Kaukių dėvėjimas visuomenėje: naujos Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijos

Karantino laikymosi kontrolė prie įvažiavimo į Vilnių / Pauliaus Peleckio „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-04-15 08:35
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (angl. ECDC) paskelbė rekomendacijas apie veido kaukių dėvėjimą visuomenėje nesergantiems asmenims, siekiant sumažinti galimą ikisimptominį ar besimptomį COVID-19 ligos perdavimą kitiems asmenims.

Veido kaukių dėvėjimas viešose vietose gali būti infekcijos šaltinio kontrolės priemonė, siekiant sumažinti infekcijos plitimą visuomenėje, sumažinant kvėpavimo takų lašelių išsiskyrimą iš užsikrėtusių asmenų, kurie dar neturi simptomų ar kurie yra besimptomiai infekcijos nešiotojai, rašoma naujausiose Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijose.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lietuvoje privaloma dėvėti kaukes ar kitas veido apsaugos priemones

Nemedicininėms veido kaukėms (arba „visuomenės“ kaukės, angl. community masks) priskiriamos įvairių formų savadarbės ar komercinės kaukės bei veido apdangalai, pagaminti iš audinio, tekstilės gaminių ar kitų medžiagų, tokių kaip popierius. Jos nestandartizuotos ir nėra skirtos naudoti sveikatos priežiūros įstaigose ar sveikatos priežiūros specialistams.

Veido kaukių dėvėjimas gali suteikti klaidingą saugumo jausmą, dėl kurio gali būti nebesilaikoma kitų prevencinių priemonių.

Rekomendacijose pabrėžiama, kad veido kaukių dėvėjimas visuomenėje turėtų būti vertinamas tik kaip papildoma prevencinė priemonė, kuri turi būti taikoma kartu su kitomis prevencinėmis priemonėmis, tokiomis kaip:
- fizinė distancija, saugus atstumas
- kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas 
- kruopšti rankų higiena
- vengimas liesti veidą, nosį, akis ir burną

Pasak rekomendacijų, turimi duomenys rodo, kad nemedicininės veido kaukės yra mažiau veiksmingos nei medicininės. Savarankiškai pagamintų nemedicininių veido kaukių standartų nėra. Vienas iš nemedicininių veido kaukių, pagamintų iš audinio ar kitų tekstilės gaminių, pranašumų yra tas, kad jas galima lengvai pasigaminti ir plauti bei naudoti pakartotinai. Daugkartinio naudojimo nemedicininės veido kaukės turėtų būti skalbiamos po kiekvieno naudojimo, naudojant įprastą ploviklį 60°C temperatūroje. Tinkamas veido kaukių naudojimas užtikrina jos veiksmingumą.

Rekomendacijose pabrėžiama, jog veido kaukių dėvėjimas gali suteikti klaidingą saugumo jausmą, dėl kurio gali būti nebesilaikoma kitų prevencinių priemonių, tokių kaip fizinė distancija, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas, kruopšti rankų higiena.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijose atkreipiamas dėmesys, kad dėl netinkamo kaukės nusiėmimo, užterštos kaukės tvarkymo ar padidėjusio sveikų žmonių polinkio liesti veidą dėvint kaukę, išlieka infekcijos perdavimo rizika.

Šaltinis: www.ulac.lt