Kam reikalinga persirgusiųjų COVID-19 kraujo plazma?

Kraujo plazmos donoras / Shutterstock nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-08-24 18:17
Santaros klinikų Kraujo centras jau balandį kvietė pasveikusiuosius nuo COVID-19 tapti imuninės plazmos donorais, o šiandien Kraujo centro vadovė gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė dar kartą kreipiasi į tuos, kurie sirgo šiuo laikotarpiu COVID-19, pasveiko ir nori dalintis. Imuninė plazma reikalinga tebegydomiems ligoniams. Pastarosiomis savaitėmis ją, kaip vieną iš gydymo būdų, teko panaudoti jau keturiems pacientams.

Imuninė plazma sergantiesiems naudojama jau daugelį metų, tačiau pranešimų, kad šis kraujo komponentas buvo skirtas sunkiems COVID-19 ligoniams gydyti, pasirodė tik šių metų kovo mėnesį. Pagal pasaulinius duomenis, imuninės plazmos transfuzijos jau atliktos daugiau kaip 30 000 pacientų. VUL Santaros klinikose šis gydymo būdas buvo taikytas 10 pacientų.

Dėl imuninės plazmos būtinumo sprendžia gydytojų komanda, atsižvelgdama į ligonio klinikinę būklę. Jei pacientui vystosi kvėpavimo funkcijos nepakankamumas, didėja deguonies poreikis, praėjo nedaug laiko nuo simptomų pradžios, – jam imuninės plazmos perpylimas galėtų padėti.

Plazmos kaip ir kitų kraujo komponentų perpylimas yra susijęs su tam tikrais šalutiniais reiškiniais, tačiau pavojingų reiškinių dažnis nesiekia procento, o galima nauda šiuo atveju nusveria riziką, mano gydytoja hematologė L.Kryžauskaitė.

Lina Kryžauskaitė / Santaros klinikų nuotr.
Lina Kryžauskaitė / Santaros klinikų nuotr.

Imuninė plazma – tai toji kraujo dalis, kurioje yra tam tikrų baltymų - antikūnų, nukreiptų prieš COVID-19 ligą sukeliantį virusą. Persirgusių žmonių organizmas pradeda gaminti antikūnus, kurie gali pagelbėti sergančiojo organizmui kovoti su šiuo virusu, jį greičiau šalinti ir taip sutrumpinti ligos eigą.

„Atliktų stebėjimų duomenimis, pacientų, kuriems buvo atlikta imuninės plazmos infuzija, išgyvenamumo ir sveikimo rodikliai geresni nei tų, kuriems plazmos infuzija nebuvo taikyta, – teigia Kraujo centro vadovė Lina Kryžauskaitė. – Be abejo, laukiama daugiau svaresnių klinikinių duomenų efektyvumui patvirtinti, tačiau šiuo metu, įvertinę Santaros klinikų patirtį gydant pacientus, siekiame kaupti imuninę plazmą.“

Plazmą (skirtą transfuzijai ar imuninę), taip pat, kaip ir trombocitus, galima donuoti kas dvi savaites.

Imuninė plazma renkama taip pat, kaip ir kraujo plazma, donorų atranka nesiskiria, atliekami įprastiniai kraujo tyrimai, išskyrus tai, kad imuninės plazmos donorai yra žmonės, kurie yra persirgę COVID-19, ir turi būti tai patvirtinantys dokumentai (iš pradžių teigiamas, o pasveikus – du iš eilės neigiami nosiaryklės tepinėlio rezultatai).

Kraujo donorai puikiai žino, kad kraujo duoti galima tam tikru dažnumu, t. y. kraujo donacijos paprastai vyksta kas du mėnesius, tačiau plazmą (skirtą transfuzijai ar imuninę), taip pat, kaip ir trombocitus, galima donuoti kas dvi savaites. Plazmai atsinaujinti kraujyje užtenka didesnio išgerto vandens kiekio.

Svarbus antikūnų kiekis

Pasveikę nuo COVID-19 donorai plazmos donacijai tinkamiausi tuo periodu, kai visiškai nebejaučia simptomų, t. y. 14 dienų nuo pasveikimo pradžios. Donuoti rekomeduojama ir siūloma dar 5-6 mėnesius, nes būtent tokiu laikotarpiu tikėtina, kad antikūnų skaičius plazmoje bus pakankamas pacientui.

„Tirdami imuninę plazmą, – aiškina gydytoja L.Kryžauskaitė, – turime įvertinti antikūnų kiekį, nes donoro tinkamumas donuoti yra ne tik jo pasveikimas nuo COVID-19, bet ir tas faktas, kad pasveikimas žmogui suformavo stiprų, tvirtą imunitetą“. Taigi tokia geranoriška sutartis su plazmos donoru truktų 4-6 mėnesius, per kuriuos jis galėtų donuoti kas dvi savaites.

Gauta plazma laikoma minus 30 laipsnių temperatūroje, sušaldyta į ledą, ir yra tinkama naudoti trejus metus. „Jeigu ji nebus panaudota COVID-19 sergantiems ligoniams, ji gali būti pravarti ir panaudota kitiems tikslams, pavyzdžiui, krešėjimo sutrikimams valdyti“, – teigia gydytoja hematologė.

Santaros klinikų kraujo centro specialistai matydami, kad sergamumas koronaviruso infekcija vėl padidėjęs, rūpinasi, kad imuninės plazmos, turėtų pakankamai, kaip ir kitų kraujo komponentų, be kurių neapsieinama kasdien intensyviai vykstant operacijoms ir gydant sunkius ligonius. Per dieną tenka sunaudoti kraujo ar jo komponentų, gautų iš maždaug šimto donorų, todėl kasdien reikia atlikti tiek pat donacijų, kad atsargos kraujo banke neišsektų.

Siekdamas saugoti donorus ir personalą, Santaros klinikų Kraujo centras COVID-19 pandemijos metu kraujo ir imuninės plazmos donorus kviečia registruotis. Be išankstinės registracijos donorai nepriimami.

Registruokitės Santaros klinikų Kraujo centro svetainėje tavokraujas.lt, rašykite: tavokraujas@santa.lt arba skambinkite tel. 8 676 00078

Šaltinis: www.santa.lt