Kaip gydyti kosulį

Vaikas kosėja / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-01-31 08:00
Žiema įsibėgėjo, peršalimo ir virusų sukeltos ligos atakuoja ir suaugusiuosius, ir vaikus. Ir labai dažnai jas lydi kosulys, kurį gydome arbatomis su medumi, mirkydami kojas karštame vandenyje ar kvėpuodami karštus garus. O užsukę į vaistinę nusipirkti sirupo nuo kosulio, visada išgirstame klausimą: kosulys sausas ar drėgnas?

Šeimos gydytoja Jūratė Pauparienė sako, kad virusų sukeltas kosulys dažniausiai būna sausas.  „Pirmąsias tris keturias dienas kosulys dažniausiai būna sausas, neretai lydimas gerklės paraudimo, vėliau tampa drėgnu kosuliu“, – sako gydytoja J.Pauparienė. Nuo kosulio pobūdžio priklauso ir jo gydymas.

Jos teigimu, jeigu tris dienas trunka sausas kosulys, tuo laikotarpiu galima vartoti mikstūras ar kitus vaistus, kurie kosulį slopina. „Vėliau, jei po trijų dienų kosulys nepraeina, reikia pradėti vartoti atsikosėjimą gerinančias mikstūras“, – teigia gydytoja. Labai ilgai besitęsiantį kosulį vėl reikia gydyti slopinančiais vaistais. Visgi tėvai neturėtų spręsti patys, vaistus turi paskirti vaiko gydytojas.

Kada kosulys jau tampa pavojingas vaikui? Gydytoja J.Pauparienė sako, kad pirmąsias dvi dienas dėl kosulio dar neverta  labai išsigąsti, nebent jis yra „priepuolinis ir lojančio pobūdžio“. Jeigu jis tęsiasi ilgiau nei trys dienos, reikia kreiptis į gydytoją. „Jeigu vaikas kosėja tik iš ryto, dieną, bet normaliai valgo, gerai jaučiasi, žaidžia, normaliai miega, o naktį nekosėja, tai greičiausiai ši kosulys praeis, – sako gydytoja J.Pauparienė, – jeigu vaikas kosėja naktį, tada reikia susirūpinti ir būtinai konsultuotis su gydytoju, nes tai gali sąlygoti kitas rimtas ligas: laringitą, bronchitą ar net pneumoniją“.   

Pasak gydytojos, pavojingiausias, kai vaiko kosulys primena šuns lojimą. Jį sukelia pavojingi virusai. „Į tokį tikrai reikia atkreipti dėmesį, nes jis gali provokuoti kosėjimo priepuolius naktį“, – tvirtina J.Pauparienė. Tokį kosulį reikia gydyti mikstūromis, drėkinti patalpą, kurioje vaikas miega. Jeigu kosulio priepuolis prasideda naktį, galima prileisti vonią karšto vandens ir nunešti ten vaiką, kad kvėpuodamas garais, jis galėtų lengviau atsikosėti.

Kaip gydyti kosulį? Be įvairiausių vaistinėse parduodamų mikstūrų, gydytoja pataria duoti vaikams arbatų. „Arbatos yra labai puikus dalykas. Labai tinka čiobrelių arbata, ji padeda atsikosėti. Kai vaikas kosėja, jam reikia duoti kuo daugiau gerti: vandens, sulčių, arbatos“, – pataria gydytoja J.Pauparienė.

Gydytoja taip pat pataria uždėti garstyčių lapelius, mirkyti kojas karštame vandenyje su druska, po to patepti padus su tepalu ir apmauti šiltas kojines. Galima statyti ir taures, tik gydytoja suabejojo, ar šiuolaikinės mamos mokės jas pastatyti.

Gydytoja J. Pauparienė abejoja inhaliacijų su soda ir druska namų sąlygomis nauda, nebent įsigytumėte specialų inhaliatorių. „Inhaliacija „iš puodo“ nėra labai vertinga, nes garai nepakliūna giliai  į kvėpavimo takus, ta soda net balso stygų nepasiekia, bet jeigu įsigysite specialų inhaliatorių, tai galėsite atlikti kur kas veiksmingesnes inhaliacijas“, – sako šeimos gydytoja.

Visgi gydytoja pataria neskubėti gerti vaistus, pirmiausia išbandyti visus „naminius“ kosulio gydymo būdus.