Kaip išvengti vaikų ausų infekcijų: 11 patarimų tėvams

Vaiko ausų uždegimas, ausų infekcija / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-11-19 12:36
Peršalimo ligų sezonu prie vaiko slogos ir kosulio neretai prisideda ir ausies skausmas. Tačiau jei vaikas mažas ir dar nemoka kalbėti, jam sunku apibūdinti tai, ką jaučia. Su gydytoju otorinolaringologu Valdu Bernotu portale manodaktaras.lt kalbamės apie tai, iš ko suprasti, jog kūdikiui skauda ausį, ir kaip išvengti ausų infekcijų.

Jei vaikas mažas ir jis negali pasakyti „man skauda ausį“, gydytojas V.Bernotas pataria atkreipti dėmesį į šiuos simptomus:

 • Ausies (-syse) veržimas ar pilnumo jausmas
 • Skausmas ir verksmas
 • Sutrikęs miegas
 • Karščiavimas (ypač kūdikiams ir jaunesniems vaikams)
 • Silpnumas
 • Skysčio tekėjimas iš ausies
 • Galvos svaigimas arba pusiausvyros sutrikimas
 • Klausos sutrikimas
 • Neseniai persirgtas ar esantis viršutinių kvėpavimo takų uždegimas
Gydytojas otorinolaringologas Valdas Bernotas
Gydytojas otorinolaringologas Valdas Bernotas

Pasak gydytojo otorinolaringologo, geriausias būdas išvengti ausų infekcijų – sumažinti su jomis susijusius rizikos veiksnius.

 1. Skiepykite savo vaiką

  Tyrimai rodo, kad skiepyti vaikai turi mažiau ausų infekcijų. Pneumokokinė vakcina apsaugo nuo streptococcus pneumoniae – dažnos vidurinės ausies infekcijų priežasties. Gripo vakcina taip pat gali padėti išvengti ausų infekcijų.
 2. Plaukite rankas

  Vaikai ir suaugusieji, kurie plauna rankas muilu ir švariu tekančiu vandeniu, gali padėti užkirsti kelią mikrobų, galinčių sukelti peršalimą ir ausų infekcijas, plitimui. Rankų plovimas yra ypač svarbus, pasinaudojus tualetu, ruošiant maistą, prieš valgant ir po kosulio, čiaudulio ar nosies pūtimo.
 3. Žindykite kūdikį

  Motinos piene yra antikūnų, kurie gali padėti apsaugoti kūdikį nuo įvairių ligų, įskaitant ausų infekcijas. Amerikos pediatrijos akademija rekomenduoja žindyti kūdikį pirmuosius šešis mėnesius ir galima tęsti tiek, kiek to nori motina ir kūdikis.
 4. Vengite maitinti iš buteliuko, vaikui gulint

  Venkite maitinimo buteliuku, kai kūdikis guli. Pienas gali susikaupti vaiko nosiaryklėje ir patekti į Eustachijaus vamzdį, sukurdamas terpę bakterijoms augti.
 5. Nerūkykite

  Rūkymas susijęs su padidėjusiu vaikų ausų infekcijų dažniu. Dūmai gali sukelti Eustachijaus vamzdžių uždegimą ar pabloginti jo virpamojo epitelio funkciją. Nerūkykite patys ir neleisti artimiesiems rūkyti namuose, šalia jų ar automobilyje.
 6. Atpratinkite nuo čiulptuko

  Čiulptukai buvo susiję su padidėjusiu ausų infekcijų dažniu. „Siurbimas“ gali sutrikdyti tinkamą Eustachijaus vamzdžio funkciją. Amerikos pediatrijos akademija ir Amerikos šeimos gydytojų akademija rekomenduoja atpratinti vaikus kiek galima anksčiau nuo čiulptukų, kad būtų išvengta dažnesnių vidurinės ausies infekcijų.
 7. Neleiskite sergantiems vaikams leisti laiką kartu

  Kiek įmanoma apribokite vaiko kontaktą su kitais vaikais, kai serga jis ar jo žaidimo draugai.
 8. Po maudynių išėjus į lauką – uždegimas garantuotas

  Anot gydytojo, tai mitas. Šiuo atveju galima susirgti neuralgija. Infekcija į vidurinę ausį patenka trim keliais: iš nosiaryklės per ausies trimitą, iš išorės per pažeistą būgnelį ir hematogeniniu keliu (per kraują). Vėjas daro tik netiesioginę įtaką. Išėjus į lauką galima sušalti ir pradėti sloguoti, tuomet ir išsivysto ausies uždegimas.
 9. Gydyti slogą – o ne laukti, kol praeis

  Atminkite – vidurinės ausies uždegimas yra viršutinių kvėpavimo takų uždegimo pasekmė. Viršutinių kvėpavimo takų uždegimo sukėlėjai (virusai) pakenkia nosies gleivinės ir ausies trimito virpamojo epitelio funkcijai, todėl minėti mikrobai jau gali patekti į būgninę ertmę ir sukelti ūminį jos gleivinės uždegimą.
 10. Įsitikinkite, ar kūdikis nėra alergiškas

  Jei jūsų kūdikis dažnai sloguoja, turi egzemą ar kraujingai tuštinasi, problema gali būti alergija pienui. Vyresni nei dvejų metų vaikai labiau linkę turėti sezoninių alergijų, todėl stebėkite ir juos. Taigi, šiems vaikams ausų infekcijas gali sukelti alergija.
 11. Vaikas knarkia?

  Jei jūsų kūdikis kasnakt knarkia kaip suaugęs žmogus arba kvėpuoja per burną (niekada neužsidaro burna, išskyrus valgant), gali būti, kad jis turi padidėjusius adenoidus. Dideli adenoidai gali sukelti ausų infekcijas, užkimšdami Eustachijaus vamzdelius ir neleisdami jiems funkcionuoti.

Užsiregistruoti konsultacijai pas „Northway“ medicinos centro gydytoją otorinolaringologą Valdą Bernotą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia