Kaip gydyti sausų akių sindromą?

Sausų akių sindromas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Projekto partnerio turinys
Publikuota: 2021-02-01 10:29
Daugelis mūsų puikiai žino tą jausmą, kai ilgiau pasėdėjus prie kompiuterio ar užsibuvus sausoje vėjuotoje aplinkoje, akyse tarsi kalnas smėlio, o neįmanoma išspausti nė vienos ašaros. Arba atvirkščiai – ašaros bėga, bet akys vis tiek lieka sausos. Akių gydytojai dažniausiai tokiu atveju diagnozuoja sausų akių sindromą. Šį sindromą sukelia nepakankamas akies ragenos drėkinimas ašarų plėvele. Ašaros drėkina akis, maitina rageną, saugo ją nuo infekcijos ir išlygina ragenos paviršių. Per parą žmogaus organizme pasigamina apie 1–1,5 ml ašarų.

Kodėl pradeda sausėti akys?

Priežastys būna įvairios. Nuo 40 metų ašarų sekrecija mažėja, todėl vyresni žmonės dažnai jaučia akių sausumą, ypač moterys menopauzės laikotarpiu. Taip pat gali turėti įtakos aplinkos sąlygos:  dėl centrinio šildymo patalpose esantis sausas oras, akis sausina oro kondicionierių ar ventiliatorių naudojimas, taip pat karštas oras, šaltis, vėjas, dulkės, dūmai ardo ašarų plėvelę.  

Dėl padidėjusios akių įtampos kaltas ir alinantis darbas prie kompiuterio, televizoriaus žiūrėjimas, netgi vairavimas. Tuo metu akys rečiau mirksi, todėl laiku neatsinaujina ašarų plėvelė ir akys išsausėja. Pacientai nustemba sužinoję, kad dažnas akių ašarojimas taip pat yra sausų akių pasekmė. Taip yra todėl, kad pasikeitus ašarų sudėčiai, akys išskiria daugiau ašarų, bet jos nebeužsilaiko akies paviršiuje ir nuolatos teka.

Medikai pastebi, kad nemaloniais pojūčiais skundžiasi vis jaunesni pacientai. Karantino metu, kai vaikams tenka mokytis nuotoliniu būdu, skaudančiomis ir pavargusiomis akimis skundžiasi net pradinių klasių mokiniai.

Kokie požymiai įspėja apie sausų akių sindromą?

 • Greitas akių nuovargis;
 • Paraudimas ir dirginimas;
 • Svetimkūnio ar smėlio akyje pojūtis;
 • Niežėjimas, peršėjimas ar net skausmas;
 • Ašarojimas;
 • Pablogėjęs matymas.

Ar negydomas sausų akių sindromas gali sukelti rimtas ligas?

Medikai pastebi, kad negydant sausų akių sindromo gali kilti akių infekcijos, nuolat kartotis miežis, o ilgainiui atsirasti ragenos pažeidimai, išsivystyti trumparegystė. Jeigu akys pradeda pūliuoti, atsiranda geltonos išskyros, tuomet reikia būtinai tą pačią dieną kreiptis į gydytoją.

Jeigu matote žaibavimus akyse, jeigu jos pasidarė labai jautrios, raudonos – tokiu atveju taip pat verta suklusti ir net kreiptis į gydytoją, kuris įvertins, ar tai tik nuovargis, ar Jus užklupo kokia nors akių liga.

Sausų akių sindromas gali būti daugybės dažnai vartojamų vaistų – analgetikų, raminamųjų, hormoninių kontraceptinių preparatų, priešalerginių, kraujospūdį mažinančių – šalutinis poveikis.

Šį sindromą gali išprovokuoti ir reumatologinės, endokrinologinės, onkologinių, hematologinės, alerginės, autoimuninės ir netgi psichikos ligos. Kartais akių sausėjimą paskatina kitos akių ligos, uždegimai ar kontaktinių lęšių nešiojimas.

Kaip gydomas sausų akių sindromas?

Pajutus pirmuosius akių sausėjimo požymius rekomenduojama susirūpinti nedelsiant ir nelaukti, kol akys pradės raudonuoti kiekvieną dieną. Vitaminai A ir E, omega-3 ir omega-6 riebiosios rūgštys turi priešuždegiminį, akies gleivinės mikro pažeidimus gydantį poveikį, stabdo lėtinių akių ligų progresavimą. Tačiau vien vitaminų tikrai neužteks. Esant sausų akių sindromui tenka vartoti dirbtines ašaras.

Jei sausų akių sindromo simptomai pradeda varginti ir blogina gyvenimo kokybę, reikia pradėti drėkinti akis – lašinti dirbtines ašaras, kurių cheminė sudėtis panaši į žmogaus ašarų.

Dirbtinės ašaros praplauna, sudrėkina, sutepa akis, pakeičia trūkstamus natūralių ašarų elementus. Akys saugomos nuo išdžiūvimo, išorės veiksnių, pranyksta sudirginimas, sausumas ir peršėjimas. Vaistininkai pataria vartoti dirbtines ašaras, savo sudėtyje turinčias hialurono rūgšties. Jeigu nešiojate kontaktinius lęšius, būtina apie tai įspėti vaistininką, nes ne visas dirbtines ašaras galima lašinti tiesiai ant lęšių.

„Artelac Splash“  akių lašų sudėtyje yra natūralaus polimero – hialurono rūgšties (natrio hialuronato), kurios būna sveikos žmogaus akies struktūroje ir natūralioje ašarų plėvelėje. Juos galima vartoti 6 mėnesius po atidarymo, sudėtyje nėra konservantų. Tinka minkštiesiems ir kietiesiems kontaktiniams lęšiams drėkinti pirmą kartą ir pakartotinai (jų neišsiimant), pastebimai padidina kontaktinių lęšių patogumą juos nešiojant visą dieną. Šiuos akių lašus lengva vartoti, gerai toleruojama ir saugu.

Sunkesniais atvejais galima vartoti dirbtinių ašarų želė ar tepalą, vadinamąsias kietas ašaras. Jas patogu naudoti naktį.

Patarimai, kurie padės išvengti akių sausėjimo: 

 • Dirbant prie kompiuterio daryti reguliarias pertraukėles. Jų metu pasižiūrėti į tolį, ramiai išgerti arbatos žiūrint pro langą, taip akys pailsės nuo įtempto žiūrėjimo.
 • Pertraukų metu būtina pamirksėti, nes kuomet ilgai ir įdėmiai žiūrime į ekraną, akys įsitempia ir mirksėti pamirštame, o būtent mirksėjimo metu išsiskiria ašaros, drėkinančios akis.
 • Ekrano ryškumas neturėtų būti didelis, taip pat reikėtų sureguliuoti tinkamą aplinkos apšvietimą už ekrano, nes ryški šviesa išvargina akis.
 • Reguliariai vėdinti patalpas. Kai tik įmanoma, pasivaikščioti gryname ore.
 • Pagal galimybes, pavyzdžiui, savaitgalį praleisti dieną be kompiuterio ar kito išmaniojo įrenginio.
 • Vengti liesti akis. Moterims vakare nusivalyti makiažą, nes tai kenkia ne tik odai, bet ir akims.
 • Pajutus, kad akys sausėja, naudoti drėkinančius lašelius. „Artelac splash“ akių lašai – greitas ir natūralus drėkinimas esant aplinkos faktorių sukeltam akių sausumui.
 • Nepamirškite gerti vandens, nes vandens trūkumas gali turėti įtakos akių sausėjimui.
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.