Kodėl kūdikiams būtina oftalmologo apžiūra / Shutterstock nuotr.

Kodėl kūdikiams būtina oftalmologo apžiūra

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-12-19 09:00
Visiems naujagimiams atliekamas akių dugno raudono reflekso tyrimas. Vėliau, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą tvarką, vizitui pas oftalmologą vaikas turėtų būti nusiųstas iki 3 metų. Tačiau Santaros klinikose ir „Northway“ medicinos centre dirbanti gydytoja oftalmologė Jelena Bagajeva pabrėžia, kad patikrinti akis būtina, kai vaikui – iki pusės metų. Ankstyva patikra leidžia aptikti įvairius sutrikimus, kuriuos galima pradėti anksčiau gydyti.
Pirmoji akių patikra – dar gimdymo namuose. Lietuvoje nuo 2012 m. naujagimiams gimdymo įstaigose atliekamas akių dugno raudono reflekso tyrimas. Jis atliekamas siekiant laiku nustatyti įgimtas optinių terpių drumstis ar kitas akių ligas, trukdančias normaliai vystytis regos sistemai.

Gydytoja oftalmologė Jelena Bagajeva sako, kad iš akių dugno patikros galima įtarti ir įgimtas infekcines ligas: „Buvo ne vienas atvejis, kai tikrinant akių dugną profilaktiškai, buvo tokių pakitimų, kurie gali rodyti, kad vaikas serga kokia nors įgimta infekcine liga, pavyzdžiui, toksoplazmoze, toksokaroze, citomegalija ar kita. Diagnozuojant akių dugno pakitimus, rekomendavau tikrintis dėl įgimtos infekcinės ligos ir diagnozė buvo patvirtinta.“

J. Bagajeva sako, kad oftalmologas kūdikį turėtų apžiūrėti iki pusės metų. Tokio amžiaus galima nustatyti įvairias patologijas – anatomines, įgimtas infekcijas, ar nėra pakitimų dėl komplikuoto gimdymo. Anksti aptikus nukrypimus, galima priimti sprendimus dėl tolimesnio gydymo.

Kita oftalmologo apžiūra galėtų būti iki vaikui sukaks pusantrų metų. Oftalmologas turi atkreipti dėmesį į akies padėtį, akių judesius, patikrinti, ar nėra žvairumo, ištirti dėl galimos refrakcijos ydos, ištirti optines terpes, priekinį ir užpakalinį akių segmentą. Esant reikalui, skiriami akiniai ar kitas gydymas, aptariama, kaip dažnai reikės lankytis pas oftalmologą.

Gydytoja sako, kad būna vaikų, kurie pirmą kartą pas oftalmologą apsilanko tik prieš pirmąją klasę: „Pirmą kartą vaikas apsilankė 6 metų, prieš einant į mokyklą ir pasirodo, kad viena akimi jis mato 10 proc. o kita –100 proc. Ir viena akis gali būti tinginė. Geresnį rezultatą galima pasiekti, patikrinus vaiką ir gydymą pradėjus anksčiau. Tokių atvejų buvo ne vienas.“

Apsilankymą pas gydytoją oftalmologą turėtų inicijuoti tėvai, jei kyla įtarimų. Pasak gydytojos J. Bagajevos, naujagimis mato 25-30 cm atstumu, 2 mėn. kūdikis – 50 cm atstumu, 3 mėn. – pradeda aktyviau šypsotis atgal. „Jeigu tėvai pastebi, kad nuo 2 mėn. vaikas nesekioja akimis žaisliuko, vedamo horizontaliai, tai irgi gali būti kažkokia problema“ – sako oftalmologė J. Bagajeva.

Tėvai pas oftalmologą taip pat turėtų kreiptis, jei kūdikio akys paraudusios, labai ašaroja ar pūliuoja, jei tėvai įtaria žvairumą, kai vaikui daugiau nei 5 mėn. Taip pat, jei fotografuojant su blykste, kūdikio vyzdys nuotraukoje atrodo baltas. Baltas vyzdys gali signalizuoti apie daug patologijų – nuo įgimtos kataraktos iki retinoblastomos – piktybinio naviko.

 

Gydytoja oftalmologė Jelena Bagajeva / Shutterstock nuotr.

Gydytoja oftalmologė Jelena Bagajeva / Shutterstock nuotr.