Kaip tinkamai pasirinkti medicininę kaukę?

Koronavirusas, COVID-19, kaukė, virusai / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-11-16 15:58
Nuo lapkričio 15 dienos Lietuvoje viešose vietose leidžiama dėvėti tik medicinines kaukes ir respiratorius. Renkantis patikimą medicininę kaukę, pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikų, pirmiausia ant pakuotės reikia ieškoti Europinio sertifikavimo atitikties ženklo CE, o kaukę įsigijus, ją būtina teisingai dėvėti.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialisto Jono Antanavičiaus, medicininė veido kaukė turi atitikti medicininės kaukės standarto EN 14683:2014 nustatytus reikalavimus, nes jų efektyvumas būna patvirtintas laboratoriniais tyrimais.

Medicininės kaukės – tai medicinos priemonė, kuri susideda iš trijų sluoksnių:

  • vidurinis – filtro sluoksnis įklijuotas (įlietas) tarp dviejų audinio sluoksnių;
  • išorinė kaukės pusė dažniausiai būna spalvota, kurį visada turi būti išorėje,
  • šviesioji kaukės pusė liečiasi su veidu.

Medicininių kaukių filtravimo efektyvumas siekia iki 95 procentų, o respiratorių iki 99 procentų. Medicininė veido kaukė yra profilaktikos priemonė, apsauganti žmogaus kvėpavimo takus nuo oro lašeliniu būdu plintančių dalelių, įskaitant užkrečiamas ligas sukeliančių virusų, bakterijų.

Taip pat svarbu gyventojams priminti, jog medicininės kaukės būna kelių tipų – pirmojo ir antrojo.

„Informacija apie kaukių tipus būna užrašyta ant kaukių dėžutės ir tokios kaukės žymimos CE ženklu, kuris nurodo, kad jos yra sertifikuotos. CE ženklu pažymėta prekė atitinka visus Europos Sąjungos saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus, kuriuos užtikrina pats gamintojas. Jeigu ši informacija ant pakuotės nėra pateikiama, tai tokios kaukės daugiausiai skirtos dirbti dulkėtoje, užterštoje aplinkoje, tačiau saugantis virusų negali užtikrinti efektyvumo“, – aiškina ULAC specialistas J.Antanavičius.

Pasak eksperto, gyventojams pakanka rinktis pirmojo tipo medicinines kaukes, siekiant sumažinti infekcijų plitimo riziką tarp žmonių. Pirmojo tipo kaukės neskirtos naudoti operacinėse. Tam reikėtų II ar IIR tipo medicininių kaukių.

IIR tipo veido kaukės (EN 14683) yra sudarytos iš keturių sluoksnių, neleidžiančios dalelėms pasiekti kitų asmenų ar darbo paviršių. Šio tipo kaukes sertifikavo Pasaulio sveikatos organizacija.

ULAC medikai atkreipia dėmesį, kad medicininės kaukės turėtų būti dėvimos teisingai:

  • kaukė turi būti patogiai ir tvirtai užfiksuojama, kad nenusmuktų,
  • kraštus ties nosimi ir skruostais būtina prispausti prie veido, kad tvirtai priglustų ir neliktų plyšių.
  • medicininė kaukė turi būti uždėta ant veido taip, kad pilnai apimtų nosies, burnos ir smakro sritis.
  • Įkvepiant ir iškvepiant būtina įsitikinti, kad oras nepraeina per kaukės plyšius.
  • Dėvint kaukę, būtina neliesti jos rankomis, o sudrėkusią kaukę rekomenduojama nedelsiant pakeisti nauja.

Medicininės kaukės yra vienkartinės, todėl rekomenduojama laikytis gamintojo rekomendacijų ir nedėvėti jos ilgiau kaip 4 valandas. Taip pat rekomenduojama, prieš užsidedant kaukę, kruopščiai nusiplauti rankas su muilu ar įtrinti alkoholiniu antiseptiku.

Kaukių dėvėjimas, rankų plovimas, dezinfekavimas, atstumų laikymasis ir kitos nemedicininės poveikio priemonės sumažina ne tik COVID-19, bet ir kitų peršalimo ligų sezono metu plintančių infekcijų, pavyzdžiui, gripo užsikrėtimo riziką.

Baudos ir išimtys

Už medžiaginių kaukių ar kitų veidą dengiančių priemonių dėvėjimą gali grėsti nuobaudos. 

Medicininės kaukės privalomos prekybos, paslaugų teikimo, viešajame transporte ir kitose vietose.

Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, medicininių kaukių arba respiratorių dėvėjimas priskiriamas prie labai svarbių ir efektyvių COVID-19 ligos prevencijos priemonių.

Kad užtikrintų efektyvią apsaugą, kaukė turi dengti nosį, burną ir smakrą bei turi būti periodiškai keičiama. Vienkartines kaukes galima dėvėti tik vieną kartą, jas keisti būtina kas 3–4 val., arba kai sudrėksta.

Reikalavimas dėvėti kaukes ir toliau nebus taikomas neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Tokiu atveju rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

Kaukių leidžiama nedėvėti asmenims, kai jie sportuoja ar paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti kitaip.