Ką turėtume žinoti apie karščiavimą?

Karščiavimas / Fotolia nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-06-19 19:40
Karščiavimas – kūno temperatūros pakilimas aukščiau normos. Tai vienas iš imuninių atsakų į infekciją. Kylant temperatūrai krečia drebulys, jaučiamas šaltis, nes organizmas stengiasi pakelti temperatūrą iki aukštesnės, nei ji yra – panašiai, kaip būna sušalus. Karščiavimas yra daugelio ligų vienas iš simptomų. Ką turėtume žinoti apie karščiavimą, kalbamės su Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikos šeimos gydytoja Liudmila Učkuroniene.

Daugelis žino, kad karščiavimas yra gerai – organizmas kovoja su infekcija. Kokioms ligoms dažniausiai yra būdingas karščiavimas?

Karščiavimas – tai nespecifinis įvairių ligų simptomas. Dažniausia ūminio karščiavimo priežastis yra infekcinė liga, rečiau gali būti vėžys (pvz., leukemija, limfoma), imuninės ligos, apsinuodijimas vaistais, kepenų ar inkstų ligos.

Visgi kada karščiavimas jau tampa pavojingas žmogaus gyvybei?

Pats karščiavimas nėra pavojingas gyvybei, jis gali būti sunkios infekcinės ar kitos ligos simptomas. Tai apsauginė organizmo reakcija. Ji suteikia informacijos apie ligą – ypač infekcinę, o taip pat apie paciento būklės pasikeitimus.

Šeimos gydytoja Liudmila Učkuronienė.
Šeimos gydytoja Liudmila Učkuronienė.

Kodėl labai dažnai aukštą temperatūrą lydi ir galvos skausmas. Ką daryti?

Galvos skausmas gali būti susijęs ne vien su karščiavimu, jis gali būti ir kitos ligos požymis. Karščiavimui ir galvos skausmui mažinti tinka tie patys vaistai – „Ibuprofenas“ arba „Paracetamolis“. Jeigu praėjus karščiavimui išlieka galvos skausmas, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Kaip namuose efektyviai numušti itin aukštą temperatūrą? Gal be tradicinių vaistų yra ir liaudiškų priemonių?

Gydantis namuose svarbu žinoti, kad karščiuojant reikia gerti pakankamai skysčių, vartoti maksimalias leistinas vaistų nuo temperatūros (dozes, kurias nurodys gydytojas. Nereikia stengtis numušti temperatūros iki normalios, svarbu, kad veikiant vaistams ji sumažėja.

Ar skiriasi vaiko ir suaugusio žmogaus karščiavimas? Gal vaikams jis kur kas pavojingesnis?

Didelio skirtumo tarp vaikų ir suaugusių karščiavimo nėra. Karščiavimas vaikams iki 3 mėn. amžiaus yra daugiau nei 38 laipsniai, nuo 3-36 mėn. daugiau nei 38,1, o nuo 3 m. – kai termometras rodo daugiau nei 38,4 laipsnius. Vaikams tai gali būti vienintelis ligos simptomas, ypač kol jie dar nekalba. Tada gydytojui svarbu įvertinti kitus požymius – odos spalvą, kvėpavimą, vaiko aktyvumą ir panašiai. Pirmų mėnesių kūdikiai yra mažiau atsparūs infekcijai, todėl jų karščiavimą vertiname rimčiau. Kūdikiams iki 3 mėnesių amžiaus aukšta temperatūra laikoma 38 laipsniai. 3-6 mėn. kūdikiams nuo 39 laipsnių jau yra aukšta temperatūra, kurią reikia numušti. Apie 3-5 proc. vaikų nuo 6 mėn. iki 5 metų amžiaus gali pasireikšti febriliniai traukuliai, jie dažniausiai yra trumpi (iki 5 min. trukmės), vaikui nekenksmingi ir nesukelia liekamųjų reiškinių.

Konsultacijai su šeimos gydytoja Liudmila Učkuroniene galite registruotis manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.