Menstruacijų ciklas / Shutterstock nuotr.

Kaip apskaičiuoti ovuliacijos laiką?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-05-29 16:30
Idealaus metodo nustatyti, kada vyks ovuliacija, nėra. Tačiau yra keletas būdų apskaičiuoti, kada didžiausia ovuliacijos tikimybė. Žinodamos ovuliacijos laiką, padidinsite tikimybę pastoti. Ovuliacija – tai procesas moters organizme, kai subrendęs kiaušinėlis palieka kiaušidę ir patenka į kiaušintakį, kur gali būti apvaisintas.

Kalendoriaus metodas

Jeigu jūsų ciklas reguliarus, kievieną mėnesį trunka tiek pat, galite išbandyti kalendoriaus metodą. Kad apskaičiuotumėte ovuliacijos laiką:

  • Atskaičiuokite 14 dienų nuo tikėtinos kito mėnesinių ciklo pradžios dienos.

  • Apskaičiuokite vaisingas dienas. Vaisingu laikotarpiu laikoma pirmoji ovuliacijos diena ir penkios paros iki jos. Pavydžiui, jeigu mėnesinių ciklas trunka 28 dienas, tai vaisingomis laikomos 9-14 ciklo dienos.

  • Svarbiausios – paskutinės trys vaisingo laikotarpio dienos. Didesnė tikimybė pastoti per paskutines tris vaisingo laikotarpio dienas negu iškart po ovuliacijos.

Kalendoriaus metodas yra lengviausias būdas vaisingam laikotarpiui apskaičiuoti, tačiau jis nėra labai tikslus, net jei jūsų menstruacijų ciklas reguliarus. Taip yra dėl to, kad ovuliacija retai įvyksta būtent 14 dieną prieš menstruacijas. Vienas tyrimas parodė, kad moterų, kurių ciklas trunka 28 dienas, ovuliacija vyko 7-19 dieną iki naujo ciklo pradžios. Taigi remiantis kalendoriaus metodu, galima praleisti vaisingas dienas. Kita vertus, šis metodas paprastas, nemokamas, jį verta išbandyti, jei neskubate susilaukti vaikų kuo greičiau. Internete taip pat galima rasti įvairių ovuliacijos skaičiuoklių.

Ovuliacijos nustatymo testai

Yra dviejų tipų ovuliacijos nustatymo testai:

  • Šlapimo testai. Liuteinizuojančio hormono (LH) kiekis šlapime rodo, kad netrukus bus ovuliacija.

  • Seilių testai. Dėl didėjančio estrogenų kiekio vaisingomis dienomis seilėse padidėja druskos kiekis.

Abiejų tipų ovuliacijos nustatymo testai parodo teigiamą rezultatą kelios paros prieš ovuliaciją.

Ovuliacijos požymių stebėjimas

Jei kreipsite dėmesį į tam tikrus požymius, atsižymėsite juos kalendoriuje ar programėlėje, galite įžvelgti dėsningumus, kurie padės įvertinti, kada kito ciklo metu turėtų vykti ovuliacija (jei jūsų ciklas reguliarus).

  • Bazinės kūno temperatūros (BKT) matavimas. BKT matavimams rekomenduojama naudoti specialų BKT matavimo termometrą, kuris yra jautresnis nei paprastas. BKT matuokite vos pabudusi po trijų nepertraukiamų valandų miego. Po ovuliacijos BKT pakyla 0,2-0,5 laipsnio pagal Celsijų ir tokia išlieka iki ciklo pabaigos. Temperatūros pokytis nurodo ne artėjančią ovuliaciją, o kad ovuliacija jau įvyko, taigi svarbu kartu stebėti ir kitus požymius.

  • Gimdos kaklelio gleivės (makšties išskyros). Kelios dienos prieš ovuliaciją, per ją ir iškart po jos galite pastebėti, kad išskyrų pagausėjo, pasikeitė jų struktūra – jos tampa skaidrios, tąsios, panašios į žalio kiaušinio baltymą. Tai rodo vaisingiausias dienas.

  • Gimdos kaklelio pokyčiai. Artėjant ovuliacijai, gimdos kaklelis tampa minkštesnis, pakyla aukščiau, prasiveria, tampa drėgnesnis. Po ovuliacijos gimdos kaklelis pasidaro kietas, nusileidžia žemiau, užsidaro. Šiuos pokyčius galite pajausti gimdos kaklelį patikrinusios pirštu.

Platformoje manodaktaras.lt, paspaudę čia, rasite jums tinkamą akušerį-ginekologą savo mieste ir lengvai galėsite užsiregistruoti konsultacijai.