Kaip palengvinti koronaviruso sukeltą kosulį?

Kosulys – itin dažnas koronaviruso sukeltos infekcijos simptomas. / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-01-27 13:01
Vienas iš pagrindinių Covid-19 ligos simptomų – kosulys – vargina ne vieną sergantįjį ir gali tęstis net kelias savaites. Ar jis skiriasi nuo peršalimo ligas lydinčio kosulio ir kaip sau padėti?

Kaip žinia, niekas šiais laikais nėra apsaugotas nuo užsikrėtimo koronavirusu, net ir pilnai pasiskiepiję, tačiau sveikatos specialistai primena – vakcinacija nuo Covid-19 gali palengvinti simptomus, apsaugoti nuo rimtų komplikacijų bei mirties pavojaus.

Kaip teigia klinikinės priežiūros gydytoja Naujajame Džersyje, med. m. dr. Donna Klitzman, kosulys gali būti daugelio ligų, tokių kaip peršalimas, gripas, pneumonija, astma, gastroezofaginis refliuksas, požymis.

Kaip dažnai kosulys pasireiškia, užsikrėtus koronavirusu?

Pasak Baltimorės Johnso Hopkinso medicinos skyriaus doc. med. m. dr. William Checkley, kosulys lydi 50–70 proc. pacientų, sergančių simptominiu Covid-19.

Kosulys prasideda praėjus 1–2 dienoms nuo ligos pradžios, tačiau paprastai jis užsitęsia, ypač tiems žmonėms, kurie nėra skiepyti nuo šios ligos. 2021 m. balandžio mėn. The Lancet Respiratory Medicine atliktas tyrimas parodė, kad daugumai Covid-19 sergančių žmonių kosulys trunka vidutiniškai 19 dienų, o maždaug 5 proc. pacientų – iki keturių savaičių. Kai kurie sergantieji koronavirusu gali kosėti mėnesius.

Kosulys ir omikron atmaina

Atsiradus kronaviruso omikron atmainai, dar daugiau žmonių pasireiškia kosulys. Tai paliudijo 2021 m. gruodžio mėn. žurnale Eurosurveillance paskelbtas tyrimas: Norvegijoje buvo stebima žmonių grupė (dauguma buvo skiepytų), kurie užsikrėtė omikron atmaina per įmonės kalėdinį vakarėlį. Tyrimo metu nustatyta, jog net 83 proc. iš jų pasireiškė kosulys.

Panašu, kad omikron atmaina sparčiai dauginasi bronchuose, iš kurių oras patenka į plaučius. 2021 m. gruodžio mėn. Honkongo universiteto LKS Medicinos fakulteto tyrimas pranešė, kad omikron kvėpavimo takuose dauginasi 70 kartų greičiau nei delta ir pirminis virusas.

Tačiau mokslininkai nustatė, kad omikron neužkrečia plaučių taip stipriai, kaip ankstesnės viruso atmainos, o tai rodo, kad juo užsikrėtus sąlyginai sergama lengviau.

Ar „kovidinis kosulys“ skiriasi nuo kitų kosulio rūšių?

Covid-19 kosulys nėra unikalus – jis  panašus į kosulį, kurį sukelia kitos virusinės ar bakterinės pneumonijos, sako dr. W.Checkley.

Jam antrina ir klinikinės priežiūros gydytoja, dr. D.Klitzman, kuri teigia, jog negalima diagnozuoti ligos vien pasiklausius paciento plaučių ir kaip jis kosti: „Turėjau pacientų, kurie kreipėsi dėl sunkaus kosulio, o kai ištyrėme nuodugniau, paaiškėjo, kad jie serga rinovirusu, kuris yra viena pagrindinių peršalimo priežasčių“.

Tačiau asmenims, kurie patenka į ligoninę dėl Covid-19 (šiais laikais tai dažniausiai reiškia neskiepytus pacientus),  skausmingas, sausas kosulys, lydimas mažesnio nei įprasta deguonies kiekio (hipoksijos), yra tikrų tikriausias šios infekcijos požymis.

„Pacientai, hospitalizuoti dėl koronaviruso, tiesiog negali giliai įkvėpti nesukosėdami“, – pastebi dr. D.Klitzman.

Kas sukelia kosulį?

Kad ir kaip būtų sunku susidoroti su kosuliu, šis apsauginis refleksas yra būtinas norint išsivaduoti nuo infekcijos. 

„Negalima per daug slopinti kosulio, nes jei yra gleivių, jos būtinai turi būti pašalintos. Pagrindinė priežastis, dėl kurios dažniausiai miršta vyresnio amžiaus žmonės, sergantys plaučių uždegimu, yra ta, kad jie tampa per silpni, kad kokybiškai pajėgtų kosėti ir tokiu būdu išvalytų plaučius“, – sako dr. D.Klitzman.

Visi mes turime jutimo nervus epitelyje, ploname audinio sluoksnyje, kuris sudaro išorinį kūno dalių apvalkalą, pradedant nuo ausies būgnelių, širdies ir skrandžio iki gerklų, trachėjos ir bronchų, aiškina dr. W.Checkley.

Paprastai, kai jutimo nervai aptinka virusą ar kitą įsibrovėlį organizme, jie aktyvuoja kosulio jutiklius smegenyse, kurie savo ruožtu suaktyvina aplink kvėpavimo takus esančius raumenis, kad pašalintų svetimkūnį.

„Tačiau taip pat gali būti, kad koronavirusas gali tiesiogiai ar netiesiogiai nusitaikyti į pačius jutimo nervus kaip infekcijos dalį“, – sako gydytojas W.Checkley, tuo pačiu patikslindamas, kad šią teoriją dar reikia nuodugniau ištirti.

Kaip neleisti kosuliui platinti koronaviruso?

Daugelis žino, kad kosint labai svarbu, kad veidą dengtų medicininė kaukė, kosint patariama dar papildomai prisidengti servetėle ar sulenkta alkūne, kad būtų sumažintas infekcijos plitimas. 

2022 m. sausio mėn. fizikos žurnale AIP Advances paskelbtoje ataskaitoje, kurioje buvo tiriama, kaip seilių lašeliai pasiskirsto kosint, taip pat rekomenduojama nuleisti galvą, kad sumažintumėte viruso platinimo riziką.

Kaip elgtis, jei pasveikote nuo koronaviruso (pvz., jei molekulinio PGR tyrimo  rezultatas neigiamas), bet kosulys vis dar tęsiasi? Kaip teigia sveikatos ekspertai, nors žmogui jau nereikia izoliuotis, bet vis dėlto, jei kosulys užsitęsė, būtų protinga toliau dėvėti veido kaukę ir laikytis socialinio atstumo.

Kaip palengvinti kosulį?

Klinikinės priežiūros gydytoja dr. D.Klitzman pataria palengvinti kosulį, pasikišant po galvą šiek tiek didesnę pagalvę nei įpastai.

Taip pat ne vienam gelbsti ir nereceptiniai kosulį slopinantys vaistai. Kai kuriems padeda vaistai nuo kosulio, savo sudėtyje turintys kodeino (kadangi jie migdo ir ramina, dažniausiai vartojami prieš miegą). Kosint būtina gerti kuo daugiau šiltų arbatų ir kitų skysčių.

Tačiau visai atvejais patariama pasikonsultuoti su gydytoju, kad jis individualiai paskirtų geriausias priemones, padedančias įveikti koronoviruso sukeltą kosulį ir kitus simptomus.

Parengta pagal: www.everydayhealth.com