Kontracepcija / Shutterstock nuotr.

Kelias į lytinį švietimą – nuo teisingo lytinių organų įvardijimo

Monika Kairiene
Publikuota: 2021-08-03 18:18
Vilniaus Šeškinės poliklinikos gydytoja akušerė-ginekologė Milda Dubininienė, taip pat dirbanti ir Jaunimo sveikatos kabinete, mano, kad tėvai su vaikais nuo mažų dienų turėtų atvirai ir be gėdos kalbėtis lytiškumo temomis. Atviras kalbėjimasis šiomis temomis sukuria sąlygas ateityje geriau pasirūpinti lytine, seksualine sveikata, užkirsti kelią seksualiniam išnaudojimui. O kelias į lytinį švietimą prasideda nuo pat mažumės – anatomiškai teisingai įvardijant lytinius organus, o ne slapstantis po „pelytėmis“, kalbant apie berniukus, ir „urveliais“, kalbant su mergaitėmis.

Kad tinkamo lytinio švietimo vaikams ir paaugliams trūksta, gydytoja akušerė-ginekologė Milda Dubininienė pastebi iš savo darbo praktikos.

„Jaunimo sveikatos kabinete daugiausia susiduriu su kontracepcijos temomis, ypač skubios kontracepcijos. Tai tik parodo, kad tėvai per mažai skiria laiko pokalbiams šiomis temomis su savo vaikais arba tą daro per vėlai, kai jie nesiklauso ar jau turi lytinių santykių patirties. Taip pat labai daug merginų domisi savo menstruacijomis (ciklu, skausmingumu, gausumu), galimai dėl to, kad šios temos nebuvo aptartos su tėvais ir jaučiamas gėdos jausmas. Dažniau su gėdos jausmu rodyti ar kalbėti apie savo lytinius organus susiduriu savo kasdieniame darbe konsultacijų metu, ypač 7-12 metų mergaičių amžiaus grupėje. Jas būna ypatingai sunku apžiūrėti ir tai, mano nuomone, parodo, kad tėvai skiria per mažai dėmesio šioms temoms“, – portale manodaktaras.lt pasakoja gydytoja M.Dubininienė.

Kalbėtis nuo mažens

Pasak ginekologės M.Dubininienės, geriausia lytinio švietimo strategija yra ankstyvas pokalbio pradėjimas apie lytinius organus ir pratęsimas apie lytinius santykius, kai vaikas auga: „Tai padeda tėvams išvengti vieno didelio pokalbio, vaikui tapus paaugliu. Paauglys gali turėti susiformavusias nuostatas ir žinias, todėl tėvų pateikiama informacija gali būti neišgirsta. Kalbant su vaikais apie lytiškumą ir lytinius santykius, svarbu paaiškinti viską taip, kad vaikas suprastų teisingai, atsižvelgiant į jo amžių ir išsivystymą.“

Gydytoja ginekologė Milda Dubininienė

Gydytoja ginekologė Milda Dubininienė

Gydytojos M.Dubininienės rekomendacijos, kaip kalbėti su vaikais apie lytiškumą:

1-2 metų amžiaus mažylių grupė

Mažyliai turėtų mokėti įvardyti visas kūno dalis, įskaitant lytinius organus. Teisingi kūno dalių pavadinimai leis jiems geriau papasakoti apie sveikatos problemas, sužeidimus ar seksualinę prievartą. Teisingi lytinių organų pavadinimai taip pat padeda jiems suprasti, kad šios dalys yra tokios pat normalios, kaip ir bet kurios kitos, o tai skatina pasitikėjimą savimi ir teigiamą kūno įvaizdį.  

Dauguma dvejų metų vaikų žino skirtumą tarp vyro ir moters ir paprastai supranta, ar žmogus yra vyras, ar moteris. Jie turėtų turėti bendrą supratimą, kad asmens lyties tapatumas nėra nulemtas jo lytinių organų ir kad lytis gali būti išreikšta skirtingais būdais. 

Mažyliai turėtų žinoti, kad jų kūnas yra privatus. Mažiems vaikams yra normalu tyrinėti savo kūną, įskaitant ir lytinių organų lietimą, tačiau jie turėtų suprasti, kada ir kur tai daryti yra saugu ir tikslinga.

2-4 metų amžiaus grupė

Dauguma 2-4 metų amžiaus vaikų sugeba suprasti pačius reprodukcijos pagrindus: kad sperma ir kiaušinėlis susijungia, o kūdikis auga gimdoje. Atsižvelgdami į jų supratimo ir susidomėjimo lygį, galite papasakoti vaikams jų gimimo istoriją. Nemanykite, kad turite viską aprėpti vienu metu. Jaunesnius vaikus domina nėštumas ir kūdikiai, o ne lytiniai aktai. Vaikai turėtų suprasti, kad jų kūnas yra jų, ir niekas negali liesti jų kūno be jų leidimo. Jie turėtų žinoti, kad kiti žmonės gali juos paliesti tam tikru būdu, ir kad niekas neturėtų prašyti liesti jų genitalijų, išskyrus jų tėvus ar sveikatos priežiūros specialistus. Jei jie žino, kas yra tinkama ir kas ne, greičiausiai pasakys, jei patiria seksualinę prievartą.

5-9 metų amžiaus grupė

Dauguma vaikų iki šio amžiaus yra pradėję tyrinėti savo kūną. Jie turėtų suprasti, kad, nors tyrinėti savo kūną normalu, tai reikia daryti privačiai. Tokio amžiaus vaikai turėtų pradėti mokytis apie privatumą, nuogumą ir žinoti taisykles, kaip kalbėtis su nepažįstamaisiais ir pranešti tėvams ar artimiesiems apie kilusį nepatogumą ar galimą pavojų. Išmokykite vaikus saugiai naudotis kompiuteriu ir mobiliaisiais įrenginiais. Pasibaigus šiam amžiaus tarpsniui vaikai turėtų būti mokomi pagrindų apie brendimą. Jie turėtų ne tik sužinoti apie savo, bet ir apie kitos lyties patiriamus pokyčius. Vaikai taip pat turi būti mokomi apie higienos ir savęs priežiūros svarbą brendimo metu.

10-12 metų amžiaus grupė

Paaugliai turėtų būti mokomi apie saugius lytinius santykius ir kontracepciją, taip pat turėtų turėti informaciją apie neplanuotą nėštumą ir lytiniu keliu plintančias infekcijas. Paaugliams turėtų būti suteikta daugiau žinių apie interneto saugumą, įskaitant patyčias ir lytinius santykius. Jie turėtų žinoti, kokia rizika yra pasidalyti nuogomis ar seksualiai atviromis savo ar savo bendraamžių nuotraukomis. 13-18 metų amžiaus grupė Paaugliai turėtų gauti išsamesnę informaciją apie menstruacijas ir naktines ejakuliacijas (šlapius sapnus) ir žinoti, kad tai yra normalu. Paaugliai taip pat turėtų daugiau žinoti apie įvairias kontracepcijos galimybes ir kaip jas naudoti, norint praktikuoti saugius lytinius santykius. Juos reikėtų mokyti, kad alkoholis ir narkotikai daro įtaką sprendimams. Paaugliai turėtų toliau mokytis skirtumo tarp sveikų ir nesveikų santykių, spaudimą ir smurtą.

Informacijos apie kontracepciją, lytinius santykius, lytiškai plintančias infekcijas ir kitas sveikatos temas jaunuoliai gali ieškoti portale sveikatostinklas.lt. Čia taip pat galima anonimiškai užduoti klausimą specialistams. Nemokamos, konfidencialios konsultacijos jaunimui taip pat teikiamos Vilniaus poliklinikose veikiančiuose Jaunimo sveikatos kabinetuose. Galima pasikonsultuoti su specialistais lytinio brendimo, lytinės sveikatos, lytiškai plintančių infekcijų, kontracepcijos, neplanuoto nėštumo, psichinės sveikatos, sveikos gyvensenos klausimais. Anonimiškai pasikonsultuoti galima ir elektroniniu paštu.

Užsiregistruoti pas gydytoją akušerę-ginekologę Mildą Dubininienę galima ČIA