Kaip atpažinti, kad vaikas apsinuodijo?

Dažniausiai apsinuodija 2–4 ir 13–17 metų vaikai. / Shutterstock nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-12-30 08:00
Šventiniu laikotarpiu namuose daugiau šurmulio, rūpesčių, o ir trumpam be dėmesio likę vaikai gali paragauti jiems netinkamų produktų ar net cheminių medžiagų. Staiga prisidėję negalavimai: pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, svirduliavimas, galvos svaigimas, prakaitavimas, pasikeitęs elgesys ir būdas, mieguistumas, alpimas dėl neaiškių priežasčių – tai simptomai, kurie yra būdingi apsinuodijus. Kaip atpažinti, kad vaikas apsinuodijo?

Jeigu pastebėjote neaiškių medžiagų pėdsakus aplink burną, ant rankų, drabužių, jei Iš burnos sklinda alkoholio, valiklio, ploviklio, tirpiklio ar eterinių aliejų kvapas, jeigu vaikas kažką kramto, nors valgyti jam neduota, kreipkitės pagalbos į medikus. Apsinuodijimo galimybę liudija ir išbarstytos ar dingusios cigaretės, dingusios tabletės, kapsulės, išpilta geriamoji suspensija ir pan. Taip pat jeigu pastebėjote atidarytas ar išimtas iš spintelės valymo, plovimo, skalbimo priemonių ar vaistų pakuotes, kurios anksčiau buvo uždarytos.

Prieš skambindami ieškoti pagalbos mintyse pasiruoškite atsakyti į šiuos klausimus: koks vaiko amžius ir svoris? Kuo, jūsų įtarimu, jis apsinuodijo (vaistais, buitine chemija, maisto produktais, alkoholiu, grybais ir t.t. Kokiu kiekiu apsinuodijo? Kada tai nutiko? Kokių negalavimų atsirado? Ko buvo imtasi? Ar duota vandens, aktyvintos anglies ir pan.?

Lietuvoje veikia Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuras.  Šis centras konsultuoja asmenis ir specialistus: apie nuodingųjų medžiagų toksinį poveikį, pirmąją pagalbą, priešnuodžius, gydymą, konsultuoja nežinomų apsinuodijimų atvejais, padeda specialistams nustatyti apsinuodijimą sukėlusią medžiagą.

Apsinuodijus galima skambinti tel. 8 (5) 236 20 52

Apsinuodijimų informacijos biuro gydytojai toksikologai konsultuoja visą parą.

Kasmet Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Apsinuodijimų informacijos biuras suteikia daugiau nei 2600 konsultacijų telefonu, kurių didžiąją dalį sudaro konsultacijos dėl apsinuodijimo. Pasak Apsinuodijimų informacijos biuro vedėjos gydytojos toksikologės L. Gruzdytės, bendrieji pirmosios pagalbos principai apsinuodijus – labai paprasti. Jei nuodų suvalgyta, o žmogus – sąmoningas, galima sugirdyti suaugusiajam stiklinę vandens, tuo tarpu vaikui vandens kiekis apskaičiuojamas pagal kūno masę ir duodama maždaug 5 ml kilogramui kūno masės (pvz.: jei vaikas sveria 10 kg, jam reikėtų duoti išgerti apie 50 ml vandens).

Jei nuodų pateko į akis, pažeistą akį būtina nedelsiant 15-20 minučių plauti po tekančiu vandeniu, pakeliant akių vokus. Prisikvėpavus nuodingų medžiagų – pirmoji pagalba grynas oras. Tokia būtų pirma neatidėliotina / neprofesionali pagalba iki konsultacijos su specialistu arba, kol nukentėjusį žmogų apžiūrės gydytojas.

Dažniausiai apsinuodija 2–4 ir 13–17 metų vaikai. Dauguma vaikų sunkius sveikatos sutrikimus patiria apsinuodiję medikamentais ir alkoholiu. Kiti – priemonėmis kenkėjams buityje naikinti, statybinėmis, techninėmis medžiagomis, buitinės chemijos produktais, naftos produktais.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dažniausiai vaikai apsinuodija: buitinėmis skalbimo bei valymo priemonėmis, žibalu, parafinu, kosmetikos priemonėmis, vaistais, dažais ir kitomis namų remontui naudojamomis medžiagomis, buityje naudojamai produktais kenkėjams naikinti. Šios priemonės dažniausiai laikomos ant lentynų, po kriauklėmis, ant stalo ar tiesiog ant grindų. Vaikai antraisiais savo gyvenimo metais jau moka atsukti kamštelius, užlipti ant kėdės ir pasiekti norimą daiktą. Jei vaikas ištroškęs, jis bandys rasti ir atsigerti bet ko, panašaus į skystį.

Ką daryti jei įtariate apsinuodijimą?

– Jeigu chemikalų pateko vaikui į akis, nedelsiant plaukite tekančiu vandeniu 10–15 min., ypač atidžiai po vokais, juos atsargiai pakėlus

– Jei vaikui medžiagos pateko ant odos, nurenkite drabužius ir plaukite odą tekančiu vandeniu 10–15 min.

– Jei vaikas įkvėpė dūmų ar garų, jį nedelsiant išveskite į gryną orą

– Jeigu vaikas prarijo netinkamų medikamentų ar išgėrė didesnį jų kiekį, nedelsiant kreipkitės į gydymo įstaigą

– Jei vaikas prarijo svetimkūnį, duokite jam išgerti vandens ir kreipkitės į gydytojus. Neskubėkite sukelti vėmimo, nes tai gali komplikuoti situaciją.

– jei vaikas prarado sąmonę, skambinkite 112

Nustatyti apsinuodijimą kartais sunkoka, todėl ypač svarbi tėvų suteikta informacija. Vykstant į ligoninę būtina  paimti šalia nukentėjusio rastas cheminių produktų ar vaistų pakuotes, buteliukus ar indus su neaiškios kilmės turiniu.

Apsinuodijimo atveju labai svarbus operatyvumas: per pirmą valandą padaroma 70 proc., o per dvi valandas – 90 proc. darbo, lemiančio gydymo sėkmę. Vėliau jau gydomos tik komplikacijos. Kiekvienas atvejis yra individualus, jokių veikimo schemų nėra.

Pagal www.vvkt.lt inf. parengė Auksė Kontrimienė