Kad nevaisingumas netaptų nuosprendžiu nesusilaukti vaikų

Nevaisingumas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-11-28 13:15
Negalinčios susilaukti vaikų poros patiria ne tik aplinkos spaudimą, sulaukia įkyrių klausimų, bet neretai pajunta įtampą ir tarpusavio santykiuose. Šiandien nevaisingumas yra apibrėžiamas kaip liga, todėl ieškoma jos priežasčių ir yra gydomas. Gydytoja akušerė-ginekologė, vaisingumo specialistė Elina Žurman portalui manodaktaras.lt sako, kad padėti poroms galima, o planuojantiems ateityje turėti vaikų žmonėms netgi verta iš anksto pagalvoti apie embrionų ar lytinių ląstelių užšaldymą ir saugojimą.
Gydytoja akušerė ginekologė, vaisingumo specialistė Elina Žurman.
Gydytoja akušerė ginekologė, vaisingumo specialistė Elina Žurman.

Kokia yra vaisingumo sutrikimų statistika ir dažniausios priežastys?

Gydytojos akušerės-ginekologės teigimu, Lietuvoje su nevaisingumo iššūkiais susiduria apie 10–15 proc. porų, t. y. maždaug kas šešta pora. Šalyje priskaičiuojama apie 1 mln. šeimų. „Vaisingumo sutrikimų turi beveik tiek žmonių, kiek Klaipėdoje yra gyventojų“, – teigia E.Žurman.

Kam dažniau nustatomi vaisingumo sutrikimai: vyrams ar moterims?

Visuomenėje vis dar vyrauja klaidingas mitas, kad nevaisingumas – labiau moterų problema, todėl jos į specialistus kreipiasi kur kas dažniau. Vaisingumo specialistė teigia, kad remiantis tarptautine statistika, vyrų sveikatos problemos lemia 20–30 proc., moterų – 20–35 proc., abiejų partnerių – 25–40 proc. visų vaisingumo sutrikimų atvejų. Neaiškios kilmės nevaisingumas sudaro 10–20 proc. visų atvejų.

Pasak medikės, nevaisingumo priežastys gali būti įvairios: ir moterų, ir vyrų. Nustatyta tiesioginė moters vaisingumo priklausomybė nuo amžiaus, ypač tarp negimdžiusių moterų. Per vienerius metus natūraliai pastoja ir gimdo 75 proc. moterų iki 30 metų ir 65 proc. moterų iki 35 metų. Nuo 35 metų tikimybė pastoti po truputį mažėja, o nuo 40 metų – žymiai. Taip pat su amžiumi daugėja savaiminių persileidimų. Vis dėlto įvairius vaisingumo sutrikimus lemia ir daugelis kitų priežasčių.

Gydytoja akušerė-ginekologė E.Žurman teigia, jog moterims būdingos nevaisingumo priežastys: ovuliacijos sutrikimai, endometriozė, dėl lytiškai plintančių ligų ar dėl endometriozės atsiradusios sąaugos pilvo ertmėje, kiaušintakių nepraeinamumas, o taip pat ir neaiškios kilmės nevaisingumas, kuris siekia net 10 procentų. „Nevaisingumo priežastimi gali būti ir lytiškai plintančios infekcijos. Pasitaiko ir tam tikri hormoniniai sutrikimai, kurie gali apsunkinti moters galimybes pastoti“, – pastebi vaisingumo specialistė.

Pasak medikės, vyrams dažniausiai nustatomas nevaisingumas dėl spermos kiekio ir kokybės pakitimų, net 34 proc., kai spermos kokybė būna prasta, spermatozoidai negyvybingi. Gali būti dėl tam tikrų sėklidėse įvykusių struktūrinių pakitimų.

„Tai gali būti dėl urogenitalinės sistemos infekcijų ar dėl seksualinių sutrikimų, bet pasitaiko ir įgimti dalykai, pavyzdžiui, nenusileidusi sėklidė“, – pastebi specialistė.

Kada verta poroms susirūpinti ir kreiptis į specialistus?

Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas, pora laikoma nevaisinga, pradedama tirti bei gydyti, jei, moteris, turėdama reguliarius lytinius santykius be jokios apsaugos  per 12 mėnesių nepastoja. Tyrimą dėl nevaisingumo rekomenduojama pradėti anksčiau, jeigu moteris yra 35 metų amžiaus ar vyresnė.

„Dėl tiksinčio biologinio laikrodžio vyresnėms moterims siūlyčiau nelaukti vienerių metų, kreiptis pas specialistus jau po pusmečio“, – pataria gydytoja E.Žurman.  Medikė įsitikinusi, kad jau verčiau išsitirti ir, jeigu nėra objektyvių pastoti trukdančių priežasčių, bandyti ir toliau.  

Kaip gydomi nevaisingumo sutrikimai?

Medikės teigimu, nevaisingumo priežastys nustatomos atliekant bendruosius tyrimus, tokius kaip reprodukcinė anamnezė, bendras ginekologinis moters ištyrimas, lyties organų echografija, ir specialiuosius tyrimus: spermos tyrimas, ovuliacijos įvertinimas, kiaušintakių ir mažojo dubens organų patologijos diagnostika, lytinių takų infekcijų ar imuninio atsparumo raudonukei tyrimas.

„Kai turime visų tyrimų atsakymus, tada žiūrime, kokį gydymą galime skirti. Jeigu priežastis yra aiški, tarkime, infekcija, tai skiriamas antibakterinis gydymas, jeigu aptinkami tam tikri hormoniniai sutrikimai, taikoma hormoninė korekcija“, – pasakoja gydytoja E.Žurman.

Nevaisingumas taip pat gali būti gydomas operaciniu būdu pašalinant ultragarsu nustatytus darinius tiek vyrui, tiek ir moteriai. „Jeigu nustatome, kad vyro sperma nėra pakankamai kokybiška, jį siunčiame urologo ar andrologo konsultacijai“, – teigia medikė.

Nevaisingumo problemos kartais sprendžiamos tikslingai planuojant lytinius santykius, taip pat IUI (spermos sušvirkštimas į gimdos ertmę) ir IVF (apvaisinimas mėgintuvėlyje) procedūromis. Taikant pagalbinio apvaisinimo būdus, pagrindinė gydymo dalis tenka moteriai. Sėkmės tikimybė siekia ir 50 proc.

Embrionų šaldymas užtikrina procedūros sėkmę

Vaisingumo specialistė pastebi, jog daugelis porų be reikalo bijo embrionų užšaldymo, jaudinasi, kad jie gali pradingti. „Procedūrai naudodami atšildytus embrionus pasiekiame geresnių rezultatų. Ir pasaulinėje medicinoje pastebima tendencija, kad labiau pasiteisina atšildyti embrionai, pastojimo tikimybė tampa didesnė, siekia net 60 proc. sėkmingų atvejų“, – tvirtina gydytoja E.Žurman.

Pasak medikės, moterims reikėtų žinoti, kad jos gali užšaldyti kiaušialąstes. Pasaulyje ši paslauga tampa vis populiaresnė, tuo pradeda rūpintis vis jaunesnės moterys.

„Logiška, jeigu moteris šiandien neplanuoja nėštumo, neturi partnerio, o baiminasi, kad vėliau išseks jos rezervas, tai pasirūpina ateičiai turėti sveikų užšaldytų savo lytinių ląstelių. Tai aktualu ir onkologiniams pacientėms, kai prieš pradėdamos radikalias onkologinio gydymo procedūras, pasirūpina ateities perspektyva turėti užšaldytų kiaušialąsčių, kurios nebuvo susidūrusios su chemoterapija ar panašiais gydymo metodais. Vyrai lygiai taip pat gali prieš onkologinį gydymą pasirūpinti kokybiškos spermos atsargomis, jiems yra gerokai paprasčiau, nereikalinga chirurginė intervencija“, – pastebi vaisingumo specialistė.

Pas gydytoją akušerę-ginekologę, vaisingumo specialistę Eliną Žurman patogu registruotis manodaktaras.lt platformoje.