Kas vyksta su jūsų kūnu, kai labai karšta?

Karštis, kaitra / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-07-04 13:30
Žmogaus organizmas prisitaikęs reguliuoti kūno temperatūrą. Vienas iš būdų, kaip organizmas vėsinasi, yra prakaitavimas. Poros atsiveria, kūnas išskiria prakaitą, prakaitas išgaruoja, kūnas atvėsinamas. Kitas būdas – išsiplečia kraujagyslės, padažnėja širdies susitraukimų dažnis, tai leidžia šilumą perduoti odai ir lengviau ją pašalinti. Kai aplinkos temperatūra labai aukšta, organizmui sunkiau reguliuoti kūno temperatūrą ir palaikyti vėsinimą. Dar sunkiau, jei ne tik aplinkos temperatūra aukšta, bet ir didelė drėgmė. Tuomet prakaitas neišgaruoja taip lengvai, gali pakilti kūno temperatūra. Kuo didesnė aplinkos drėgmė, tuo žemesnės aplinkos temperatūros reikia, kad karštis būtų ekstremalus.

Karščio sukeltos būklės:

  • Šilumos mėšlungis. Pasireiškia gausiai prakaituojant, taip pat – ir fizinio aktyvumo metu. Gausiai prakaituojant iš organizmo pašalinamos druskos ir vanduo, tai gali lemti raumenų spazmus.

  • Šilumos bėrimas. Tai – odos sudirgimas, kurį sukelia gausus prakaitavimas karštu ir drėgnu oru, dažniausiai pasireiškia mažiems vaikams. Raudoni spuogeliai dažniausiai atsiranda ant kaklo, viršutinės krūtinės dalies, alkūnės linkyje.

  • Šilumos išsekimas. Kai organizmas viršija savo galimybes atsivėsinti, gali pasireikšti šilumos išsekimas. Šilumos išsekimas pasireiškia gausiu prakaitavimu, žmogus gali jaustis apsvaigęs, gali pykinti, skaudėti galvą, oda – išblyškusi, drėgna, pulsas – greitas.

  • Šilumos smūgis yra pati rimčiausia karščio sukelta būklė, pavojinga gyvybei. Kūno temperatūra gali pakilti iki 40 laipsnių, organizmas nepajėgia išgarinti šilumos. Požymiai – labai aukšta kūno temperatūra, paraudusi, sausa oda, galvos skausmas, apsvaigimas, pykinimas, sąmonės praradimas. Šilumos smūgio skiriamasis požymis – sumišimas, dezorientacija.

Perkaitusį žmogų reikėtų vėsinti drėgnais kompresais, girdyti vandeniu. Jei žmogus praranda sąmonę, jį pykina ar jis vemia, kvieskite medikus.

Kaip saugotis?

Kai karšta, dienos metu venkite veiklos lauke. Jei turite eiti į lauką, dėvėkite šviesius drabužius, pridenkite galvą, gerkite daug vandens. Nelaukite, kol ištrokšite. Troškulys jau yra dehidratacijos požymis. Rekomenduojama per valandą išgerti po stiklinę ar daugiau vandens. Jei gausiai prakaituojate, pagreitėjo pulsas, jaučiate svaigulį, kuo greičiau ieškokite vėsios vietos.

Galite atsivėsinti patalpose, kur yra oro kondicionieriai. Net ir kelios valandos prekybos centre ar bibliotekoje gali atgaivinti.

Ventiliatoriai namuose nelabai gelbės, jei pūs tik karštą orą, tačiau jie gali būti naudingi, jei apsišlakstysite vandeniu.

Parengta pagal cnn.com