Klausos suprastėjimas nebėra tik senjorų problema

Klausos suprastėjimui didelę įtaką daro per dažnas ausinių naudojimas bei triukšminga aplinka. / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-11-15 17:14
Blogėjanti klausa dažniausiai siejama su senėjimu, tačiau vis dažniau ši problema pasitaiko ir tarp tūkstantmečio bei Z kartos atstovų. Valandų valandas per ausines klausantis neriboto stiprumo muzikos, internetinių transliacijų, audio knygų ar kitų įrašų, pasirodo, galima sugadinti klausą visam gyvenimui.

Pasivaikščiokite po bet kurio didmiesčio gatves ir pamatysite minią jaunų žmonių su įvairių dydžių ir formų ausinėmis. Ši tendencija prisideda prie vis labiau augančios problemos – jaunų žmonių klausos suprastėjimo ar net praradimo.

Tyrimai parodė, kad apie 10 proc. tūkstantmečio kartos ir 17 proc. Z kartos žmonių jau turi tam tikrą klausos suprastėjimą, kuriam didelę įtaką padarė per dažnas ausinių naudojimas arba itin triukšminga aplinka (pvz., koncertai, sporto rungtynės ir kt). 

Dar šių metų pavasarį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) perspėjo, kad daugiau nei 1 milijardui jaunų žmonių visame pasaulyje gresia klausos praradimas. Pagal PSO prognozes, iki 2050 m. kas dešimtas žmogus turės klausos sutrikimų.

„Nenuostabu, kad tūkstantmečio ir Z kartą suformavo precedento neturintis technologinių naujovių kiekis ir platus informacijos bei pramogų prieinamumas šiandieniniame pasaulyje“, – sakė dr. Najia Shaikh, „One Skin Clinic“ Londone įkūrėja ir medicinos direktorė.

Kadangi klausos pablogėjimas dažnėja tarp jaunų žmonių, sveikatos priežiūros specialistai ieško institucinės paramos, kad būtų galima atlikti kasmetinius klausos patikrinimus bei pataria jauniems žmonėms pasitikrinti savo klausą kuo anksčiau, nelaukiant pablogėjimo.

Kas daro įtaką klausai?

Ausinės nėra vienintelis klausos suprastėjimo kaltininkas. Daugybė kitų veiksnių daro neigiamą įtaką klausai, pvz. bakterinės ir virusinės infekcijos, kaip tymai, kiaulytė ar meningitas, ausies traumos ar net daugiau nei 200 įvairių vaistų. Klausos problemos gali būti ir paveldimos šeimoje.

Klausa tiesiog prastėja senstant. Mažytės plaukų ląstelės aplink vidinę ausį perneša garso bangas į smegenis. Laikui bėgant bendras girdimų garsų poveikis pažeidžia šias mažytes plaukų ląsteles. Būtent tada ir suprastėja klausa arba visai prarandama.

Jei per dažnai ir per ilgai naudojate ausines ir mėgstate itin didelį garsą, šias mažas plaukų ląsteles pažeidžiate daug greičiau.

Po daugelio metų naudojimosi ausinėmis žinomas tinklaraštininkas Tim Denning prisipažino, jog pradėjo jausti stiprų ūžimą ausyse, o vėliau jam buvo diagnozuotas spengimas ausyse (tinnitus) – liga, kuri paveikia maždaug 15 milijonų amerikiečių. 

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) teigia, kad maždaug 12,5 proc. vaikų ir paauglių nuo 6 iki 19 metų jau yra patyrę nuolatinių klausos sutrikimų dėl per didelio triukšmo poveikio.

Yra du pagrindiniai klausos sutrikimo tipai (kai kurie žmonės patiria jų derinį):

  • Sensorineuralinis tipas (apima vidinę ausį) atsiranda, kai jūsų vidinė ausis negali perduoti garso į smegenis. Tai gali atsirasti dėl tokių veiksnių kaip senėjimas, triukšmo žala ir šalutinis vaistų poveikis.
  • Laidus tipas (apima išorinę arba vidurinę ausį) reiškia, kad garsai negali patekti per išorinę ir vidurinę ausį. Laidus klausos sutrikimas nutinka, jei dėl alergijos susikaupė per daug ausų vaško arba plyšo ausų būgnelis.

Ekspertų patarimai

Nepaisant problemos masto, ekspertai vis dar nesutaria, kaip ir kada geriausia tikrinti vaikų ir suaugusių klausą. JAV prevencinių tarnybų darbo grupė teigia, kad nėra pakankamai įrodymų, kad suaugusiesiems, vyresniems nei 50 metų, būtų galima atlikti nuolatinius klausos patikrinimus. Paprastai Ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomenduoja vaikams pasitikrinti klausą prieš mokyklą.

CDC taip pat rekomenduoja suaugusiesiems nuolat tikrintis klausą, jei jie dirba triukšmingoje aplinkoje, gausiai vartoja vaistus, mėgaujasi triukšmingais užsiėmimais arba tiesiog pastebi, kad kažkas negerai su klausa.

Štai keletas patarimų, kurie gali padėti apsaugoti klausą nuo ilgalaikių pažeidimų:

  • Investuokite į įrenginį, kuris jus įspės, kai klausysitės per garsiai. PSO sukūrė klausymosi įrenginių standartų sąrašą, o Apple dabar daugelyje savo įrenginių turi funkciją, kuri įspėja vartotojus apie ilgesnį stipraus garso klausymosi laikotarpį.
  • Stenkitės naudoti ant ausų dedamas ausines, o ne mažytes, kišamas tiesiai į ausį. Pastarosios garsą perduoda tiesiai į ausies kanalą, todėl labiau kenksmingos.
  • Apsaugokite savo klausą triukšmingų renginių metu. Koncertai ar masiniai sporto renginiai dažniausiai yra susiję su aukštais decibelais, kurie gali pakenkti jūsų klausai. Stenkitės su savimi turėti ausų kištukus ar kitas ausų apsaugos priemones, kurios gali sumažinti triukšmą bent 18 decibelų.
  • Nenaudokite medvilninių ausų krapštukų ar kitų priemonių valydamiesi ausis. Saugiausias būdas išvalyti sieros kamštį – kreiptis į otorinolaringologą.

Šaltinis: https://thepapergown.zocdoc.com