „Profilaktiškai gerti negalima jokiu būdu, nes jodo perteklius užblokuoja skydliaukę ir sutrinka hormonų gamyba.“

Gydytojas endokrinologas taip pat sako, kad papildomai turėti kalio jodido atsargų neverta, nes avarijos atveju vis tiek tektų evakuotis. Informaciniame kalio jodido tablečių lapelyje rašoma, kad, jeigu evakuacija neįmanoma, o radioaktyvaus jodo išsiskyrimas tęsiasi, po 24 valandų gali būti reikalinga vaisto suvartoti pakartotinai. Vilniečiams dalijama vienkartinė paros kalio jodido tablečių dozė.

Kalio jodidas skirtas išvengti skydliaukės vėžio. „Radioaktyvus jodas šiaip naudojamas skydliaukės gydymui, tik dozavimas turėtų būti labai tikslus, skiriamos mažos dozės. Jeigu patenka didelės dozės, ilgainiui gali išsivystyti skydliaukės vėžys. Skydliaukės vėžys vystosi lėtai, per ilgą laiką. Pavyzdžiui, kai buvo Černobylio atominės elektrinės avarija, skydliaukės vėžio atvejai pasireiškė po 7-10 metų“, – sako endokrinologas S.Grigonis.

Užsiregistruoti pas gydytoją endokrinologą Saulių Grigonį galima ČIA

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.