Kaip gydyti šlapimo takų infekciją be antibiotikų?

Šlapimo takų infekcija, skausmas / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-07-28 16:28
Šlapimo takų infekcijos – vienos dažniausių infekcijų. Jos ypač būdingos moterims. Šlapimo takų infekcijas dažniausiai sukelia bakterijos, iš išangės patekusios į šlapimo takus. Šlapimo takų infekcijos pasireiškia padažnėjusiu noru šlapintis, deginimo jausmu šlapinantis, taip pat infekciją galima atpažinti iš aitraus šlapimo kvapo, drumsto, su kraujo priemaišomis šlapimo, gali pakilti kūno temperatūra. Kadangi šlapimo takų infekcijas dažniausiai sukelia bakterijos, jos efektyviai gydomos antibiotikais. Tačiau lengvos infekcijos praeina savaime. Tokiais atvejais galima išbandyti gydymą be antibiotikų.

7 būdai gydyti šlapimo takų infekciją be antibiotikų:

  1. Gerkite daug vandens. Gerti pakankamai vandens – vienas lengviausių būdų gydyti ir išvengti šlapimo takų infekcijos. Pakankama hidratacija praskiedžia šlapimą ir pagreitina jo kelionę per šlapimo šalinimo sistemą.

  2. Šlapinkitės, kai tik pajuntate norą. Dažnas šlapinimas gali padėti greičiau pašalinti bakterijas. Dažnai šlapinantis, šlapimas mažiau užsistovi šlapimo pūslėje, mažesnė rizika kilti infekcijai.

  3. Gerkite spanguolių sultis. Spanguolių sultys yra vienas labiausiai žinomų natūralių būdų gydyti šlapimo takų infekcijas. Tiesa, tyrimai dėl spanguolių sulčių efektyvumo gydant šias infekcijas, prieštaringi. Pasak vieno tyrimo, spanguolių sultyse yra junginių, kurie gali užkirsti kelią E.coli bakterijoms užkrėsti šlapimo takus. Spanguolių sultyse yra antioksidantų, taip pat ir polifenolių, kurie turi antibakterinių ir priešuždegiminių savybių.

  4. Vartokite probiotikus. Probiotikai (gerosios bakterijos) gali padėti apsaugoti šlapimo takus nuo blogųjų bakterijų. Gydant ir išvengiant šlapimo takų infekcijų ypač svarbi probiotikų grupė, vadinama laktobacilomis (pieno rūgšties bakterijos). Probiotikų yra raugintuose ir pieno produktuose (jogurtas, kefyras, kai kurie sūriai). Taip pat galima vartoti probiotikų papildus.

  5. Vartokite pakankamai vitamino C. Vitaminas C yra antioksidantas, kuris pagerina imuninės sistemos funkciją. Vitaminas C taip pat reaguoja su nitratais šlapime, sumažindamas šlapimo pH ir sukurdamas ne tokias palankias sąlygas bakterijoms išgyventi. Kaip ir spanguolių sultis, žmonės naudojo vitaminą C įvairiomis formomis gydyti šlapimo takų infekcijoms. Tačiau tyrimų, patvirtinančių, kad vitamino C vartojimas gali padėti išvengiant ar gydant šlapimo takų infekcijas, trūksta. 2016 metais atlikto tyrimo duomenimis, 38 moterys, kurioms kartojasi šlapimo takų infekcijos, vartojo vitaminą C, probiotikus, spanguoles triskart per dieną 20 dienų, tada darė pertrauką 10 dienų. Tokį kursą kartojo 3 mėnesius. Tyrėjai padarė išvadą, kad tai galėtų būti saugus ir efektyvus būdas šlapimo takų infekcijoms gydyti.

  6. Valykitės iš priekio į galą. Daugelis šlapimo takų infekcijų prasideda, kai bakterijos iš tiesiosios žarnos ar išmatų patenka į šlaplę – lataką, per kurį išteka šlapimas. Kai bakterija patenka į šlaplę, gali nukeliauti į kitus šlapimo takų organus, kur gali sukelti infekcijas. Nusišlapinus nusivalykite taip, kad bakterijos iš išangės nepatektų į genitalijas – iš priekio į galą.

  7. Laikykitės seksualinės higienos. Lytinio akto metu bakterijos ir kiti mikrobai gali patekti į šlapimo takus. Seksualinės higienos laikymasis gali sumažinti šią riziką:

  • nusišlapinkite prieš ir iškart po sekso

  • naudokite barjerinę kontracepciją, pavyzdžiui, prezervatyvus

  • apsiplaukite lytinius organus prieš ir po lytinio akto

Jei įtariate šlapimo takų infekciją, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Šlapimo takų infekciją nebūtinai reikės gydyti antibiotikais, tačiau konsultacija su gydytoju reikalinga tam, kad būtų paskirtas tinkamas gydymas ir kad išvengtumėte sunkesnės infekcijos, kurią bus sunkiau išgydyti.

Parengta pagal medicalnewstoday.com