Ką tėvams reikėtų žinoti apie kūdikių motorinius įgūdžius?

Kūdikis / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2022-03-01 11:29
Gimus kūdikiui, tėvai rūpinasi, kad jis augtų ir vystytųsi tarsi pagal vaikų auginimo vadovėlį. Visgi vaikai labai skirtingai pradeda laikyti galvą, sėdėti, šliaužioti, ropoti ir vaikščioti. Tai lemia kūdikių motoriniai įgūdžiai. Kuo jie yra svarbūs, ką tėvams reikėtų apie tai žinoti, manodaktaras.lt kalbasi su kineziterapeute Egle Tamašauskiene.
Kineziterapeutė Eglė Tamašauskienė
Kineziterapeutė Eglė Tamašauskienė

Kas yra kūdikių motoriniai įgūdžiai? Kodėl jie yra svarbūs?

Kūdikių motorinė raida prasideda nuo pat pirmų jo gyvenimo akimirkų. Pirmas didysis pasiekimas kūdikiui yra galvos laikymas – išmoksta ją laikyti vertikaliai, ją kelti gulint ant pilvelio. Vėliau vyksta kiti raidos etapai, tokie kaip apsivertimas, sėdėjimas, ropojimas ir vaikščiojimas. Kūdikių motorinė raida taip pat susijusi ir su judesių koordinacija, judesių suvokimu. Pirmųjų metų motorinės raidos metu formuojasi kūdikio stuburas. Kūdikis pirmaisiais metais mokosi įvairių judesių, išmoksta taisyklingo judėjimo, per judesį susipažįsta su savimi ir pasauliu.

Kodėl svarbu, kad kūdikių motorinė raida vyktų sklandžiai?

Kūdikių motorinė raida yra itin svarbi – formuoja stuburo linkius, visą raumenyną, judesių suvokimą, koordinaciją ir apskritai visą judėjimą. Raida vyksta nuosekliai ir formuoja tam tikrus raumenis, reikalingus būtent tam gyvenimo etapui, o vėliau judesiai tampa vis sudėtingesni ir reikalaujantys vis didesnio kūdikio pasiruošimo bei raumenų darbo. Visa tai remiasi į taisyklingą judėjimą ir taisyklingą laikyseną.

Kokia yra vystymosi eiga?

Svarbu suprasti, kad kiekvienas kūdikis yra individualus, bet motorinė raida yra suformuota genetiškai, todėl visi etapai pas visus kūdikius yra vienodi. Vieni pradeda šiek tiek anksčiau atlikti tam tikrus judesius, kiti vėliau. Jeigu matote, kad kūdikis atlieka netaisyklingai judesį ar vėluoja atlikti tam tikrus raidos etapus, reikia kreiptis į kūdikių kineziterapeutą.

Motorinė raida vyksta nuo galvos į apačią, tai reiškia, jog pirmiausiai išmoksta laikyti galvą, vėliau atranda savo rankas, išmoksta gulint ant pilvo jomis remtis. Apie 3–5 mėnesį pradeda stiprinti savo liemens raumenis ir išmoksta apsiversti nuo nugaros ant pilvo, judėti aplink savo ašį. Apie šeštą mėnesį kūdikį galima pradėti sodinti, tuomet išmoksta ropoti, stovėti ir žingsniuoti.

Kada tėvams verta sunerimti, jeigu vaikas „praleidžia“ kokį vystymosi etapą?

Kiekvienas motorinės raidos etapas turi ir tam tikras ribas, iki kada kūdikiui leidžiame atrasti judesį pačiam. Jeigu to nepavyksta atlikti pačiam iki „termino“, tuomet būtų naudinga keliauti pas kūdikių kineziterapeutą. Kiekvienas raidos etapas yra skirtingas, todėl ir atlikimo terminas skiriasi.

Kūdikio raidos vystymuisi nėra naudinga praleisti etapus, nes kiekvienas etapas stiprina raumenis, kurie reikalingi sekančiam raidos etapui, todėl visada, kai yra neramu – kreipkitės ir ieškokite priežasties, kas trukdo kūdikiui atlikti tam tikrą judesį.

Kokia gali būti pagalba kūdikiui, kad raida vyktų sklandžiai?

Didžiausia pagalba kūdikiui, kad viskas vyktų sklandžiai – atsisakyti įvairių pagalbinių priemonių arba jose leisti būti kuo mažiau. Leisti kūdikiui būti kuo daugiau ant žemės, atrasti judesius pačiam. Tuomet dažniausiai ir vyksta viskas nuosekliai, nereikia mūsų, kineziterapeutų, įsikišimo. Pagalbinės priemonės tik stabdo kūdikio judėjimą, tad praleisti jose kūdikis turėtų kuo mažiau.