Gimdymas / Shutterstock nuotr.

Kodėl gimdyvei akušerė kur kas svarbesnė nei ginekologė?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-04-13 15:30
Belaukdamos gimdymo būsimos mamos įprastai ieško informacijos apie gydytojus ginekologus, mamų forumuose verda diskusijos apie medikų kompetenciją ir požiūrį į pacientes. Ko gero, mažai moterų pagalvoja, kad joms gimdymo metu, o dar labiau pagimdžius, kur kas daugiau teks bendrauti su akušere. Tęstinės akušerinės priežiūros centro „Mamisėlis“ akušerė Violeta Staniulevičienė sako, kad gimdymo metu visą darbą atlieka akušerė, išskyrus tuos atvejus, jeigu pasitaiko komplikacijų arba nėštumas praėjo su lydinčiomis patologinėmis būklėmis.
Akušerė Violeta Staniulevičienė.

Akušerė Violeta Staniulevičienė.

Tad kuo gi skiriasi akušerė nuo akušerio-ginekologo? V.Staniulevičienės teigimu, gydytojas akušeris-ginekologas nebūtinai turi dalyvauti gimdymo procese, ypač jei nėštumas buvo mažos rizikos, o ir gimdymas numatomas kaip mažos rizikos.

Gydytojas akušeris-ginekologas kviečiamas, jei gimdymas komplikuojasi, užsitęsia ar vyksta nenumatytos patologinės būklės, jei manoma, kad gimdymą gali tekti užbaigti, atliekant Cezario pjūvį, kuomet kyla kitokių komplikacijų grėsmė.

O būtent akušerė tiesiogiai priima gimdymą, apžiūri gimdymo takus, gimusį naujagimį, bendrauja su moterimis ir po gimdymo, konsultuoja žindymo, naujagimio priežiūros klausimais. Pagrindinis skirtumas tarp gydytojo akušerio-ginekologo ir įprastos akušerės – šios dirba su sveikomis būsimomis mamytėmis, o akušeris-ginekologas padeda išspręsti iškilusias problemas.

Jeigu nėščia moteris turi kitų sveikatos problemų arba jai nustatomas gestacinis diabetas, tokiu atveju, medikės teigimu, jos nėštumu ir gimdymu jau rūpinsis gydytojas. Sveikos nėščiosios per visą nėštumo laikotarpį pas gydytoją ginekologą apsilanko tik tris kartus.

„Gimdymo metu įprastai šalia gimdyvės būna akušerė, ji stebi moters būklę, seka gimdymo eigą, prijungia daviklius, kuriais fiksuojami vaisiaus širdies plakimas, stebimi gimdos susitraukimų dažnis. Akušerė pataria gimdyvei, kada ji gali pavaikščioti, kada geriau pagulėti ant vieno ar ant kito šono, kada geriau pasėdėti ant akušerinės kėdutės. Jeigu gimdymas yra mažai rizikingas, nėra jokios patologijos, tai gydytojas akušeris-ginekologas gali ir visai nedalyvauti“, – pasakoja V.Staniulevičienė.

Pasak akušerijos specialistės, netgi gimdymo priežiūrą reglamentuojančiuose įstatymuose ir Sveikatos apsaugos ministro įsakymuose yra nurodyta, kad mažos rizikos gimdymus prižiūri ir priima akušerės. „Po gimdymo reikalingą pagalbą moteriai suteikia taip pat akušerė, ji sutvarko ir visą su gimdymu susijusią medicininę dokumentaciją“, – teigia medikė.

Akušerė V.Staniulevičienė pasakoja, kad po gimdymo moterys dažniausiai užduoda klausimus apie tarpvietės, krūtų priežiūrą, žindymą, naujagimio priežiūrą.

„Moterys neretai daro klaidą naršydamos internete ir ieškodamos informacijos apie sutrūkinėjusius spenelius ar kitas su žindymu susijusias problemas, užuot pasikalbėjusios su akušere, nes kiekvienos situacija būna individuali ir kitų moterų patirtys bei patarimai gali visiškai netikti“, – pastebi specialistė.

Ji įsitikinusi, kad dėl krūtų priežiūros, žindymo sunkumų, mastito (ūminio infekcinio pieno liaukos uždegimo) grėsmės, kaip jo išvengti – geriausiai patarti gali būtent akušerė. „Pasitaiko, kad moterys laukia varginamos aukštos temperatūros, skausmo, kol krūtyse susiformuoja pūliniai dariniai ir tenka juos operuoti, prireikia jau ginekologo chirurgo pagalbos. O tokių situacijų tikrai būtų galėję išvengti, jeigu laiku būtų pasitarusios su žindymo specialiste“, – tvirtina akušerė V.Staniulevičienė.

Jos teigimu, patarti telefonu irgi ne visada įmanoma, nes labai svarbu individualiai įvertinti situaciją, apžiūrėti moterį ir išklausyti jos nusiskundimus. O vaistinėje paprašiusios medikamentų ar tepalo, moterys taip pat gali įsigyti visiškai joms netinkančių preparatų, todėl V.Staniulevičienė ir rekomenduoja pirmiausia pasikonsultuoti su specialistais.

„Skiriasi moterų organizmai, odos struktūra, vienai gali prireikti drėkinančio kremo, kitai odą džiovinančio tepalo, o trečiai – žaizdeles gydančio aliejuko, todėl ir svarbu įvertinti konkrečią situaciją“, – tvirtina specialistė.

V.Staniulevičienė džiaugiasi, kai pacientės, kurios, paklausiusios žindymo patarimų, sėkmingai maitina savo kūdikius, o paskambina tik po poros metų ir jau klausia, kaip nutraukti žindymą, nes nori grįžti į darbą.