Kaip palengvinti varginančius menstruacijų skausmus?

Moterų ligos, menstruacijos, mėnesinės / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-10-27 11:47
Statistika teigia, kad itin nemalonius simptomus tomis dienomis patiria bent pusė moteriškos lyties atstovių. Stiprūs galvos, raumenų ir pilvo srities skausmai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas bei kitos virškinimo problemos, silpnumas, bendras negalavimas, aktyvūs nuotaikų svyravimai kai kurias moteris paverčia tiesiog nedarbingomis. Kaip palengvinti varginančius menstruacijų skausmus, portale manodaktaras.lt komentuoja ginekologė Aura Bartaškienė.
Gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė
Gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė

Ar  merginas ir moteris varginantys skausmai per mėnesines yra normalus reiškinys?

Yra dvi pagrindinės priežastys, kodėl tie skausmai vargina merginas ir moteris. Pirmąją priežastį įprastai panaikina gimdymas, ne veltui močiutės guosdavo jaunas moteris: „Pagimdyk, vaikeliuk, ir praeis“. Tai yra mechaninė priežastis, nes negimdžiusios moters gimdos kaklelio kanalas yra siauras, o per menstruacijas gimda bando išstumti mėnesinių kraują, gleivinės atplaišas, dėl stipraus spaudimo susidaro skausmas. Moteriai pagimdžius prasiplečia kanalas, jis nebebūna toks siauras, tad po gimdymo dažniausiai mėnesinių skausmai nebėra tokie stiprūs.

Kita priežastis, kad gimdos gleivinėje prieš mėnesines padidėja medžiagų, vadinamų prostaglandinais, kiekis. Prostaglandinai sukelia gimdos raumens susitraukimus, panašius į mėšlungį. Kai susitraukia raumuo, į jį mažiau atiteka kraujo su maisto medžiagomis ir deguonimi. Panašiai, kaip ir gimdymo metu, šitie susitraukimai sukelia skausmą, diskomfortą. Čia jau nėra skirtumo, ar moteris yra gimdžiusi, ar ne. Tokius skausmus rekomenduojame malšinti vaistais.

Ar būtina apie skausmus informuoti savo ginekologą?

Tikrai patarčiau tą padaryti, nes gydytojas ginekologas ne tik išsiaiškins skausmų priežastį, bet ir pasiūlys pagalbą.

Kas yra dismenorėja? Apie kokias ginekologines ligas gali įspėti menstruacijų skausmai?

Skausmingos mėnesinės dažnesnės jaunesniame amžiuje, ypač pirmus 5 metus nuo mėnesinių pradžios. Tai vadinama pirmine dismenorėja. Mėnesinės gali tapti skausmingomis arba skausmas gali stiprėti su amžiumi. Neretai tą skausmingumo didėjimą gali sukelti tam tikros sveikatos problemos. Tai vadinama antrine dismenorėja.

Gydytojai ir gali nustatyti ligas, apie kurias įspėja skausmingos mėnesinės. Tai gali būti įvairių sričių endometriozė, adenomiozė (gimdos endometriozė), miomos, cistos kiaušidėse, sąaugos pilvo ertmėje, gimdos gleivinės polipai, dubens uždegiminė liga, gimdos kaklelio stenozė, varinė spiralė gimdoje, kraujo užsilaikymas gimdoje, išsiplėtusios dubens venos, uždegiminės žarnyno ligos, dirgliosios žarnos sindromas, psichogeninės ligos ir kt.

Ar verta susirūpinti, jeigu per mėnesines dar pasireiškia ir kitokie sveikatos sutrikimai: stiprūs galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas bei kitos virškinimo problemos, silpnumas, bendras negalavimas, aktyvūs nuotaikų svyravimai?

Daugelis paminėtų simptomų gali būti skausmo palydovai, tai ir pykinimas, vėmimas ar viduriavimas. Nuotaikų kaita gali būti susijusi su hormonų svyravimu ir trūkumu ciklo pabaigoje. Tad tokioms pacientėms rekomenduojama pavartoti kontraceptines tabletes, nes jų sudėtyje yra progestino, kuris slopindamas ovuliaciją, gali išlyginti nuotaikų svyravimus, priklausomus nuo hormonų kiekio.

Jeigu ir tai nepadeda, rekomenduojama kreiptis į psichiatrą, kuris gali paskirti preparatus, padedančius subalansuoti moters emocinę būseną. Aišku, tokios pagalbos prireikia jau kraštutiniais atvejais, bet jeigu moterį vargina depresyvi nuotaika ar net suicidinės mintys ir visa tai kartojasi kiekvieną mėnesį, būtina ieškoti pagalbos.

Kaip būtų galima sumažinti mėnesinių skausmus, jeigu jie nėra ligos požymis?

Skausmą padeda malšinti šiluma, tad tomis dienomis visai pravartu susisupti į šiltą pledą, apsimauti vilnones kojines ir pagulėti, tik jokiu būdu negalima naudoti šildytuvų, karšto vandens pūslės.

Bendri patarimai, kaip sumažinti patiriamą diskomfortą. Kiekviena moteris turėtų atrasti sau tinkamiausius pagalbos būdus.

  • Būtina sveikai maitintis ir vartoti pakankamai skysčių. Bent jau tomis dienomis patariama vartoti kuo mažiau druskos ir cukraus, rinktis sveikesnius patiekalus ir užkandžius. Rekomenduojama gerti kuo daugiau natūralaus negazuoto mineralinio vandens.
  • Kai kurios moterys mėgsta įvairias vaistažolių arbatas. Galima išmėginti melisų, pipirmėčių ar ramunėlių vaistines augalines žaliavas. Vaistažolių arbatos ne tik sušildys, bet ir padės malšinti nemalonius simptomus.
  • Patariama vengti alkoholio, cigarečių, kavos ir daug kofeino turinčių gėrimų (pvz., energetinių). Nerekomenduojami ir gazuoti gėrimai. Žalingi įpročiai ir kofeinas tik pablogina savijautą, o gazuoti gėrimai gali prisidėti prie papildomų virškinimo problemų.
  • Rekomenduojama lengva fizinė veikla. Ji turėtų pagerinti bendrą savijautą. Galima pasivaikščioti, atlikti jogos pratimų, rinktis nesudėtingus pratimus sporto klube.
  • Kiekvienai moteriai verta paieškoti būdų, kaip nukreipti dėmesį nuo nemalonių pojūčių. Vienoms patinka pasivaikščioti miške, kitoms – klausytis muzikos ar medituoti, trečioms – skaityti ar rašyti. Galima išmėginti ir aromaterapiją.
  • Jei mėnesinių skausmas tiesiog išderina gyvenimo ritmą, būtina ieškoti priežasčių – galbūt skausmą sukelia tam tikros ginekologinės patologijos, kurias būtina gydyti. Pavojaus ženklas – itin stiprus ir iki tol nepatirtas skausmas bei gausus ar netipinis kraujavimas.
  • Gydytojas galėtų rekomenduoti tam tikrus nesteroidinius vaistus nuo uždegimo arba parinkti tinkamiausias kontraceptines priemones, kurios dažnai skiriamos ne tik apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo, bet ir gydymo tikslais.

Pas gydytoją ginekologę Aurą Bartaškienę patogu registruotis manodaktaras.lt platformoje.