Karantinas pristabdė į ligonines besiveržiančius tėvus – dėl vaikų sveikatos konsultuojasi telefonu

Sergantis vaikas / 123RF.com nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2020-04-29 17:44
Dalis tėvų, apimti nerimo dėl vaiko sveikatos, anksčiau skubėdavo į ligoninių priėmimo skyrius, kad vaiką apžiūrėtų gydytojas. Tačiau Lietuvoje paskelbtas karantinas dėl COVID-19 pandemijos šiuos įpročius pakeitė – dabar tėvai pirmiausia konsultuojasi telefonu. Ką reikia žinoti, jei vis tik prireikė su vaiku vykti į ligoninę ir kaip atskirti, kada tai būtina, pasakoja vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius.

Vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius dirba trijose darbovietėse – Trakų ligoninėje, Rūdiškių pirminės sveikatos priežiūros centre ir savo privačioje „Daktaro Rolando klinikoje“, tad karantino metu pasikeitusią sveikatos priežiūros paslaugų situaciją mato įvairiais aspektais.

Pasak gydytojo, poliklinikos dabar praktiškai tik konsultuoja telefonu, o skubi pagalba teikiama ligoninėse. Būklės, kurioms reikia skubios pagalbos, yra nuo sudėtingiausių, kai reikia gaivinimo iki lengvesnių, pavyzdžiui, jei vaiko iki 8 metų temperatūra didesnė nei 38 laipsniai arba kitos būklės (dehidratacija, vėmimas), kurios gali sukelti pavojų gyvybei.

Pasak pediatro, karantino metu vaikai serga mažiau. Visų pirma, dėl to, kad nelanko darželių ir mokyklų. Be to, tėvai būdami namie geriau pasirūpina savo vaikais.

Srautai į ligoninės priimamąjį taip pat labai sumažėjo, kaip teigia gydytojas R. Selvestravičius, dėl COVID-19 pandemijos tėvai paprasčiausiai bijo važiuoti į ligoninę.

Karantinas pristabdė panikuotojus tėvus

Tačiau dar visai neseniai situacija buvo kitokia. Pediatras R. Selvestravičius sako, kad į priėmimą tėvai skubėdavo, vos sukarščiavus vaikui: „Tokių paradoksų būdavo, eina mama su vaiku iš poliklinikos, kur gydytojas apžiūrėjo, paskyrė gydymą ir pakeliui užsuka į ligoninę. Klausiu, kodėl? Sako: „dvi nuomonės geriau“. Galite įsivaizduoti, kaip vertinamas medikų darbas. Jei būtų trečia nuomonė, tai jie irgi nueitų. Būdavo labai daug atvejų, kai atvyksta į ligoninę dėl slogos, kosulio. Tėvams neramu ir važiuoja į ligoninę“, – pasakoja vaikų ligų gydytojas R. Selvestravičius.

Pasak pediatro R. Selvestravičiaus, tokius panikuojančius tėvus karantinas ir pandemija pristabdo: „Jie nebeturi galimybių greitai griebti vaiką ir lėkti į priėmimo skyrių. Geriausiu atveju jie gali skambintis šeimos gydytojui, kuris problemą išsprendžia telefonu. Nes dažniausiai ta panika būna dėl menkniekių – pirma diena karščiavimo, sloga, o šeimos gydytojas nuramina“, – sako gydytojas.

Dvi tėvų kategorijos: panikuotojai ir aplaidieji

Vaikų ligų gydytojas R. Selvestravičius išskiria dvi tėvų kategorijas: panikuotojus ir aplaidžiuosius. „Panikuotojai dėl kiekvieno menkniekio puola ieškoti pagalbos, važiuoja į polikliniką, ligoninę, hiperdiagnozuoja, prisiskaito Google, vargina medikus. Tačiau tie tėveliai, kurie dėl menkniekio važiuoja į ligoninę, nepražiūrės kažkokio rimtesnio dalyko“, – sako pediatras R. Selvestravičius.

Mažesnė kategorija tėvų, pasak gydytojo, yra aplaidūs tėvai, nepakankamai rimtai įvertinantys vaiko simptomus. „Tarkime, vaikams dažnai skauda ausytę, bet tokie tėvai dažniausiai atvažiuoja, kai jau teka pūliai ir patys nebesusitvarko. Sako, kad lašiukai nepadėjo, o ten jau yra pūlingas bakterinis otitas, kurį reikia gydyti antibiotikais. Arba atvyksta su plaučių uždegimu, vaikas kosėja, karščiuoja dvi savaites“, – pasakoja vaikų gydytojas R. Selvestravičius.

Gulantis į ligoninę su vaiku – privalomas COVID-19 testas

Nors dalį vaiko sveikatos problemų galima išspręsti pasikonsultavus telefonu, yra situacijų, kai vykti į ligoninę būtina. Pasak vaikų ligų gydytojo R. Selvestravičiaus, ne visi tėvai žino, kad gulantis į ligoninę tiek vaikui, tiek tėvui, kuris bus kartu su vaiku, privalomai atliekamas COVID-19 tyrimas PGR (polimerazės grandininė reakcija) metodu. Sveikatos apsaugos ministerija nepatvirtino greitųjų testų COVID-19 nustatymui, o COVID-19 nustatymas PGR metodu užtrunka ilgiau. Tyrimo atsakymo gali tekti laukti iki paros.

„Bus atlikti tyrimai, kurie priklauso ligoniukui ir pagal tuos tyrimus taikomas gydymas. Jūs su vaiku būsite izoliacijoje, pas jus gydytojas ir sesutės vaikščios labai retai, kol nėra atsakymo dėl COVID-19, – paaiškina gydytojas R. Selvestravičius, – anksčiau tėveliai drąsiai eidavo į stacionarą, žinodavo, kad gydytojas apžiūrės, paskirs gydymą ir greitai važiuos namo. Dabar taip nebus, nes gydytojas ir slaugytoja ateis apsirengę kaip ufonautai. Su pilna apranga, nes jie įtaria, kad jūs galite sirgti COVID-19. Vaikai išsigąsta, tokį ufonautą daktarą pamatę. Ir tėveliams būna stresas, nes jie nesitiki, kad viskas taip rimta ir taip bus.“

Be to, svarbu žinoti, kad laukiant testo dėl COVID-19 atsakymo, maitinimas ligoninėje nepriklauso. Į ligoninę su vaiku vykstantys tėvai turėtų pasirūpinti užkandžiais ir gėrimais, kurių užtektų parai, kol laukiama testo atsakymo.

Dažniausios vaikų ligos ir simptomai: kada vykti į ligoninę

Vaikų ligų gydytojas R. Selvestravičius aptaria pagrindinius dalykus, vertinant vaiko būklę:

 • Bendra vaiko būklė – vangus ar aktyvus
 • Nosis – sloguoja ar ne
 • Akys – traiškanotos, pūliuoja ar ne
 • Ausys – didesnis vaikas pasakys, kad skauda ausį. Mažesniam vaikui galima paspausti ataugėlę prie ausies landos, jei vaikas pradeda verkti ar traukia galvą, didelė tikimybė, kad jam skaudą ausį. Jei iš ausies bėga skystis, reiškia, trūkęs būgnelis.
 • Temperatūra yra normali organizmo reakcija į kažkokią problemą. Tai gali būti reakcija į infekciją (virusinę ar bakterinę), į alergeną, į perkaitimą, kitas problemas.
 • Karščiavimas ir vandeninga sloga reiškia paprastą peršalimo virusą. Vaikams reikia duoti daug skysčių, jei aukšta temperatūra – vaistų, mažinančių karščiavimą. Tačiau sloga yra rimta liga kūdikiams iki pusės metų, nes tokie maži vaikai nemoka kvėpuoti per burną.
 • Karščiavimas ir ausies skausmas leidžia įtarti vidurinės ausies uždegimą. Jei vaikas vangus, intoksikacija yra didesnė, tai gali būti bakterinė infekcija. Tokiu atveju reikia kreiptis į gydytoją, jis įvertins, ar tai – pūlingas otitas ir reikia antibiotikų, tą parodys ir kraujo tyrimas.
 • Gerklė – ar paraudusi, ar yra pūlingų apnašų. Tėveliai turėtų pažiūrėti vaikų gerklę, pagal ją galima spręsti, ar jau reikia pas gydytoją. Pūlingos pūslytės leidžia įtarti pūlingą tonzilitą, kurį reikia gydyti antibiotikais, kuriuos išrašys gydytojas.
 • Kosulys – laringitinis kosulys – sausas, įkyrus gerklinis kosulys, tarsi šuniuko lojimas. Atsiradus dusulio priepuoliams, tėvai kreipiasi į gydytoją. Jei kosulys be dusulio priepuolių, temperatūra nedidelė, pakaks inhaliacijų.
 • Iš kur kosulys – pasak gydytojo R. Selvestravičiaus, tarp bronchito ir plaučių uždegimo yra vienas žingsnis. Didesni vaikai gali paprašyti parodyti, iš kur kyla kosulys, jei rodo į krūtinę – dirgina bronchus, jei gerklę – dirgina gerklę.
 • Vėmimas – jei vaikas dažnai vemia, kad ir negausiai, tik laiko klausimas, kada atsidursite ligoninėje, nes sugirdomus skysčius vaikas išvemia. Reikia kreiptis į gydytoją. Tačiau jei vėmimas nedažnas – 1-2 kartus per parą – neapkraunant skrandžio kas 15 minučių girdant po šaukštą pasieksite lašinės efektą.
 • Viduriavimas – skysčių netekimas viduriuojant nėra toks didelis kaip vemiant. Jei vaikas skystai tuštinasi 4 kartus per parą, reikia duoti daug skysčių. Pagal dabartines rekomendacijas, net ir esant lengvai bakterinei infekcijai, antibiotikai nėra skiriami, svarbu – daug skysčių.
 • Pilvo skausmas – jei vaikui apendicitas, skausmas nedingsta, jis nėra priepuolinis, skausmas stiprėja, gali atsirasti viduriavimas, vėmimas, temperatūra. Reikia kreiptis į gydytoją. Jeigu pilvo skausmas pasireiškia su viduriavimu, pilvo pūtimu, skausmas tai užeina, tai praeina, galima įtarti žarnyno infekciją. Tokiu atveju svarbu vartoti daug skysčių, pamasažuoti pilvuką, reguliuoti maistą.
 • Mergaitėms, jei yra aukšta temperatūra, galima įtarti šlapimo takų infekciją. Reikia kreiptis į gydytoją.

Pasak vaikų ligų gydytojo R. Selvestravičiaus, svarbu stebėti vaiko būklę, girdyti skysčius, jei numušus temperatūrą vaikas vis tiek vangus, tai reiškia stiprią intoksikaciją, reikia ieškoti pagalbos.

Pediatras, vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius konsultuoja manodaktaras.lt platformoje