Kaip dažnai moterims reikia lankytis pas ginekologą?

Vizitas pas ginekologą / „Fotolia“ nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-01-08 08:00
Gydytojas ginekologas yra tas specialistas, su kuriuo moterims patariama draugauti visą gyvenimą. Nors moterys viena kitai rekomenduoja grožio specialistus, bet turėti „savo“ ginekologą yra gerokai svarbiau. Ir apsilankyti pas jį ne tik tada, kai ką nors jau skauda, bet ir profilaktiškai. Apie profilaktikos svarbą skirtingais moters amžiaus tarpsniais kalbamės su gydytoja ginekologe Aura Bartaškiene.

Kokio amžiaus mergaitėms jau rekomenduojama susipažinti su ginekologu, nors sveikatos problemų kaip ir dar nėra?

Jei mergaitė neturi problemų, susipažinti su ginekologu vertėtų sulaukus pilnametystės. Iki 9 metų tęsiasi vaikystės laikotarpis. Jei pastebėjote, kad mergaitė bręsta per anksti – vystosi krūtys, atsiranda plaukuotumas, kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris gali nukreipti pas vaikų ginekologą. Taip pat derėtų pasikonsultuoti, jeigu mergaitei  neatsirado mėnesinės iki 15 metų, jei per 2-3 metus nuo mėnesinių pradžios, nesusireguliavo mėnesinių ciklas. Dažniausiai, praėjus 2 metams nuo pirmųjų lytinio brendimo požymių (krūtų augimas, gaktos plaukų augimas) prasideda ir mėnesinės.

11 metų mergaitėms skirta valstybinė programa – skiepai nuo ŽPV (nuo gimdos kaklelio vėžio) – kreiptis į šeimos gydytoją. Ginekologo konsultacijos nereikia.

Kiek dažnai turėtų apsilankyti paauglės? Kokias problemas dažniausiai sprendžiate su jomis?

Kadangi bunda hormonai, vyksta jų reguliacija, mergaitėms sustiprėja prakaitavimas, pakinta makšties išskyros, jų pagausėja, pradeda reaguoti į hormoninius svyravimus organizme. Mama turėtų papasakoti mergaitei apie pokyčius ar padėti matomoje vietoje knygų, kuriose ji galėtų rasti tinkamą informaciją. Šiais laikais populiaru ieškoti atsakymų internete, visgi mama turėtų patarti, pasiūlyti nuorodas, kuriose būtų suprantamai pateikta teisinga informacija. Jei kilo sveikatos klausimų, reikėtų kreiptis į vaikų ginekologą.

Naudinga pasiruošti pirmajam vizitui pas ginekologą. Reikėtų atsiminti, kelerių metų prasidėjo pirmosios menstruacijos, paskutinių mėnesinių pirmosios dienos datą. Jei mergina jau gyvena lytinį gyvenimą, reiktų prisiminti nuo kelerių metų jį pradėjo. Gydytojui naudinga žinoti apie pacientės ir kitas, neginekologines ligas, alergijas.

Ankstyvi lytiniai santykiai nėra tabu, kokias apsisaugojimo priemones rekomenduojate jaunoms merginoms?

Paprastai rekomenduoju prezervatyvus, kadangi jie tuo pačiu saugo nuo lytiškai plintančių ligų. Jei merginos partneris pastovus, santykiai reguliarūs, tada galima pagalvoti apie hormoninę kontracepciją ar ilgalaikę – spirales. Šiuo metu yra įvairiausių kontraceptinių priemonių, kurios skirstomos į barjerines, nehormonines ir hormonines, ilgalaikio poveikio hormonines priemones. Negimdžiusioms moterims dažniausiai siūlau minihormonines spirales, taipogi jau atsirado ir mini spiralių su variu. Sergant kai kuriomis ligomis, kombinuota hormoninė kontracepcija neleidžiama, būtina gydytojo konsultacija. Jos metu užpildomas kontrolinis klausimynas, kuris padeda nustatyti, ar nėra kontraindikacijų  pasirinktai kontracepcijai.

Negimdžiusios moters profilaktiniai apsilankymai. Kiek dažnai reiktų lankytis pas gydytoją?

Sveikoms moterims reikėtų bent kartą per metus pasitikrinti pas ginekologą profilaktiškai.

Krūtų implantai darosi vis populiaresni, ką turėtų žinoti tokią operaciją planuojanti moteris?

Moterys, kurios planuoja įsidėti implantus, turėtų pasitikrinti krūtis ultragarsu iki operacijos. Po operacijos turėtų kas 1 metus atlikti krūtų ultragarsinį tyrimą, o po 3 metų kas 1-2 metus ir krūtų magnetinio rezonanso tyrimą. Valstybė šitų tyrimų neapmoka, jei implantai įdėti moters pageidavimu. Jei implantai reikalingi krūties rekonstrukcijai po onkologinės operacijos, gydytojas gali duoti siuntimą tyrimams, kad apmokėtų ligonių kasos.

Ką svarbu žinoti moteriai apie profilaktiką iki menopauzės?

Nuo 25 metų iki 60 metų moterims taikoma gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. Valstybė apmoka citologinį tyrimą kartą per 3 metus. Gimdos kaklelio citologinis tyrimas atliekamas dėl vėžinių ir ikivėžinių gimdos kaklelio ląstelių paieškos. Tai pasyvioji apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio. Jei randami pakitimai, atliekama gimdos kaklelio kolposkopija ir biopsija. Kolposkopija – tai tokia procedūra, kai specialiu optiniu prietaisu apžiūrimas gimdos kaklelis. Vaizdas padidintas 10-21 kartą, todėl gydytojas gali įvertinti ląstelių išvaizdą, pastebimi pakitimus, nusprendžia, iš kurios vietos bus imama biopsija. Paimamas nedidelis audinio gabalėlis, ištiriama jo sandara, ar nėra vėžio ląstelių.

Ką apie prevencines programas turėtų žinoti vyresnio amžiaus moterys?

Nuo 50 metų iki 70 metų moterys įtraukiamos į krūtų patikros programą, kuri atliekama kas 2 metus. Tai labai svarbi programa, kadangi kinta moters hormoninis fonas, tuo pačiu vyksta pakitimai krūtyse, todėl tikrinama, ar neatsirado vėžinių pakitimų.

Moterims menopauzė ateina skirtingu metu, dažniausiai 45-55 metų. Tikroji menopauzė prasideda tada, kai mėnesinių nebėra 12 mėnesių. Dėl sumažėjusio estrogenų kiekio, moterį gali varginti karščio pylimai, prakaitavimas, blogėti miegas, darbingumas. Padidėja rizika sirgti širdies kraujagyslių srities ligomis. Didėja osteoporozės (kaulų retėjimo) rizika. Gali atsirasti makšties sausumas, šlapimo nelaikymo problemos. Daugelį simptomų galima palengvinti fitoestrogenais, menopauzine hormonų terapija, kuri gali būti bendra arba vietinė, įkišama į makštį.

Verta prisiminti Kėgelio pratimus makšties dugno stiprinimui, esant reikalui gydytojas nukreips į ligoninę plastinei makšties operacijai.

Dažnai vyresnio amžiaus moterys nebenori lankytis pas ginekologą, sakydama: „Ko man ten eiti – jau sena, seniai nebeturiu mėnesinių.“ Visgi, patarčiau ateiti ginekologinei patikrai bent vieną kartą per metus ir aptarti visas varginančias problemas.

Pas gydytoją patogu registruotis internetiniame puslapyje www.manodaktaras.lt

Gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė
Gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė