Pilvo skausmai pavalgius / Shutterstock nuotr.

Ką reiškia, kai skauda dešinę ar kairę pilvo pusę?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-02-15 10:11
Pilvo skausmas yra bene dažniausias su virškinimo sistema susijęs nusiskundimas ir viena dažniausių priežasčių, kodėl pacientai kreipiasi į gydytoją. Nustatyta, kad pilvo skausmas vargina apie 22–25 proc. žmonių. Moteris pilvo skausmas vargina dažniau, vyrus – kiek rečiau. Apie tai, kokius susirgimus signalizuoja pilvo spazmai dešinėje ar kairėje pusėje ir kada skubėti pas gydytoją – portale manodaktaras.lt kalbamės su SG klinikos Klaipėdoje gydytoju gastroenterologu Artūru Jacinavičiumi.
Beveik trečdalis dėl pilvo skausmo besikreipiančių pacientų, pasak gydytojo, yra iki 20 metų amžiaus, kiti pacientai pasiskirsto per likusias amžiaus grupes ir sulig vyresniu amžiumi šis dažnis stabiliai mažėja. 

Gydytojas gastroenterologas Artūras Jacinavičius

Gydytojas gastroenterologas Artūras Jacinavičius

Kas dažniausiai sąlygoja įvairius pilvo skausmus? 

Pilvo skausmą gali sąlygoti tiek organiniai susirgimai, turintys aiškiai nustatytą skausmo priežastį, pavyzdžiui, opaligė, akmenligė ar kt., tiek funkciniai sutrikimai, kai, atlikus reikiamus tyrimus, patologijos nenustatoma. 

Pilvo skausmą taip pat gali sukelti bei paaštrinti netinkama mityba, stresas, įprastos rutinos ar net oro pasikeitimas. 

Kartais žmogus po valgio susigriebia už dešinio šono ir pajunta skausmą, maudimą – ką tai signalizuoja? 

Skausmas dešinėje pilvo pusėje gali būti sąlygotas įvairių kepenų, tulžies latakų patologijų, taip pat gali būti susijęs su dvylikapiršte ar storąja žarna. 

Viršutinėje dešinėje pilvo dalyje pasireiškęs skausmas gali signalizuoti apie tulžies pūslės ar latakų akmenligę, kepenų uždegimą, kepenų venų ligas. Pačios kepenys skausmo receptorių neturi – skausmas atsiranda dėl kepenų paburkimo tempiamos kepenų kapsulės, aplinkinių audinių ir organų dirginimo, tulžies latakų pažeidimo. 

Apatinėje dešinėje pilvo dalyje atsiradęs skausmas gali reikšti kirmėlinės ataugos uždegimą (apendicitą), uždegimines žarnų ligas (pavyzdžiui, Krono ligą). Kartais su pilvo skausmu gali būti painiojamas juosmens skausmas dėl inkstų patologijų, tokių kaip inkstų akmenligė ar pielonefritas (inkstų uždegimas). 

O ką reiškia, kai ima skaudėti kairę pilvo pusę? Kokias ligas tuomet galima įtarti? 

Skausmas kairėje viršutinėje pilvo dalyje gali signalizuoti apie blužnies ligas, tokias kaip splenomegalija (blužnies padidėjimas), blužnies infarktas ar pūlinys (retos būklės), blužnies plyšimas (gali išsivystyti po traumos). Splenomegalija dažnai yra kitų ligų išraiška, todėl, nustačius blužnies padidėjimą, būtina atlikti detalesnius tyrimus dėl galimų kitų ligų. 

Skausmas po kairiu šonkaulių lanku gali būti sąlygotas ir skrandžio ligų – gastrito, opaligės, blogiausiu atveju – onkologinio proceso. 

Kairėje apatinėje pilvo dalyje pasireiškęs skausmas gali rodyti riestinės žarnos divertikuliozę (mažos žarnos gleivinės išvaržėlės) ir besivystantį divertikulitą (žarnos uždegimą). 

Vis tik viena dažniausių pilvo skausmo lokalizacijų – skausmas viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje (epigastriume). Šis skausmas gali pasireikšti dėl skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opos, gastroezofaginio refliukso ligos ir jos sukelto stemplės uždegimo, gastrito ar pankreatito. 

Kartais šis skausmas gali pranešti ir apie besivystantį miokardo infarktą, ypač, jei šalia skausmo yra dusulys. Jei pasireiškus pilvo skausmui jo vietą nurodyti sunku, tai gali rodyti labiau sisteminį pažeidimą, pavyzdžiui, pilvo kraujagyslių patologijas, uždegimines žarnų ligas, celiakiją, žarnyno infekcijas ar net onkologinį procesą. 

Į kokius simptomus vertėtų atkreipti didžiausią dėmesį?

Esant pilvo skausmui, jo priežasties nustatymui labai svarbūs kartu pasireiškiantys simptomai, tokie kaip:

  • svorio kritimas, 
  • karščiavimas, 
  • rijimo sutrikimai, 
  • pykinimas, 
  • vėmimas, 
  • akių ir odos pageltimas, 
  • šlapimo ar išmatų spalvos pasikeitimas, 
  • kraujavimo požymiai, tokie kaip vėmimas krauju, „kavos tirščiais“, tuštinimasis su krauju ar juodomis skystomis išmatomis, viduriavimas, vidurių užkietėjimas ir kt. 

Taip pat svarbus ir pats skausmo pobūdis, jo dažnis, trukmė, plitimas link kitų pilvo vietų ir pan. 

Pagal paciento nusiskundimus atlikus reikalingus kraujo ar instrumentinius tyrimus, tokius kaip pilvo organų echoskopija, skrandžio ar žarnyno endoskopiniai tyrimai (gastroskopija ir kolonoskopija), ir nenustačius skausmą sąlygojančios priežasties, gali būti diagnozuojami funkciniai virškinimo sistemos sutrikimai, pvz., funkcinė dispepsija, funkcinis vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, dirgliosios žarnos sindromas. 

Vertinant pagal specialius virškinimo sistemos funkcinių ligų kriterijus, daugiau nei 40 proc. populiacijos atitinka bent vieną iš 22 funkcinių sindromų diagnostikos kriterijus. 

Kokiomis priemonėmis galima numalšinti skausmą namuose? 

Skausmo kentėti nereikia. Sklando mitas, kad numalšinus skausmą ir po to kreipiantis į gydytoją, bus sunkiau nustatyti ligą – tai netiesa. Skausmą malšinti galima įvairiomis namų vaistinėlėje randamomis priemonėmis, pavyzdžiui, nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, tokiais kaip ibuprofenas, diklofenakas ar kt., spazmolitikais (drotaverinu: NoSpa ir kt.), paracetamoliu. 

Jei neturite vaistų namie, geriausia kreiptis ne į kaimyną, o į gydytoją ar vaistininką, kurie patars labiausiai tinkamą vaistą pagal jūsų išvardintus simptomus.

Kokiais atvejais jau reikėtų skubėti pas gydytoją? 

Pasireiškus pilvo skausmui, visuomet geriausia situaciją aptarti su šeimos gydytoju ar gydytoju gastroenterologu, kurie nuspręs, ar reikalingas detalesnis ištyrimas ir papildomas gydymas. 

Kaip minėjau, svarbu atkreipti dėmesį į galimus pavojaus simptomus, tokius kaip svorio kritimas, rijimo sutrikimas, tuštinimosi pobūdžio pasikeitimas, kraujas išmatose – šie simptomai gali signalizuoti apie piktybinio proceso vystymąsi organizme, tad į šeimos gydytoją ar gydytoją gastroenterologą reikėtų kreiptis nedelsiant. 

Į artimiausią skubiosios pagalbos skyrių detalesniam ištyrimui reikėtų kreiptis, jei kartu su pilvo skausmu pasireiškia:

  1. Stiprus nesiliaujantis vėmimas
  2. Stiprus kraujavimas
  3. Gelta
  4. Karščiavimas daugiau nei 38,5°C 

Kaip išvengti pilvo spazmų?

Paprasčiausi ir visiems žinomi patarimai, tačiau dažnam žmogui jų būna sunku laikytis:

  • subalansuota mityba, 
  • taisyklingas darbo ir poilsio režimas, 
  • pakankamas fizinis aktyvumas, 
  • žalingų įpročių vengimas. 

Pasireiškus anksčiau minėtiems simptomams, vertėtų nedelsti ir kreiptis pagalbos, kad būtų laiku užkirstas kelias lėtinių ligų vystymuisi.