Vienas iš ligos simptomų - aukšta temperatūra / Shutterstock nuotr.

Ką turėtume žinoti ir ką daryti susirgus COVID-19 infekcija?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2020-04-03 10:37
Ką reikėtų žinoti, jeigu karščiuojate ar jaučiate kitus COVID-19 infekcijai būdingus simptomus? Kaip juos atpažinti ir ką daryti, pataria gydytoja anesteziologė reanimatologė Judita Andrejaitienė.
Ligos pradžia

Pirmasis ligos simptomas – staiga pakilusi temperatūra – per 1-2 val. ji gali pasiekti 39C ir daugiau. Tuo pat metu prasideda sąnarių ir raumenų skausmas, vėliau pradeda skaudėti galvą, atsiranda didelis silpnumas – jausmas toks, jog jus būtų pervažiavęs traukinys, ir net ne vieną, o du kartus.

Vėliau, po 6-12 val., prasideda nežmoniškas kosulys – kosėsite pastoviai su kelių/keliolikos sekundžių tarpais.

Toks ūmus kosulys po kelių valandų iššaukia dusulį – pradedate jausti, jog jums trūksta oro. Temperatūra gali dar labiau pakilti, sąnarių-raumenų-galvos skausmas didėja, nuo kosulio atsiranda ir gerklės skausmas.

Jaučiate čia išvardintus simptomus? Jei taip, 95 proc. tikimybė, kad susirgote viena iš koronaviruso atmainų, kurių jau suskaičiuojama ne viena, ir ne dvi.

Gydytoja anesteziologė reanimatologė Judita Andrejaitienė

Gydytoja anesteziologė reanimatologė Judita Andrejaitienė

Kas toliau?

Variantas A – skambinate karštąja koronaviruso linija 1808.
Variantas B – nedelsiant gulatės į lovą ir izoliuojate nuo savęs visus namiškius. Vaistų nuo koronaviruso nėra, vienintelis, kas jus gelbės, tai jūsų imunitetas.

Jei nesergate jokiomis lėtinėmis ligomis, ypač inkstų ir širdies, mažiausiai dvi paras vaistais nemuškite temperatūros – tik prie aukštos temperatūros virusas žūsta ir tai, tikriausiai, kol kas vienintelis kovos būdas su juo šiandien.

Kad maksimaliai išvengtumėt šalutinio aukštos temperatūros poveikio, gerkite daug skysčių – net ne daug, o LABAI daug, gerkite juos pastoviai, ypač natūralias kosulį mažinančias arbatas.

Prasidėjus kosuliui ir gerklės skausmui, gausiai naudokit gerklės purškalus natūralių aliejų pagrindu. NENAUDOKITE gleivinę sausinančių priemonių, tokių kaip „JOX“ – nuo jų jausitės dar blogiau.

Kad išvengtumėte šalutinio aukštos temperatūros poveikio, gerkite daug skysčių – net ne daug, o LABAI daug.

Kadangi pastovus gerklės kutenimas ir kosulys jus kamuos visą naktį, todėl negalėsite užmigti, nors nuo silpnumo akys pačios merksis.

Tokiu atveju pabandykite sučiulpti 1-2 tabletes gerklės dirginimą mažinančių pastilių, pvz. „Gelo Revoice“ – jos per porą valandų „užklijuos“ jūsų gerklę, todėl kuriam laikui sumažės kosulys ir galėsite užmigti.

Jei pajausite, jog nuo kosulio atsiranda dusulys – nepanikuokite – stenkitės kvėpuoti tolygiai!

Nuolat „įsiklausykite“ į savo organizmą – jei jaučiate, jog jūsų širdis ilgą laiką plaka neįprastai ar staiga pradedate jausti, jog “turite“ inkstus – išgerkit temperatūrą mažinančių vaistų, nors būtų idealu, jei to nedarytumėt nors pirmąsias 24 val. po pirmųjų simptomų atsiradimo.

Ir nepamirškite daug skysčių!

Ką dar reikėtų žinoti

Toliau viskas priklauso nuo jūsų imuniteto – jei jis stiprus, krizė gali praeiti per 4-5 paras, jei silpnas – vėliau, arba…

Inkubacinis ligos periodas gali trukti iki 24 parų – vadinasi tiek laiko nei pats žmogus, nei aplinkiniai nesupras, kad savyje nešioja virusą.

Virusas yra klastingas, ir jo sukeliami simptomai gali būti įvairūs. Vieniems pasireiškia stipriais raumenų skausmais, kitiems – pilvo skausmais ar viduriavimu, dar kitiems skauda gerklę, trinka ritmas ar atsiranda stiprus kosulys.

Galimi ir tokie atvejai, kai nešiotojai apskritai niekada nesusirgs patys, tačiau virusą platins.

Galimi ir tokie atvejai, kai nešiotojai apskritai niekada nesusirgs patys, tačiau virusą platins. Taigi suprantate patys, kad čia tinka posakis, jog skęstančiojo gelbėjimas yra jo paties rankose – t.y. jūsų reikalas.

Kaukė jums tikrai padės bet kokiu atveju, iš namų eikit tik su kaukėmis!

Laikykitės visų įmanomų asmeninės apsaugos priemonių. Juk virusas lieka ant batų, rūbų, pinigų, nekalbant apie tai, kad rankos, ilgi nagai  – viruso veisykla. Plaukite ir dezinfekuokite rankas.

Laikykitės nurodytų karantino sąlygų.

Nevaikščiokit su vaikais į lauką, jei gyvenate daugiabutyje!

Atminkite, jokio gydymo kol kas nėra, geriausia – apsaugoti save ir kitus.

Covid-19 simptomų atmintinė / Manodaktaras.lt

Covid-19 simptomų atmintinė / Manodaktaras.lt