Kada galime tikėtis vėl saugiai apsilankyti pas odontologą?

Odontologija. Dantų protezavimas
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-05-06 14:27
Švelnėjant karantinui, nuo gegužės 18 dienos Vyriausybė leido atnaujinti odontologijos paslaugų teikimą. Kada jau bus galima saugiai apsilankyti pas dantų gydytojus, ar keisis paslaugų kainos, kalbamės su odontologijos klinikos „Denticija“ vadovu Petru Lisausku.

Prieš atnaujinant veiklą, odontologijos įstaigos turės patvirtinti infekcijų kontrolės etapiško atnaujinimo ir teikimo įstaigoje planą ir jį pateikti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.

Kada pradės veikti odontologijos klinikos?

Klinikos veikia ir dabar. Toli gražu ne visos. Ir teikia ne pilnos apimties paslaugas. Šiuo metu tęsiasi etapas: „Darbas COVID-19 griežto karantino sąlygomis“. Tai reiškia, kad odontologijos klinikos gali dirbti, bet yra apribotos teikti tik skubią pagalbą maksimalios apsaugos sąlygomis. Ši apsauga ne kosminiai skafandrai, tačiau realiame gyvenime panašu į tai. Lietuvoje nebuvo nei vienos klinikos, kuri kažką panašaus būtų išbandžiusi iki karantino. Sudėtinga infekcijos valdymo tvarka ir apribojimas teikti paslaugas didžiąją daugumą odontologinių klinikų privertė užsidaryti. Šiuo metu pabundame ir užmingame su tuo pačiu klausimu – kada leis dirbti. Šis leidimas greičiausia nebeleis mums dirbti taip kaip anksčiau. Manome, kad jis susidarys iš dviejų etapų: sušvelnintų apribojimų etapas ir maksimaliai sumažintų apribojimų etapas. Abejojame, ar vėl dirbsime taip, kaip buvo iki karantino. Spėju, kad maksimaliai apribojimus mažinantis etapas gali būti atidėtas iki metų pabaigos. Tradiciškai, atėjus rudeninio peršalimo bangai, bus galima įvertinti, kiek šio pavojingo viruso keliama grėsmė iš tikro praėjo.

„Denticija“ klinikos vadovu Petras Lisauskas.
„Denticija“ klinikos vadovu Petras Lisauskas.

Kokias paslaugas teiks odontologai?

Nežinome, kol nepamatysime priimto sprendimo. Mes sakytume, kad sušvelnintų apribojimų etape galėtume teikti visas paslaugas. Svarbiau būtų ne paslaugų spektras, o infekcinės saugos priemonės. Kai kurios iš jų gali pačios savaime apriboti kažkurių paslaugų teikimą įprastine tvarka. Tai verstų atidžiau atrinkti pacientus, kuriems tokias paslaugas reikia teikti dabar, kuriems – vertėtų atidėti vėlesniam laikui.

Kaip bus užtikrinamas saugumas?

Šiuo metu jau yra pateiktos Odontologų rūmų rekomendacijos. Jomis remiantis kiekviena klinika pasirengs savo infekcijos kontrolės protokolą. Mes savo klinikose tokį protokolą turėtume pasitvirtinti iki gegužės 10 dienos. Turėsime įsigyti tam reikiamas priemones, apmokyti darbuotojus, pasirengti naujas pareigybes, jei tokių reiktų, informuoti pacientus. Panašu, kad teks ir atlikti kažkokius pertvarkymus klinikos patalpose. Tikslas: ir teikti paslaugas, ir užtikrinti pacientų ir darbuotojų saugumą. Jokio arba. COVID-19 neatleis kompromisų.

Ką reikėtų žinoti pacientams, galbūt reikia pasirūpinti kokiomis nors apsaugos priemonėmis?

Kažkada dar studijų metais, įsiminiau mus mokiusio profesoriaus rekomendaciją: „Nesukite sau galvos, siųskite specialistui.“ Mes vadovausimės rekomendacijomis, kurias parengė geriausi Lietuvos specialistai. Taigi, perfrazavus profesoriaus rekomendaciją – leiskite mums pasirūpinti jumis,  laikykitės tos tvarkos, kurią išgirsite iš mūsų. Tai gali kelti nepasitenkinimą, bet tiek investavę į viruso suvaldymą, nesugadinkime visko. Šiame etape reikės tik kantrybės. Bet mes jau šio to išmokome – ir viešumoje būti su kauke, ir rankas dezinfekuoti. Pas mus panašu teks užsidėti antbačius, kai lauke nelyja, pasirašyti dokumentus užsidėjus vienkartines pirštines, prieš vizitą dar ir dar kartą pateikti atsakymus į tuos pačius, nusibodusius klausimus, matuotis temperatūrą ir panašiai.  Bet matote, tai nieko baisaus, tik pareikalaus kantrybės.

Dėl kokių problemų reikėtų kreiptis nedelsiant, kai jau bus tokia galimybė, o dėl kurių dar galima palaukti?

Mūsų nuomone, daug paprasčiau kreiptis į kliniką. Mūsų klinikos registratūros darbuotoja viso karantino metu atsiliepia į skambučius, perskambina. Ji moka atpažinti, kada skambinančio žmogaus prašymas reikalauja skubios pagalbos. Esant neaiškioms situacijoms, mūsų gydytojai telefonu ar elektroninėmis priemonėmis padeda žmogui nuspręsti, ar situacija turi būti sprendžiama neatidėliotinai. Mūsų patirtis rodo, kad  tokia sistema žmogui yra tinkamesnė.

Ar išaugs odontologinių paslaugų kainos?

Bent jau „Denticija“ neketina dėl COVID-19 keisti kainų. Taip, atsiras papildomos išlaidos, kurios atsispindės sąskaitoje. Tai infekcijos kontrolei užtikrinti skirti kaštai. Bet manau, kad dauguma klinikų nebandys tuo piktnaudžiauti. Skirtumai gali būti. Manau jie nebus dideli ir priklausys nuo klinikos dydžio, o kartais gal tiesiog nuo sandėrio sėkmės, pagal kurį bus įsigytos reikiamos priemonės. Tačiau kaip bus ilgainiui, sunku pasakyti. Jei praktikinė patirtis parodys, kad infekcijos valdymo protokolas apčiuopiamai sumažins paslaugų teikimo trukmę, tokiu atveju gali tekti koreguoti ir paslaugų kainas.

Kokias karantino pamokas jau išmokome?

COVID-19 daugumai mūsų atnešė nuostolių, apribojo mūsų gyvenimą, kažkam, deja, pakenkė daug smarkiau. Tačiau atrodo, kad jis šiek tiek padėjo atskirti, kas gyvenime yra iš tikro svarbu ir dėl ko neverta gadintis nervų. Mes labai tikimės, kad šią pamoką įsiminsime ilgam. Atjauta vienas kitam, neskubus išklausymas vienas kito, mažiau emocijų dėl mažareikšmių dalykų taps dažnesniu reiškiniu. Mes pasiilgome savo darbo, žmonių su kuriais kasdieną susitinkame. Manau jūs tai pajusite grįžę į odontologo kabinetus.