Klastinga berniukų liga: ką svarbu žinoti?

Vaikas kenčia skausmą. / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-11-11 16:45
Ūminio kapšelio sindromas – dažna ir labai rimta berniukų urologinė liga, dėl kurios kasmet vien Kauno klinikose gydoma apie šimtas pacientų. Pagrindinis ligos simptomas – ūminis kapšelio skausmas. Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos gydytoja vaikų chirurgė dr. Aušra Lukošiūtė-Urbonienė teigia, jog norint išvengti sėklidės šalinimo operacijos, reikia kuo greičiau kreiptis pagalbos, diagnozuoti ligą ir pradėti ją laiku gydyti.
Gydytoja vaikų chirurgė dr. Aušra Lukošiūtė-Urbonienė / Kauno klinikų nuotr.
Gydytoja vaikų chirurgė dr. Aušra Lukošiūtė-Urbonienė / Kauno klinikų nuotr.

Kas sukelia ūminio kapšelio sindromą ir kokie pastebimi pirmieji simptomai?

Šį sindromą gali sukelti sėklidės apsisukimas, sėklidės ar sėklidės prielipo ataugų užsisukimas, ūminis sėklidės prielipo uždegimas, kapšelio trauma, rečiau – kitos ligos. Visoms šioms ligoms būdingi panašūs simptomai: kapšelio skausmas, patinimas ir paraudimas. Berniukai taip pat gali skųstis pykinimu, vėmimu, kirkšnies ar pilvo skausmu, jiems gali pakilti temperatūra. Pastarieji simptomai sėklidės apsisukimo atvejais nustatomi dažniau nei sergant kitomis ligomis. Todėl berniukas, netgi nesiskundžiantis kapšelio skausmu, vis tiek turėtų̨ būti apžiūrėtas dėl galimo sėklidės apsisukimo.

Kas dažniausiai sukelia ūminį kapšelio sindromą?

Dažniausia ūminio kapšelio sindromo priežastis – apsisukusi sėklidės ataugėlė. Tai sudaro iki 60 proc. visų ligos atvejų. Tačiau sėklidės apsisukimas yra pati pavojingiausia ūminio kapšelio sindromo priežastis, sudaranti apie 30 proc. visų ūminio kapšelio sindromo atvejų. Apsisukus sėklidei, nutrūksta jos kraujotaka, todėl diagnozavus sėklidės apsisukimą, reikalinga skubi operacija. Praėjus 4-8 val. nuo simptomų pradžios tikimybė išsaugoti sėklidę siekia 90-100 proc., praėjus 12 val. mažėja iki 50 proc., o po paros siekia vos 10 proc.

Kokio amžiaus berniukams dažniausiai nustatomas sėklidės apsisukimas?

Nors sėklidės apsisukimas dažniausiai pasireiškia paauglystėje, kartais ši liga gali būti nustatoma ir kūdikystėje, ir ikimokyklinio amžiaus vaikams. Dėl šios priežasties bet kokio amžiaus berniukui pasiskundus kapšelio skausmu bei atsiradus kapšelio patinimui ir paraudimui – būtina nedelsiant atvykti į Vaikų skubios pagalbos skyrių. Konsultacijos metu gydytojas vaikų chirurgas jį apžiūrės ir paskirs individualų gydymo planą.

Ar dėl šios ligos kreipiamasi laiku?

Atlikus tyrimą Vaikų chirurgijos klinikoje, pastebėjome, kad į Vaikų Skubios pagalbos skyrių, esant sėklidės apsisukimui, pacientai kreipiasi per vėlai – vidutiniškai po 22 val. nuo simptomų pradžios. Todėl net 12 proc. pacientų teko atlikti sėklidės pašalinimo operaciją. Pastebima, kad 14-17 metų paaugliai dažnai slepia pasireiškusius ūminio kapšelio sindromo simptomus nuo tėvų ir gydytojų, o pagrindinė kreipimosi į gydymo įstaigą priežastis tampa pilvo ar kirkšnies skausmas.

Kaip laiku diagnozuoti šią ligą?

Labai svarbu kalbėtis su vaiku, kad jis sugebėtų atpažinti ligos simptomus, o atsiradus ūmiam kapšelio skausmui, nedelsiant apie tai informuotų tėvus. Simptomų sunkumo neįvertinimas dažnai lemia pavėluotą kreipimąsi į gydymo įstaigą. Todėl ypač svarbi pacientų, jų̨ tėvų̨ bei šeimos gydytojų edukacija dėl ankstyvo kreipimosi į Skubios pagalbos skyrių, esant ūminio kapšelio sindromo simptomams.

Šaltinis: Kauno klinikų inf.