Kalio jodido dalinimas sostinės vaistinėse pratęstas dar mėnesiui

Kalio jodidas, tabletės
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-11-18 22:47
Kalio jodido tablečių dalinimas vilniečiams sostinės vaistinėse pratęstas dar mėnesiui – iki gruodžio 17 dienos.

„Iki lapkričio 17 dienos, kai baigėsi prieš mėnesį išrašytų e.receptų galiojimas, vaistinėse jiems skirtų nemokamų kalio jodido tablečių nespėjusiems atsiimti vilniečiams Registrų centras e.sveikatos sistemoje pratęsė šio vaistinio preparato elektroninius receptus. Tokiu būdu siekiama užtikrinti sklandų šio vaistinio preparato, turinčio apsaugoti skydliaukę branduolinės avarijos atveju, išdalinimą sostinės gyventojams“, – rašoma pranešime.

Registrų centro duomenimis, e.receptas pratęstas apie 220 tūkst. vilniečių.

Kaip praėjusią savaitę LRT radijui sakė sostinės mero atstovė spaudai Ieva Dirmaitė, kalio jodido tabletes atsiėmė apie 40 proc. Vilniaus gyventojų. 

Kalio jodido tabletės vaistinėse nemokamai išduodamos visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems žmonėms, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Šios tabletės gyventojams dalijamos kaip prevencinė priemonė dėl pradedančios veikti Astravo atominės elektrinės (AE) Baltarusijoje. Jos skirtos apsaugoti skydliaukę nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio.

Pabrėžiama, kad vilniečiams kalio jodido tabletes reikėtų vartoti tik įvykus branduolinei avarijai kaimyninėje šalyje ir tik tuo atveju, jei tokias rekomendacijas pateiktų kompetentingos valstybės institucijos.  

Anksčiau skelbta, kad jei Astravo atominėje jėgainėje įvyktų nelaimė, per kurią į aplinką patektų radioaktyviųjų medžiagų, Lietuvos institucijos gyventojus apie tai nedelsiant informuotų garsinėmis sirenomis, trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus ir per radiją, televiziją bei kitas visuomenės informavimo priemones.

Tokios nelaimės atveju rekomenduojama užsidaryti patalpoje ir laukti valstybės institucijų pranešimų, kokių veiksmų ir priemonių imtis siekiant sumažinti pavojų. Šiame etape gyventojai taip pat būtų informuoti, ar reikia vartoti kalio jodido tabletes.  

Branduolinės avarijos atveju gyventojų evakavimas vykdomas 30 kilometrų spinduliu nuo reaktoriaus.

Pasak Vilniaus savivaldybės, kadangi šalies sostinė yra didesniu – 45 kilometrų atstumu – nuo Astravo, nelaimės atveju Vilniaus gyventojai pirmiausia turėtų likti namie, neiti į lauką, sekti informaciją per radiją bei televiziją ir laukti tolesnių nurodymų: ar vartoti tabletes, dėvėti apsaugines kvėpavimo takų priemones, evakuotis.

Iš viso Sveikatos apsaugos ministerija yra išdalijusi 4 mln. kalio jodido tablečių 16-ai savivaldybių, esančių 100 kilometrų atstumu nuo Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.