Gydymo įstaigos, poliklinika, šeimos gydytojas / BNS nuotr.

Karantinas: ką reikėtų žinoti išsiruošus į polikliniką?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2020-12-06 10:30
Karantinas daugelį uždarė namuose, bet skausmas ir įvairūs negalavimai izoliuotis, deja, neketina. Kaip pasikeitė poliklinikų darbas, klausiame Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidento, Vilniaus centro poliklinikos direktoriaus Kęstučio Štaro.
Kas vyksta poliklinikų darbas per karantiną?

Paslaugų teikimo tvarka yra tokia, kaip ir pirmojo karantino metu, tik nestabdomos konsultacijos tiesioginio kontakto būdų. Darbuotojai galintys dirbti nuotoliniu arba dalinai nuotoliniu būdu dirba iš namų.

Paslaugos teikiamos vadovaujantis Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimu, o taip pat ir aktualia sveikatos apsaugos ministro 2020 m. birželio 17 d. įsakymo redakcija.

Gydytojas pediatras, Centro poliklinikos vadovas, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas doc. dr. Kęstutis Štaras. Asmeninio archyvo nuotr.

Gydytojas pediatras, Centro poliklinikos vadovas, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas doc. dr. Kęstutis Štaras. Asmeninio archyvo nuotr.

Kokie ribojimai patekti pas šeimos gydytoją? Jeigu pacientai karščiuoja, ar būtinas COVID-19 testas?

Pirmoji šeimos gydytojo nario konsultacija, kai pacientas kreipiasi dėl ūmaus sveikatos būklės pablogėjimo, kurio priežastis nežinoma, nebuvo anksčiau nustatyta, arba dėl reikšmingo anksčiau nustatytos ligos ar sveikatos sutrikimo pablogėjimo, ligoniui turi būti teikiama tiesioginio kontakto būdu, išskyrus atvejus, kai įtariama užkrečiamoji liga arba paciento būklė leidžia jam suteikti paslaugas nuotoliniu būdu.

Jei planine tvarka užregistruotam ir į įstaigą atvykusiam pacientui nustatoma kūno temperatūra 37,3 laipsniai ir didesnė, asmens sveikatos priežiūros paslaugos jam teikiamos izoliavimo kabinete arba skambinama tel. 112. Paslauga karščiuojančiam pacientui priskiriama būtinajai medicinos pagalbai.

Šeimos gydytojas įvertina, ar skambinantis pacientas atitinka karščiuojančio paciento kriterijus (kūno temperatūra yra 37,3 laipsniai ir daugiau (iki karščiavimą mažinančių vaistinių preparatų vartojimo) ir kuriam pasireiškė bent vienas iš viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų: šaltkrėtis, kosulys, gerklės skausmas, pasunkėjęs kvėpavimas), tada ir nusprendžia, ar pacientą priims izoliavimo kabinete arba paskirtu laiku nusiųs į karščiavimo kabinetą, skirtą karščiuojantiems pacientams.

Dėl būtinumo atlikti COVID-19 testą sprendimą priima gydytojas.

Kaip atliekami tyrimai ?

Visi tyrimai atliekami tik pagal išankstinę registraciją.

Ar toliau veikia dienos stacionaras, atliekamos planinės operacijos ir procedūros?

Paslaugos teikiamos, nestabdomos. Prieš paslaugų teikimą atliekame pacientams COVID-19 tyrimą.

Ar specialistų konsultacijos ir toliau vyksta gyvai?

Pirmoji gydytojo specialisto konsultacija teikiama tiesioginio kontakto būdu.

Nuotolines paslaugas gali atlikti gydytojas specialistas, kuris vykdo ilgalaikį pacientų, sergančiųjų lėtinėmis ligomis, sveikatos būklės stebėjimą. Taip nuotoliniu būdu gali konsultuoti gydytojai specialistai, kurie teikia pakartotinę paciento konsultaciją to paties ambulatorinio gydymo ar tyrimo epizodo metu.

Pacientams, turintiems COVID-19 būdingų simptomų, planinės invazinės ar intervencinės diagnostinės procedūros ambulatoriškai gali būti atliekamos, kai likus ne daugiau kaip 48 val. iki procedūros pradžios atliktas testas (tiriant PGR metodu) yra neigiamas.