Kineziterapeutė paaiškina: kas išprovokuoja pėdų skausmą ir kaip jį sumažinti

Pėdų skausmas; pėdų tirpimas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-07-12 11:59
Būna, kad skaudančios pėdos ima varginti nuėjus didelius atstumus, tačiau kai kuriems žmonėms lėtinis pėdų, čiurnos, pado ar kulno skausmas yra tapęs kasdieniu reiškiniu. Kas sukelia pėdų skausmus bei kokie pratimai gali pagelbėti, norint juos palengvinti – portalui manodaktaras.lt pasakoja kineziterapeutė, manualinės terapijos specialistė Gerda Jarukaitė.

Pėdos yra sudarytos iš daugybės kaulų, sąnarių, raumenų ir minkštųjų audinių. Pėdų dėka galime stovėti vertikaliai, galime vaikščioti, bėgioti ar šokinėti. Vaikštant vertikaliai, pasak specialistės, visa kūno svorio jėga pasiskirsto labai mažame pėdų paviršiuje. Tokiu būdu, pėda prisitaiko prie nelygaus paviršiaus, amortizuoja kiekvieną žingsnį, išlaiko kūno pusiausvyrą stovint, einant. 

Pėdų skausmus gali išprovokuoti daugelis veiksnių

„Labai dažnai pėdą pradeda skaudėti vaikščiojant ar bėgant ilgesnius atstumus, sukėlus papildomą stresą pėdoms ir kulkšnims. Tada kiekvienas žingsnis gali būti skausmingas. Atsiradęs nuolatinis pėdų skausmas gali sutrikdyti aktyvų gyvenimo būdą“, – paaiškino klinikos „Osteomedika“ kineziterapeutė G.Jarukaitė.

Kineziterapeutė Gerda Jarukaitė
Kineziterapeutė Gerda Jarukaitė

Skausmas ar diskomfortas gali būti jaučiamas bet kurioje pėdos dalyje – gali pradėti skaudėti kulną, skliautą, kojų pirštus, pėdos apačią (padą). 

Pėdų skausmas gali atsirasti dėl:

 • ilgo laiko buvimo ant kojų,
 • antsvorio,
 • netinkamos avalynės,
 • ilgo vaikščiojimo,
 • netaisyklingos laikysenos. 

Pasak manualinės terapijos specialistės, pėdų skausmą gali sukelti ir kitos rimtesnės problemos, tokios kaip pėdos raumenų patempimai, lūžiai, plantarinis fascitas (pėdos skliauto uždegimas), artritas, hallus valgus, pėdos deformacijos nuo gimimo, Achilo sausgyslės uždegimas, nuospaudos.

Kai sutrinka pėdos funkcija, per ilgesnį laiką gali atsirasti nugaros raumenų disbalansas. Gali pasireikšti nugaros skausmas ar maudimas, jaučiama raumenų įtampa ir kt. 

Į specialistą patariama kreiptis, jei:

 • Jaučiamas stiprus pėdų skausmas vaikštant;
 • Pėdų skausmas prasidėjo po traumos;
 • Matomas sąnario paraudimas arba patinimas;
 • Matoma pėdos deformacija;
 • Jaučiamas skausmas, dėl kurio sunku atlikti kasdieninę veiklą;
 • Jei pėdų skausmas nepraeina po 1–2 savaičių gydymo namuose, patariama kreiptis į specialistus.

Kineziterapeutės patarimai, kaip palengvinti pėdų skausmą namuose:

 1. Uždėkite ledą, kad sumažėtų skausmas ir tinimas.
 2. Pagulėkite pakėlus aukštai kojas.
 3. Sumažinkite fizinį krūvį pėdoms, kol sumažės kojų skausmas.
 4. Avėkite tinkamą avalynę.
 5. Atlikti pėdoms skirtus lengvus judesius.

Kaip išvengti galimo pėdų skausmo: 

 • Avėkite patogius, tinkamai prigludusius batus;
 • Venkite siaurų batų ir aukštakulnių;
 • Pradėdami sportuoti pirmiausia atlikite tempimo pratimus;
 • Ištempkite Achilo sausgyslę, nes pertempta Achilo sausgyslė gali lemti prastą pėdos biomechaniką.
 • Nuosekliai, lėtai didinkite pratimų skaičių, kad nesukeltumėte didžiausios apkrovos kojoms.
 • Išmokite pratimų, kad sustiprintumėte pėdas ir išvengtumėte skausmo bei traumų. 

Kineziterapinis ištyrimas ir gydymas

Gydymas priklauso nuo pėdos skausmo, sutrikimo priežasties. „Specialistas gali atlikti kineziterapinį ištyrimą ir gydymą: jis gali rekomenduoti, kokius pratimus daryti, kurie pagerintų pėdos funkciją, kaip manualiai išjudinti nejudrius padikaulius, atlikti eletrostimuliaciją, mažinant uždegimus pade bei sumažinant skausmą“, – pasakojo kineziterapeutė G.Jarukaitė.

Jei jaučiate pėdų skausmą, svarbu laiku pradėti gydymą. Jei skausmas yra stiprus ir tampa nuolatinis bei pradeda trukdyti žmogaus kasdieniam gyvenimui, patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją arba ortopedą. 

Kadangi pėdų problemos turi įtakos vaikščiojimui, negydomas pėdų skausmas, gali greitai sukelti sveikatos problemų kitose kūno dalyse.

5 pratimai, norint pagerinti pėdų lankstumą 

Kūno rengybos specialistė Stephanie Mansour CNN dalinasi keliais patarimais ir pratimais, kaip pagerinti apatinės kūno dalies ir pėdų lankstumą. Galite atlikti šiuos pratimus bent kartą per dieną lėtai ir atidžiai. Tačiau prieš pradėdami bet kokią naują mankštos programą, pasitarkite su savo gydytoju. Sustokite, jei pajusite skausmą.

1. Lenkiame- užfiksuojame-ištiesiame

Sėdėdami ant kėdės ištieskite vieną koją į priekį ir pėdos pirštus nukreipkite aukštyn. Stenkitės pamažu pėdą lenkti į save (link blauzdos). Taip laikykite penkias sekundes. Tada ištieskite pėdą į priekį, tokiu būdu pajausite kelties tempimą. Pabūkite ištiesta pėda penkias sekundes. Pakartokite šią procedūrą penkis kartus, tada pakartokite kita koja.

2. Riečiame į kamuoliuką

Šis pratimas yra tarsi pirmojo pratimo tęsinys. Sėdėdami ištieskite koją į priekį, pėdos pirštus nukreipkite aukštyn. Stenkitės pamažu pėdą lenkti į save (link blauzdos) – taip palaikykite penkias sekundes. O tada tiesdami pėdą į priekį iškart lenkite pirštus žemyn, tarsi jais norėdami sulaikyti įsivaizduojamą kamuoliuką. Norėdami grįžti į lenkimo padėtį, pirmiausia atleiskite kojų pirštus, o tada vėl nukreipkite pirštus aukštyn. Pakartokite penkis kartus, tada viską pakartokite kita koja.

3. Sukame laikrodžio principu

Sėdėdami (arba gulėdami) ištieskite vieną koją į priekį, pėdą nukreipkite į viršų. Tai vadinama 12 valandos padėtimi. Tada pasukite kulkšnį taip, kad pėda būtų nukreipta į dešinę ir krypkite link 1 valandos. Toliau pėdą sukite pagal laikrodžio rodyklę į dešinę, kol nukreipsite ją žemyn iki 6 valandos, tada į kairę, kol pėda grįš į pradinę padėtį (ties 12 val.). Pakartokite pėdos sukimą pagal laikrodžio rodyklę penkis kartus, tada tiek pat kartų prieš laikrodžio rodyklę. Ir viską pakartokite kita koja.

4. Kulkšnies rotacija

Ištieskite dešinę koją priešais save. Pėdą nukreipkite į viršų ir pasukite į dešinę pusę, palaikykite penkias sekundes. Tada pasukite pėdą į kairę pusę, link savo kūno vidurio linijos ir palaikykite penkias sekundes. Atlikite pratimą penkis kartus ir viską pakartokite kita koja.

5. „Sugriebiame drabužius“

Leiskite abiem kojoms atsipalaiduoti. Atsisėskite ant kėdės, padėkite pėdas ant grindų. Tada įsivaizduokite, kad abiejų pėdų pirštais bandote pagauti drabužį ir pakelti jį nuo grindų. Tvirtai užrieskite visus 10 pirštų ir palaikykite penkias sekundes. Atleiskite ir atpalaiduokite kojas. Pakartokite 10 kartų.

Šiuos pratimus naudinga atlikti kartą per dieną arba bent kelis kartus per savaitę, siekiant pamankštinti bei sustiprintumėte savo pėdas, kulkšnis ir blauzdas.